Ciekawe artykuly

Dzień Pamięci i Święto Niepodległości

14 maja (5 dnia miesiąca ijar według kalendarza żydowskiego) 1948 r. David Ben Gurion, pochodzący z Płońska przywódca ruchu syjonistycznego w Ziemi Izraela, ogłosił Deklarację Niepodległości państwa żydowskiego. 
Tekst Deklaracji Niepodległości, podpisanej przez członków Zgromadzenia Narodowego, stał się podstawą ustroju demokratycznego państwa, gwarantującego wolności obywatelskie wszystkim swoim mieszkańcom, niezależnie od pochodzenia etnicznego czy wyznania.
Jednak już następnego dnia młode państwo zostało zaatakowane przez wojska arabskich krajów, dążących do zniszczenia Izraela. Tak rozpoczęła się Wojna o Wyzwolenie, trwająca aż do 1949 r. Armia młodego kraju zdołała obronić niepodległość, ocalając setki tysięcy żydowskich mieszkańców Ziemi Izraela. W ciągu ostatnich 67 lat w obronie ojczyzny i w wyniku zamachów terrorystycznych zginęło ponad 23 tysiące Izraelczyków. Wczoraj (we wtorek) o zachodzie słońca rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci. Podczas oficjalnych uroczystości i spotkań rodzinnych wspominano poległych za bezpieczeństwo Izraela.
Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzone jest Święto Niepodległości. Oficjale uroczystości rozpoczną się o zachodzie słońca 11 maja, kiedy podczas ceremonii na Górze Herzla w Jerozolimie podniesiona zostanie flaga Izraela, a osoby zasłużone dla państwa rozpalą 14 świateł. Obchodom towarzyszą pokazy lotnicze i parady wojskowe, przechodzące udekorowanymi ulicami miast. Obywatele Izraela obchodzą święto w radosnej atmosferze, wyjeżdżając całymi rodzinami na wycieczki po kraju i odwiedzając miejsca związane z wojną 1948 r. oraz… rozpalając grilla.

Z okazji tegorocznego Dnia Niepodległości przygotowaliśmy film “68 faktów na temat Izraela, których nie znaliście”.


Przyslala Rimma Kaul

rimma kaul

 

reunion-691.jpg

1 odpowiedź »

  1. Pozostaję pod wrażeniem. Specjalista niepotrzebny!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.