Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Jak rozległa jest „szara strefa” ISIS w Europie?

W latach 1970. i 1980. Europę terroryzowała wojna wypowiedziana przez zbrojne grupy komunistyczne, takie jak niemiecka Baader Meinhof lub włoskie Czerwone Brygady. Terroryści wydawali się zdecydowani obalić demokrację i kapitalizm. Obierali za cel dziennikarzy, przedstawicieli państwa, profesorów, ekonomistów i polityków, a we Włoszech w 1978 r. porwali i zamordowali byłego premiera Aldo Moro.

Calosk KILKNIJ TUTAJ


Szokujący dokument, który ukształtował Bliski Wschód ma 100 lat

Umowa Sykesa-Picota, która ukształtowała i wypaczyła Bliski Wschód została podpisana sto lat temu, 16 maja 1916 roku. W umowie tej Mark Sykes ze strony brytyjskiej i François Georges-Picot dla francuskiej, przy zgodzie Rosjan, rozdzielili większa część regionu, zakładając, że prędko pokonają państwa centralne w I wojnie światowej.

Pakt Sykes-Picot (oficjalna nazwa: Umowa o Azji Mniejszej) wart jest przypomnienia, ponieważ dwie wielkie pomyłki tego traktatu mogą się niedługo powtórzyć: jedna dotyczy formy a druga treści.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Publicysta z Bahrajnu: Dźganie nożami cywilów nie przynosi zwycięstwa, a tylko prowokuje nienawiść wobec Arabów i muzułmanów

W artykule w gazecie bahrańskiej, “Al-Watan”, publicysta Farid Ahmad Hassan potępił zamachy nożowe dokonywane przez Arabów i muzułmanów przeciwko cywilom – takie jak dźganie nożami przez Palestyńczyków nieuzbrojonych Izraelczyków i podobne ataki dokonywane na Zachodzie. Napisał, że takie ataki nie przynoszą zwycięstwa, a tylko wywołują nienawiść przeciwko Arabom i muzułmanom.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Jazydzka dziewczyna opowiada o piekle gwałtów ISIS

Nowy wywiad telewizyjny, prowadzony po arabsku z dziewczyną Jazydką, która przeszła niewolę seksualną w Państwie Islamskim, opublikowano 22 marca 2016 r. Nadano go w „Szabaab [Młodzieżowe] rozmowy”, prezentowanym przez Ja’fara Abdula.

Nastolatka, której dano pseudonim Birvan, została wzięta do niewoli, kiedy miała 15 lat i przecierpiała miesiące, zanim udało jej się uciec. Obecnie ma 17 lat. Oto jej opowieść, jaką przedstawiła w 40-minutowym wywiadzie:

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

„Zatrute ziarno” Małgorzaty Domagalskiej z prestiżową nagrodą

Kolejny w ostatnich dniach sukces łódzkiej humanistyki. We wtorek Małgorzata Domagalska z Katedry Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała prestiżową nagrodę Żydowskiego Instytutu Historycznego za książkę „Zatrute ziarno”.
Calosc KLIKNIJ TUTAJ  

*****

Udawał Żyda, zapłaci grzywnę za obrażanie szefa więzienia

Dawid Din G. vel Michał D. obrażał dyrektora więzienia, bo ten kazał mu usunąć z celi flagę Izraela. Został za to ukarany grzywną.

Cały tekst: KLIKNIJ TUTAJ

********

Szwecja: Żebrak na każdym rogu

Przez ostatnich kilka lat Szwecja została zalana przez żebrzących Romów z Rumunii i Bułgarii. Według niedawnych oszacowań rządu, w Szwecji (z liczbą mieszkańców wynoszącą 9,5 miliona) przebywa ich obecnie około 4 tysięcy.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


Niemcy: „Potrzebujemy ustawy islamskiej”

Propozycja wniosku o zakazie zagranicznego finansowania meczetów w Niemczech.

Wszyscy imamowie muszą być szkoleni w Niemczech i dzielić nasze podstawowe wartości. (…) Nie może być tak, że importujemy inne, częściowo ekstremalne wartości z innych państw. Niemiecki musi być językiem meczetów. Oświecona Europa musi kultywować swój własny islam.” – Andreas Scheuer, sekretarz generalny Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


MSZ czeka z opinią ws. Grossa. Wildstein: przestrzegam przed odebrania mu orderu

• Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo ws. słów prof. Grossa o tym, że „Polacy w trakcie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”
• MSZ zwleka z przesłaniem prezydentowi opinii ws. orderu Grossa, czekając na zakończenie śledztwa
• Wirtualna Polska publikuje pismo szefowej KP Małgorzaty Sadurskiej ws. odebrania Grossowi orderu
• Bronisław Wildstein dla WP: można Grossa rozliczać, ale będę przestrzegał przed aktem odebrania mu orderu
***

Chasydzi chcą odnaleźć na cmentarzu w Oświęcimiu grób cadyka

Berisz Frommer był pierwszym cadykiem w Oświęcimiu. Chasydzi szukają miejsca jego pochówku. Jest to trudne, bo w czasie drugiej wojny światowej kirkut był poważnie zniszczony przez Niemców

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Kubek był na wystawie w Auschwitz przez wiele lat. Dopiero teraz odkryto jego tajemnicę

1. Odkrycia dokonano podczas prac konserwatorskich eksponatu
2. Kubek to jedno z naczyń zrabowanych przez Niemców ofiarom Holokaustu
3. Pod podwójnym dnem była ukryta złota biżuteria – świadectwo losu Żydów

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Dokumentalista Paweł Łoziński: Życie musi trochę boleć

Na zakończenie festiwalu Millennium Docs Against Gravity Paweł Łoziński pokaże w niedzielę nowy dokument „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. Wybitny. – Jeśli pacjent nie skonfrontuje się z bólem, nie ma przemiany. Ale ból jest tylko opakowaniem – mówi „Wyborczej” Łoziński.

Cały tekst: KLIKNIJ TUTAJ

******

Polka została rabinką

Małgorzata Kordowicz została pierwszą Polką, która otrzymała tytuł rabinki przyznawany przez Żydowskie Seminarium Teologiczne w Nowym Jorku. Rok temu smichę rabinacką przyznawaną przez Jesziwat Maharat otrzymała Miriam Gonczarska.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Roman Giertych pomógł Żydom z Góry Kalwarii odzyskać synagogę

Odkąd Żydzi odzyskali synagogę Alterów, Góra Kalwaria huczy od plotek, że przyjadą i zabiorą resztę.
Pani Ania lubi, kiedy są w mieście. Przyjeżdżają na ul. Pijarską siedmioma, czasem ośmioma autokarami. Przychodzą na zagracone podwórko w odświętnych czarno-białych strojach. Garnitury, białe koszule, na głowach futrzane sztrajmle. Pejsy zawijają czasem wokół ucha.
Calosc  KLIKNIJ TUTAJ
*******

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.