Ciekawe artykuly

Profesor Szaynok wskazała jak rozmawiać o pogromie kieleckim

O pogromie musimy pamiętać wszyscy – to było główne przesłanie poniedziałkowej konferencji poświęconej upamiętnieniu wydarzeń antyżydowskich w Kielcach. 4 lipca 2016 roku przypada 70. rocznica tragicznych wydarzeń przy ulicy Planty 7. Historia ta jest ciągle żywa i wciąż budzi kontrowersje.

Spotkanie rozpoczął wykład wprowadzający profesor Bożeny Szaynok z Uniwersytetu Wrocławskiego, naukowca od lat zajmującego się tym wydarzeniem. Prelegentka przypomniała zgromadzonym obecną wiedzę o pogromie oraz wskazała jak jej zdaniem należy o tym wydarzeniu rozmawiać. Do dziś nie wiadomo co było rzeczywistą przyczyną zajść – Obecnie dominują dwa zasadnicze nurty – prowokacji władzy komunistycznej i antysemityzmu Polaków – przyznała. Zbyt wiele jeszcze jest „białych plam” by móc dziś to jednoznacznie stwierdzić, trudno jednak nie pominąć tych dwóch kwestii – dodała profesor.

Jedną z negatywnych postaci kieleckich wydarzeń, był major Władysław Sobczyński – zagorzały antysemita (ówczesny szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach, przechodzący szkolenia NKWD w Związku Radzieckim). Podejmował on niezrozumiałe i błędne decyzje – zaznaczyła profesor Szaynok. W działaniach przeciwko ludności żydowskiej nie brały udziału wyłącznie osoby cywilne, byli wśród nich także funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, żołnierze 2. Dywizji Piechoty oraz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Referatowi towarzyszyła ożywiona i ciekawa dyskusja. – Znamienną cechą pogromów jest to, że nie były one czymś nowym w polskiej historii – po pierwszej wojnie światowej akcje antyżydowskie przetoczyły się w latach 1918-1919 – stwierdził profesor Marcin Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego. Znamienne jest, że po każdej wojnie społeczeństwo wychodzi pełne agresji i negatywnych emocji, która daje znów upust nie tylko na Żydach, ale także Polakach oraz innych mniejszościach – dodał. – Z wydarzeń w Kielcach powinnyśmy wszyscy wynieść jasne przesłanie – Holokaust choć minął, to może się powtórzyć. Powinnyśmy reagować na wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii – nie możemy milczeć o pogromie, wtedy bowiem spada na nas część odpowiedzialności za tamte zdarzenia – zakończył dyskusję prowadzący Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach – organizator przedsięwzięcia; Konferencja kończyła pierwszy etap upamiętniający wydarzenia z lipca 1946 roku w wyniku których przy ulicy Planty 7 w Kielcach zginęło ponad 40 osób. Druga jej część odbędzie się 9 maja. Konferencja odbyła się przy ulicy Planty 7.

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/profesor-szaynok-wskazala-jak-rozmawiac-o-pogromie-kieleckim,9920017/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.