Filmy i ksiazki

“Nacjonalizm i “kwestia zydowska” w Rumunii lat trzydziestych XX wieku”.

W tym miesiacu ukazala sie w wydawnictwie “Austeria” ksiazka mojego meza pt. “Nacjonalizm i “kwestia zydowska” w Rumunii lat trzydziestych XX wieku”. Wydana byla wpierw po angielsku w roku 1991 przez Pergamon Press (“Nationalist Ideology & Antisemitism. The Case of Romanian Intellectuals in the 1930s”). W Rumunii ukazala sie dopiero w roku 1995. Autor zajmuje sie przede wszystkim antysemityzmem elit, wsrod nich znajduja sie takie nazwiska jak Mircea Eliade i Emil Cioran. Opisuje rowniez w jaki sposob po wojnie, juz poza granicami Rumunii, starali sie oni ukryc swoje przekonania. W najblizsza niedziele przylatuje do Polski, odbeda sie promocje tej ksiazki w Krakowie, Warszawie i Wroclawiu. W Krakowie w poniedzialek 28.XI, godz. 18.00, w Synagodze Wysokiej, ul Jozefa 38, z udzialem tlumacza Kazimierza Jurczaka, profesora UJ, rumunisty, bedzie tez redaktorka ksiazki.
Hanna Volovici miala spotkanje autorskie w Krakowie! ciekawa dyskusja o specyfice przedwojennego rumunskiego antysemityzmu.

Bylo chyba z 50 – 60 osob

Blog byl i fotografowal.

1.Sala byla przepelniona

2.Hanna , Redaktorka ksiazki i Kazimierz Jurczak

3.Hanna , ja i Ania

img_6195 img_6194 img_6192

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Austeria o ksiazce

„Volovici analizuje zjawisko, które przez dziesięciolecia kształtowało rumuńską rzeczywistość, a jednocześnie pozostawało nieopisane ze względu na szczególną koniunkturę historyczną i polityczną. […]
Z jego analiz wynika jednoznacznie, że antysemityzm rumuński był nie tylko ideologicznym konstruktem, ale także rodzajem społeczno-kulturowej aury, która udzielała się niemal wszystkim aktorom życia publicznego. Niechęć, podejrzliwość i wrogość zdominowały stosunek prawosławnej większości do środowisk żydowskich. Wprawdzie przez długie dziesięciolecia postawy te nie generowały rażących form fizycznej przemocy, ale nieustannie zatruwały społeczną atmosferę [oraz] przyniosły polityczną kulminację w postaci ustaw antysemickich przyjętych w przeddzień wojny”.

(z Posłowia Kazimierza Jurczaka)

Polski czytelnik może być zaskoczony, jak istotną rolę w kształtowaniu tych postaw odegrali mistrzowie także i naszego życia umysłowego – Emil Cioran i Mircea Eliade. Autor zauważa:

„W pewnej publicznej dyskusji ktoś […] zasugerował, że mogłem był zająć się tyloma innymi intelektualistami, którzy nie uprawiali antysemityzmu i pozostali konsekwentnymi demokratami. […] Ci ostatni rzeczywiście stanowią większość, ale mnie interesują okoliczności pojawienia się choroby, jej symptomy i przyczyny rozprzestrzeniania się […].
Nawet w »najczarniejszych« czasach intelektualiści z prawdziwego zdarzenia, którzy równocześnie żywili jawnie antysemickie przekonania, byli w Rumunii mniejszością. Nurtuje mnie jednak pytanie, […] dlaczego ta właśnie mniejszość zdominowała debatę ideologiczną i polityczną wokół »kwestii żydowskiej« oraz politycznych sposobów jej »rozwiązania«”.

(z Przedmowy do wydania rumuńskiego Leona Volovicia
Chcesz kupic ksiazke kliknij TUTAJ

 

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.