Ciekawe artykuly

Wiceprezes IPN: Polacy, którzy współpracowali z Niemcami

podczas eksterminacji Żydów byli zdrajcami i to nie ich dziedzictwo obciąża nas jako zbiorowość

Mateusz Szpytma


 • Holokaust nie był spontanicznym przejawem działań takich czy innych grup narodowościowych. Był efektem działalności państwa – Rzeszy Niemieckiej, które podjęło ludobójcze decyzje, które użyło całej swojej potęgi, aby wymordować naród żydowski – mówi historyk Mateusz Szpytma, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów.

PAP: W Polsce co jakiś czas wybucha spór dotyczący pamięci o polsko-żydowskich relacjach w czasie okupacji niemieckiej. Mówiąc najkrócej wyraża się on w pytaniu, czy Polacy bardziej pomagali Żydom, czy raczej byli im obojętni lub wręcz współuczestniczyli w zbrodni Holokaustu. Jakie jest pana zdanie na ten temat?

Mateusz Szpytma: Holokaust nie był spontanicznym przejawem działań takich czy innych grup narodowościowych. Był efektem działalności państwa – Rzeszy Niemieckiej, które podjęło ludobójcze decyzje, które użyło całej swojej potęgi, aby wymordować naród żydowski. Jako suwerenne państwo Niemców, państwo totalitarne, które okupowało terytoria innych narodów europejskich, próbowało do swoich zbrodniczych praktyk wciągać inne kraje. To się udawało w przypadku takich państw jak Słowacja czy Francja od 1940. Tam, gdzie nie mieli państw-kolaborantów – próbowali wykorzystywać zwykłą ludność z obszarów okupowanych zapewniając im ze strony państwa ochronę policyjną, wojskową, nagradzając za udział w zbrodniach lub co najmniej strzegąc ich bezkarności, stwarzając perspektywę kariery czy wzbogacenia się.

Rzeczypospolita Polska od pierwszej do ostatniej chwili wojny wszelkimi dostępnymi środkami zwalczała Niemcy i piętnowała ich zbrodnie. Uciekanie od perspektywy państwowej służy zaciemnianiu problemu. Niemcy oczywiście różnymi metodami próbowali wciągać inne narody do kolaboracji. Czasem przymusem – czasem zachętami. Niemieccy funkcjonariusze, jako uzbrojeni przedstawiciele swego państwa, na ziemiach polskich korzystali z pełni władzy, także w działaniach ludobójczych. Dzięki bezkompromisowej postawie władz RP – zarówno tych w podziemiu, jak i tych na uchodźstwie, które były reprezentantem całej zbiorowości obywateli RP – można z dumą powiedzieć, że Polska w Holokauście nie uczestniczyła ani przez jedną chwilę.

 

Polskie Państwo Podziemne – tak, ale już nie konkretni ludzie, Polacy, którzy współpracowali z okupantem albo na własną rękę dokonywali zbrodni.

Tam gdzie kolaborację podejmowali poszczególni obywatele – lub ich grupy – zawsze było to aktem zdrady wobec polskiego państwa. Decyzje o współpracy w zbrodni albo o usłużności wobec Niemców podejmowali indywidualnie i indywidualnie powinni być z nich rozliczani – niezależnie od tego czy faktyczną kolaborację podejmowali obywatele RP narodowości polskiej, czy też mniejszości narodowe.

Pamiętajmy bowiem, że tak jak wśród polskich, tak i wśród żydowskich obywateli RP, zamykanych w gettach, mamy przykłady indywidualnej kolaboracji z Niemcami przeciw współobywatelom. Choć trudno to porównywać to ten problem ich także dotyczy – i nie może być powodem nieuprawnionych uogólnień. Bowiem te indywidualne decyzje nie powinny nas prowadzić do fałszywych uogólnień: że Polacy albo Żydzi jako cała zbiorowość podjęli współpracę w zbrodni. To byłoby fałszowaniem historii, wybielaniem Niemców i zdejmowaniem zbrodniczego odium z ich państwa.

Z dokumentacji Armii Krajowej, także oczywiście ze wspomnień polskich żołnierzy, wynika, że karane było między innymi szmalcownictwo, czyli wymuszanie okupu od Żydów pieniędzy pod groźbą wydania ich Niemcom.

 

Calosc TUTAJ

7 odpowiedzi »

 1. Wiemy ze historia jest przekazana do pokolen przez historykow, Zalezy kim ten historyk jest i jakie poglady ma, tak bedzie wygladala jego historia.
  Ale o numerach to trudniej zaklamac. 3 milionow Zydow zginelo w WWII, wiekszosc na ziemi Polskiej. To prawda ze Niemcy ich wybili, ale Polacy na ktorych ziemi ta okropna zaglada miala miejsce wybrali zamknac oczy i nie widziec niczego. Czy jest wiekszy grzech jak ten?
  Polski rzad stara sie zamazac Polskie grzechy tych czasow podkreslajac wielkie czyny paru jdnostek, i zamazujac bardzo zle czyny wielu.
  Dopoki rzad Polski nie wezmie odpowiedzialnosci za to co sie stalo na ich ziemi, dla mnie beda przekleci.

 2. Ilu Polakow walczylo ze wspolnym smiertelnym wrogiem w Powstaniu Getta Warszawskiego ? Nie udalo mi sie nigdzie znalezc wzmianki chocby o jednym.
  Ilu Zydow walczylo w Powstaniu Warszawskim ? Wielu, ktorzy jeszcze zyli i mogli walczyc. Najczesciej czytalem o liczbie tysiacu Zydow walczacych ramie w ramie z Polakami.
  Pomimo, ze w tym czasie, wrog-Niemcy byl smiertelnym i wspolnym wrogiem, czytalem w w/w ksiazce S. Zgliczynskiego o przypadku mordu na Zydzie – walczacym towarzyszu broni – przez Polaka, jego towarzysza broni – zdradzieckim strzalem w plecy. Brak slow pogardy…

 3. Trzeba popatrzec na mape Polski gdzie zaznaczone sa miejsca obozow zaglady, byly wybudowane w sercu Polski. W ktorakolwiek strone by wiatr nie zawial, czarny dym z kominow byl widzialny. Ale Polacy wybrali nie widziec tych dymow. Wybrali ignorowac i nie wonic okropnych odorow. Wybrali zamilknac i cisze. Jezeli ta cisza ze strony Polakow to nie kolaboracja, to co kolaboracja jest?

  Moze nastepnym krokiem w tego rodzaju artykolow bedzie stwierdzenie ze Holokaustu po prostu nie bylo? Wydaje mi sie ze juz nie dlugo panowie jak pan Mateusz Szpytma zaczna nas do tego przekonywac.

  Ja zawsze powiem jeszcze raz ze zyje bo odwazni Polacy ukryli i pomogli moim rodzicom wojne przezyc. Zawsze istnieja ludzie dzielni. Ale wiekszosc pozwolila na zaglade narodu na ich ziemi i tego wybaczyc nie mozna, nigdy. Polski rzad musi wziasc odpowiedzilnosc za co sie stalo na ich ziemi i poprosic o przebaczenie.

 4. To wprost skandaliczne. Od kiedy rządzi PIS, zmienił się ton wypowiedzi, komentarzy. Zmieniła się linia i retoryka. „Polacy ratowali z narażeniem życia niewdzięcznych Żydów” W domyśle, właśnie Żydzi winni są smierci Polaków z rąk oczywiście tylko Niemców.
  To ohydne. Przy tym, znaleźli jeszcze jednego silącego się na „poprawność”, bo ma jakieś przeszłościowe (genetyczne) koneksje z Żydami. To ma uwiarygodnić tę propagandę.
  „Cały Holokaust, to wyłącznie dzieło szkopów”… „Polskie państwo w tym nie uczestniczyło”.
  Co za perfidia. Przecież nie istniało. Można by rzec, że ludność polska automatycznie otrzymała obywatelstwo niemieckie (czy ktoś chciał, czy nie). Musieli posiadać dokumenty w języku niemieckim. Czy się mylę? Wniosek: Wszyscy zbrodniarze byli Niemcami…

 5. SZUKANIE DZIURY W CALYM
  BYLEM W GECIE I WIDZIALEM TYCH KOLABORANTOW ZYDOWSKICH.
  POLICJE ZYDOWSKA W GECIE I WIDZIALEM NA WLASNE OCZY ICH OFICJALNA POMOC NIEMCOM I NIE OFICJALNA POMOC ZYDOM.
  SZUKANIE ZNAKU ROWNOSCI MIEDZY KOLABORANTAMI ZYDOWKIMI A MORDERCAMI
  POLAKAMI GDZIE WIEKSZOSC POLAKOW NIE BYLA ZMUSZANA DO MORDOWANIA ZYDOW. ROBILI TO Z WLASNE NIE PRZYMUSZONEJ WOLI I NIE TYLKO PODCZAS WOJNY ALE I PO WOJNIE.
  MOI RODZICE ZOSTALI ZAMORDOWANI W 1946R. PRZEZ POLAKOW A POLKA BOCHATERKA KTORA NAS PRZECHOWALA PO WOJNIE ZOSTALA ROZSTRZELANA
  PO SMIETRNIE ROWNIEZ PRZEZ POLAKOW SERIA Z KARABINU MASZYNOWEGO
  Z OKRZYKIEM „MASZ TY KURWO ZYDOSKA”
  A NA KONIEC MAM PYTANIE DO PANA WICE PREZESA IPN-U ILU POLAKOW ZOSTALO
  ZAMORDOWANYCH, OKRADIONYCH, ZGWALCONYC, POBITYCH PRZEZ KOLABORANTOW ZYDOWSKICH NATOMIAST ODWROTNIE PROSZE SPOJZEC W KSIAZKE M.INNYMI NAPISANA PRZEZ:AUTOR KSIAZKI: PROF.DR. STEFAN ZGLICZYNSKI TYTUL:JAK POLACY NIEMCOM ZYDOW MORDOWAC
  POMAGALI

 6. Dzieku Bogu, teraz jestem spokojny. Jak znalazlem kolaborantow Zydowskich i Polskich (tylko jednostki) ton wszystko OK. Niestety – jednostka i jednostka to dwie jednostki.
  A aby zabic 200000 Zydow trzeba duzo tych jednostek POLSKICH.
  Zamiast uciekac trzeba to polozyc na stole i dzialac TERAZ na zmiane a nie publikowanie plakatow antysemickich lub pisac ze ( np ) Jedwabne to specyficzny przypadek.

  Nie mozna mowic o BYLO bez tego ze sie widzi i potepia i ZWALCZA to co sie dzieje DZIS!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.