Radni PiS: Wiertow zaangażowany w komunistyczne zbrodnie. Zniknie tablica filmowca?

Radni klubu PiS domagają się usunięcia z budynku BOK tablicy poświęconej jednemu z najwybitniejszych twórców kina dokumentalnego na świecie, urodzonemu w Białymstoku Dżidze Wiertowowi. „Zaangażowanie Kaufmana-Wiertowa w zbrodnie komunistyczne jest ewidentne” – piszą w interpelacji do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Tablicę pamiątkową upamiętniającą Dżigę Wiertowa (właściwie Denisa Kaufmana) odsłonięto w 2009 r. na ścianie kina Forum. W styczniu 2011 r. na skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej i Legionowej stanęła instalacja uzdolnionej artystki Aleksandry Czerniawskiej „Ja-kinooko”, odwołująca się do twórczości filmowca. ( wiecej TUTAJ ) Montaż instalacji, a wcześniej tablicy wywołały protesty grupki białostoczan, którym nie podobało się upamiętnianie komunistycznego propagandysty. Z kolei zwolennicy upamiętnienia reżysera w przestrzeni publicznej Białegostoku przekonywali wówczas, że należy rozdzielić dorobek artystyczny i wkład w rozwój kina światowego od postaw ideologicznych.Zamiast Wiertowa Zamenhof?

Inicjatorem wmurowania tablicy był ówczesny zastępca prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, Aleksander Sosna. Dziś proszony o komentarz do interpelacji radnych PiS i motywy propozycji wmurowania tablicy w 2009 r. stwierdza:- Nie będę tego komentować. Nie jestem już osobą publiczną. Wycofałem się z życia samorządowego i politycznego.

Inicjatorem interpelacji, a za tym apelu o zdjęcie tablicy jest radny PiS Tomasz Madras (przewodniczący w RM komisji budżetu i finansów). W rozmowie z „Wyborczą” tłumaczy:

– Denis Kaufman pochwalał system komunistyczny. Nie był egzekutorem, ale jako twórca – wybitny od strony technicznej – propagował zbrodnie komunistyczne: pochwalał mordy czy niszczenie prawosławnych cerkwi, co można zobaczyć na jego filmach. Swoją drogą, jego rodzony brat – Boris Kaufman był też wybitnym filmowcem, także urodzonym w Białymstoku, który pracował w Hollywood, zdobył Oskara i nie miał związków z komunizmem. Spośród tej wybitej rodziny można kogoś uhonorować, ale nie Denisa Kaufmana.

Pod interpelacją podpisał się inny radny PiS Krzysztof Stawnicki, który przewodniczy komisji kultury i promocji miasta w RM. Zapytany przez „Wyborczą” jakie zbrodnie komunistyczne popełnił filmowiec, odparł wymijająco:

– Służył systemowi komunistycznemu. Kręcił filmy propagandowe chwalące zbrodnie sytemu totalitarnego, zbrodnie potępione przez cały świat. W 2009 r. zabrakło dyskusji wokół jego osoby z udziałem historyków, choćby z IPN. Byliśmy wtedy jako radni PiS w opozycji i niestety nasz głos się nie przebijał. Większość w RM miała wówczas PO popierająca prezydenta Truskolaskiego.

I dodaje:

– Można w tym miejscu wmurować tablicę poświęconą komuś innemu, choćby Ludwikowi Zamenhofowi, ale sądzę, że może być kilka innych propozycji.

Tablicy BOK zdjąć nie może

Wiecej TUTAJ

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: