Ciekawe artykuly

Radni PiS: Wiertow zaangażowany w komunistyczne zbrodnie. Zniknie tablica filmowca?

Radni klubu PiS domagają się usunięcia z budynku BOK tablicy poświęconej jednemu z najwybitniejszych twórców kina dokumentalnego na świecie, urodzonemu w Białymstoku Dżidze Wiertowowi. „Zaangażowanie Kaufmana-Wiertowa w zbrodnie komunistyczne jest ewidentne” – piszą w interpelacji do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Tablicę pamiątkową upamiętniającą Dżigę Wiertowa (właściwie Denisa Kaufmana) odsłonięto w 2009 r. na ścianie kina Forum. W styczniu 2011 r. na skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej i Legionowej stanęła instalacja uzdolnionej artystki Aleksandry Czerniawskiej „Ja-kinooko”, odwołująca się do twórczości filmowca. ( wiecej TUTAJ ) Montaż instalacji, a wcześniej tablicy wywołały protesty grupki białostoczan, którym nie podobało się upamiętnianie komunistycznego propagandysty. Z kolei zwolennicy upamiętnienia reżysera w przestrzeni publicznej Białegostoku przekonywali wówczas, że należy rozdzielić dorobek artystyczny i wkład w rozwój kina światowego od postaw ideologicznych.Zamiast Wiertowa Zamenhof?

Inicjatorem wmurowania tablicy był ówczesny zastępca prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, Aleksander Sosna. Dziś proszony o komentarz do interpelacji radnych PiS i motywy propozycji wmurowania tablicy w 2009 r. stwierdza:- Nie będę tego komentować. Nie jestem już osobą publiczną. Wycofałem się z życia samorządowego i politycznego.

Inicjatorem interpelacji, a za tym apelu o zdjęcie tablicy jest radny PiS Tomasz Madras (przewodniczący w RM komisji budżetu i finansów). W rozmowie z „Wyborczą” tłumaczy:

– Denis Kaufman pochwalał system komunistyczny. Nie był egzekutorem, ale jako twórca – wybitny od strony technicznej – propagował zbrodnie komunistyczne: pochwalał mordy czy niszczenie prawosławnych cerkwi, co można zobaczyć na jego filmach. Swoją drogą, jego rodzony brat – Boris Kaufman był też wybitnym filmowcem, także urodzonym w Białymstoku, który pracował w Hollywood, zdobył Oskara i nie miał związków z komunizmem. Spośród tej wybitej rodziny można kogoś uhonorować, ale nie Denisa Kaufmana.

Pod interpelacją podpisał się inny radny PiS Krzysztof Stawnicki, który przewodniczy komisji kultury i promocji miasta w RM. Zapytany przez „Wyborczą” jakie zbrodnie komunistyczne popełnił filmowiec, odparł wymijająco:

– Służył systemowi komunistycznemu. Kręcił filmy propagandowe chwalące zbrodnie sytemu totalitarnego, zbrodnie potępione przez cały świat. W 2009 r. zabrakło dyskusji wokół jego osoby z udziałem historyków, choćby z IPN. Byliśmy wtedy jako radni PiS w opozycji i niestety nasz głos się nie przebijał. Większość w RM miała wówczas PO popierająca prezydenta Truskolaskiego.

I dodaje:

– Można w tym miejscu wmurować tablicę poświęconą komuś innemu, choćby Ludwikowi Zamenhofowi, ale sądzę, że może być kilka innych propozycji.

Tablicy BOK zdjąć nie może

Wiecej TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.