Uncategorized

Pomogliśmy w przerzucie

prawie 100 tys. Żydów ze Związku Sowieckiego.

Oto największa operacja polskich służb

Gen. Sławomir Petelicki – w czasie Operacji „Most” dowodził specjalną jednostką 2305, ochraniającą żydowskich imigrantów. Fot. Wojciech Druszcz / Agencja Gazeta

 


Rok 1990 był czasem wielkich przemian, szczególnie my, Polacy, żyjąc przez prawie pół wieku w realiach komunistycznego reżimu, doświadczyliśmy przełomu. Ale to był też rok, w którym ważyły się losy tysięcy Żydów z walącego się imperium – Związku Sowieckiego. Polski rząd pomógł im przedostać się na Bliski Wschód, do ziemi, którą uważali za obiecaną.

Wędrówka do Erec Israel
– Żyd ma obowiązek zamieszkać w Erec Israel (biblijnej „Ziemi Izraela” – red.). Obowiązek wynika z Tory, Talmudu i mądrości rabinów. Obojętnie, w jakiej stronie świata przyszło mu żyć, powinien za wszelką cenę zmierzać do Ziemi Obiecanej – pisze Dariusz Wilczak, autor najnowszej książki „Most. Tajna operacja przerzutu Żydów”, odsłaniającej kulisy największej w dziejach operacji specjalnej z udziałem polskich służb specjalnych.

Nic więc dziwnego, że cały niemal XX wiek naznaczony był bardziej lub mniej wzmożonymi falami migracji do Palestyny, krainy, w której zgodnie z zapowiedzią Brytyjczyków z 1917 roku – miała powstać żydowska „siedziba narodowa”. Kolejne fale aliji, czyli „wędrówki do ojczyzny” wzmógł fakt powstania w 1948 roku państwa Izrael. Gdy Europa Środkowo-Wschodnia żegnała się z komunizmem, a Związek Sowiecki był już tylko kolosem na glinianych nogach, którego koniec był bliski, nadarzyła się kolejna okazja.
Imigracja Żydów do Izraela w latach 1948-2007.
Imigracja Żydów do Izraela w latach 1948-2007.•Fot. Cerveaugenie, Wikimedia Commons
Zanim wielka alija stała się faktem – Michaił Gorbaczow wyraził na nią zgodę już w 1988 roku – w Izraelu żyło ok. 200 tys. Żydów-przybyszów z sowieckiego imperium. Większość zamieszkała na Bliskim Wschodzie na stałe w latach 70. Mniej więcej tyle samo Żydów przybyło tam z PRL-u, czyli w okresie od zakończenia wojny do upadku systemu.
nc+ – wybierz pakiet 69 kanałów TV za 19,99 zł, a aktywację dekodera i dostawę otrzymasz za 0 zł! Sprawdź.
Chcę dowiedzieć się więcej.
Nie, dziękuję.

Jak pisze Wilczak, powołujący się na szacunki dotyczących fal migracyjnych Żydów, łącznie z terenów ZSRS oraz państw byłego imperium osiadło w historycznej Palestynie nawet 1,5 mln Żydów. – Tymczasem cały Izrael liczy siedem milionów mieszkańców, z czego prawie jedna czwarta to Arabowie – zauważa autor. Nawet izraelskie MSZ, dodaje, było zaskoczone.

Mazowiecki mówi „tak”

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.