Uncategorized

Szpilman, Szlengel, Gran… Poznaj artystów getta cz. 4

 


Diana Blumenfeld

Diana Blumenfeld (siedzi, druga z prawej) i Jonas Turkow (siedzi, drugi z lewej) na artystycznych występach w obozach dla dipisów w Niemczech po II wojnie światowej, Monachium (fragment zdjęcia). Fotografia pochodzi z kolekcji Jonasa Turkowa; obecnie w zbiorach Ghetto Fighters' House Museum w Izraelu

Aktorka, piosenkarka i pianistka. Na scenie posługiwała się głównie jidysz. Oprócz występów w gettowych teatrach, występowała w kawiarniach i podczas różnych imprez kulturalnych, śpiewała w rewii, jak również dawała samodzielne koncerty. Jej oryginalny, głęboki alt głos inspirował kompozytorów, którzy tworzyli piosenki specjalnie dla niej – szczególnie Pola Braun, wybitna kompozytorką i poetką, współautorka (wraz z m.in. Władysławem Szlenglem) słynnego „Żywego dziennika”.

Więcej o Dianie Blumenfeld…


Szymon Pullman

Szymon Pullman, zdjęcie wykonane
przed II wojną światową, fot. Ghetto
Fighters' House Museum Archive, Izrael

Przed wojną ceniony w Europie dyrygent i dyrektor założonej w Wiedniu orkiestry. Po anszlusie uciekając z Wiednia, trafił do PAryża, a potem do Warszawy, gdzie zastała go wojna. W getcie wraz z kilkoma muzykami Opery Warszawskiej założył Żydowską Orkiestrę Symfoniczną, która zyskała bardzo dużą popularność. Orkiestra została zawieszona przez władze niemieckie w kwietniu 1942 r., jako powód podano wykonywanie muzyki kompozytorów aryjskich.

 Więcej…

 


 

 


Gerszon Sirota

Światowej sławy kantor – obok żydowskiej muzyki religijnej wykonywał też pieśni świeckie. Nazywany „żydowskim Carusem” i „królem kantorów”, był obdarzony głosem niezwykle rozległym, który zarówno w najniższych, jak i najwyższych rejestrach charakteryzował się mocnym i równie pięknym brzmieniem. Wielokrotnie koncertował w Stanach Zjednoczonych, śpiewał m.in. w Carnegie Hall. W 1938 roku jego tournée po w USA przerwał telegram o ciężkiej chorobie żony. Sirota wrócił do Polski, gdzie wkrótce zastała go wojna.

 Więcej…


Marysia Ajzensztadt (Miriam Eisenstadt) –

urodzona w 1921 roku śpiewaczka (sopran liryczny), córka znanego dyrygenta Dawida Eisenstadta; w warszawskim getcie śpiewała w „Feminie” i „Sztuce” – niezwykle popularna, nazywana była „słowikiem getta”. Zginęła zastrzelona na Umschlagplatzu w sierpniu 1942 roku.

WIECEJ


Poprzednie czesci byly 11, 12  i 13 lutego

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Co do Gerszona Siroty :

    Wspanialy artysta i czlowiek. Mysle,ze o takich jak On – m. in. pisal Jego rodak :

    W odpowiedzi Sartre’owi Emmanuel Levinas napisał, że to, że Hitler schwycił się mitu rasy, przypomniało Żydom o nieodwracalności ich bytu. Świadomość, że niemożliwa jest ucieczka od swej doli, wielu przyprawiła o zawrót głowy. A jest to sytuacja ludzka, sytuacja każdego człowieka i niewątpliwie, dlatego ludzka dusza jest w swej esencji żydowska. „Dla nas Żyd to człowiek w każdym człowieku” – tłumaczył Levinas.

    Emmanuel Levinas, czasem Lévinas, przed zaadaptowaniem do francuskiej gramatyki: Emanuelis Levinas (ur. 12 stycznia1906 w Kownie, zm. 25 grudnia 1995 w Paryżu) – filozof francuski (pochodzenia żydowsko-litewskiego) oraz komentator Talmudu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.