Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 53

 

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


 

Witam. Dzisiaj chciałbym zachęcić Was do oderwania się od naszego ziemskiego piekiełka i spojrzenia w gwiazdy…

 

O Wszechświecie i podróżach w czasie

“Czarne dziury nie są takie czarne.”

“Najlepszym dowodem, jaki posiadamy na to, że podróż w czasie nie jest możliwa i nigdy nie będzie, jest to, że nie przeżywamy dziś najazdu hord turystów z przyszłości.”

“Fundamentalna zasada rządząca wszechświatem: przyczyny występują przed skutkami, nigdy odwrotnie.”

O nas

“Jesteśmy tylko szczególnie zaawansowaną w rozwoju odmianą małp na niezbyt ważnej planecie, krążącej wokół całkiem przeciętnego Słońca. Ale jesteśmy w stanie poznawać wszechświat. Dopiero to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.”

“Przez miliony lat, ludzkość żyła tak jak zwierzęta. Wtedy stało się coś, co uwolniło siłę naszej wyobraźni. Nauczyliśmy się rozmawiać, nauczyliśmy się słuchać. Rozmowa umożliwiła przekazywanie pomysłów, dzięki czemu nauczyliśmy się wspólnie budować niemożliwe. Największe osiągnięcia ludzkości tworzone są w rozmowie, a jej największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy. Nie musi tak być. Nasze największe marzenia mogą stać się rzeczywistością. Z technologią, którą dysponujemy możliwości są nieograniczone. Wszystko, co musimy zrobić, to upewnić się, że wciąż rozmawiamy.”

O przyszłości

“Jeśli kosmici odwiedzą nas kiedykolwiek, myślę, że skutki mogą być podobne, jak w przypadku odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Jak wiadomo, wydarzenie to okazało się niezbyt pomyślne dla rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Wystarczy nam zresztą przyjrzeć się samym sobie, aby dojść do wniosku, że inteligentne życie może w swym rozwoju przybrać postać, z jaką wolelibyśmy się raczej nie spotkać.”

O nauce

“Odkrycie naukowe nie jest może lepsze od seksu, ale satysfakcja trwa dłużej.”

O społeczeństwach i ludzkości

“Jeśli maszyny zaczną produkować wszystko, czego potrzebujemy, efekty będą zależne od tego, jak rozdysponujemy te dobra. Jeśli podzielimy się bogactwem wytworzonym przez maszyny, każdy będzie się mógł cieszyć luksusami, ale jeśli lobby producentów maszyn skutecznie przeciwstawi się redystrybucji, większość ludzi skończy w żałosnym ubóstwie. Na razie wygląda na to, że drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny. Rozwój technologii napędza powiększanie nierówności.”

“Myślę, że wirusy komputerowe powinny być uważane za istoty żywe. Moim zdaniem mówi to coś o naturze ludzkiej, skoro jedyna forma życia, jaką udało nam się stworzyć do tej pory ma charakter czysto destrukcyjny. Stworzyliśmy życie na nasz własny obraz i podobieństwo.”

O Bogu

“Uważam, że kiedykolwiek zaczynamy omawiać początki wszechświata dochodzimy do czysto religijnych wniosków.”

“Jeśli Bóg istnieje, to już dawno przestał interesować się tym, co się dzieje na Ziemi.”

O sobie

“Zacząłem myśleć o czarnych dziurach, kiedy kładłem się do łóżka. Moje inwalidztwo sprawia, że jest to bardzo powolny proces, więc miałem wiele czasu.”

“Irytowanie się na moją niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu i myślę, że udawało mi się to nieźle.”

Pamięci Stephena Williama Hawkinga (1942–2018).

 

Miłych snów…

 

Jarek

Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

 

“Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

 

Kategorie: Poezja

3 odpowiedzi »

 1. A propos gwiazd przypomniały mi się jeszcze dwa teksty. Pierwszy to aforyzm Stanisława Jerzego Leca (1909-1966): ”Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby” :-). A drugi – to pewne ciekawe wydarzenie ze środowiska akademickiego. Jest to opowieść profesora astronomii, którego dziecko w szkole dostało dwóję, ponieważ pani pytała, czy ktoś zna jakąś gwiazdę, a ono odpowiedziało: ”Owszem, Słońce!”. Pani na to: ”Ja cię pytam o gwiazdę, a ty mi tu ze Słońcem wyjeżdżasz”. Dziecko wróciło do domu z płaczem: ”Tato, przecież mówiłeś mi, że Słońce jest gwiazdą!”. I wtedy profesor na firmowym papierze Polskiej Akademii Nauk (PAN) napisał zaświadczenie dla dziecka: ”Zaświadcza się, że Słońce jest gwiazdą”. W sklepach można znaleźć duży plakat z przestrzenią kosmiczną i maleńką kropką (jest to Ziemia), oznaczoną strzałką z napisałem ”You are here”. Warto powiesić taki plakat w domu – w konfrontacji z ogromem kosmosu uczy dystansu do wielu spraw… Wszystkie nasze spory, polemiki i kłótnie i tak się kończą. Pracując w szpitalu widziałem ludzi, którzy w konfrontacji z bólem, samotnością i cierpieniem pozostają zupełnie sami i wtedy wszystkie inne sprawy schodzą na drugi plan. Co jest zatem ważne w życiu? Prof. Tadeusz Kotarbiński (1886-1981) ujął to krótko: ”Lub robić coś, kochaj kogoś i nie bądź gałganem.”
  I jeszcze o małpie (dla Włodka S.): Karol Darwin (1809-1882) został kiedyś zaproszony na obiad. Przy stole jego sąsiadką była piękna młoda dama.
  – Panie Darwin – zwróciła się do niego dama – pan twierdzi, że człowiek pochodzi od małpy. Czy to mnie również dotyczy?
  – Oczywiście – odpowiedział uczony – lecz pani nie pochodzi od zwykłej małpy, ale od czarującej.

  Miłego weekendu
  Serdecznie pozdrowienia dla E. i Z. 🙂 (w Warszawie powrócił mróz, ale mam nadzieję, że wiosna tuż, tuż).

 2. Milo bylo poszybowac myslami tam gdzie wzrok nie siega, lamac czego rozum nie lamie i z szybkoscia, bardzo przekraczajaca szybkosc swiatla. Dziekuje !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.