Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 

Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela

Grupa Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) jest drugą największą grupą terrorystyczną w Strefie Gazy po Hamasie. Podobnie jak Hamas, PIJ nie uznaje prawa Izraela do istnienia i wierzy, że przemoc i terroryzm są jedynym sposobem „wyzwolenia całej Palestyny od Morza Śródziemnego do Rzeki Jordan”.

Calosc TUTAJ


Henryk Grynberg: Polscy chłopi zabili mojego ojca, bo był Żydem. Bo mógł przeżyć i odebrać to, co u nich zostawił na przechowanie

Wystarczyłoby nie donosić, nie wydawać, nie zdradzać, nie szantażować, nie rabować i – jak Pan Bóg przykazał – nie zabijać. Rozmowa z Henrykiem Grynbergiem

Calosc TUTAJ

Sądy nie powinny rozstrzygać sporów historycznych, a państwo może inaczej reagować na wypowiedzi godzące w jego dobre imię – wynika z czwartkowego pisma Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara do Trybunału Konstytucyjnego w związku ze sprawą nowelizacji ustawy o IPN.

Calosc TUTAJ


TUTAJ

ROZMOWA Z KS. ROMUALDEM J. WEKSLEREM-WASZKINELEM

Ocalony z Zagłady ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel (ur. 28 lutego 1943 w Starych Święcianach) opowiedział Karolinie Dzięciołowskiej o swoich żydowskich i polskich rodzicach. Rozmowa została przeprowadzona w maju 2009 r. w Lublinie. Historia rodziny Waszkinelów, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dostępna jest także na naszym portalu. 
Calosc TUTAJ

 


Antysemityzm w niemieckich szkołach. Sprawcami muzułmanie

Politycy w Niemczech zapowiadają walkę z antysemityzmem w szkołach. Powodem są coraz liczniejsze przypadki stosowania przez uczniów muzułmańskich przemocy słownej i fizycznej wobec uczniów innych religii. Szczególnie atakowani są uczniowie żydowscy.

Wiecej TUTAJ


Nagroda Kapuścińskiego 2018 – finaliści. Reportaże o Sendlerowej, Petersburgu, uchodźcach, polskich obozach i mordzie na Żydach w Rechnitz

Troje Polaków: Anna Bikont, Joanna Czeczott i Marek Łuszczyna, oraz Szwajcar Sacha Batthyany i Brytyjczyk Ben Rawlence zostali finalistami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Nazwisko laureata poznamy 20 maja.
Calosc TUTAJ

Zmarł Johan van Hulst, który uratował z Holokaustu 600 żydowskich dzieci
W wieku 107 lat w Amsterdamie zmarł 22 marca Johan van Hulst, który uratował z Holokaustu 600 żydowskich dzieci. Był jednym z 5595 Holendrów uhonorowanych przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych pośród Narodów Świata – napisał w niedzielę „New York Times”.
  Calosc TUTAJ

Kolejny etap prac archeologicznych w b. niemieckim obozie śmierci Gross-Rosen – Rogoźnicy

IPN rozpoczął we wtorek kolejny etap prac archeologicznych w Gross-Rosen – Rogoźnicy, byłym niemieckim obozie śmierci z okresu II wojny światowej. Prace wznowiono po jesienno-zimowej przerwie. Do tej pory odnaleziono szczątki 64 ofiar, wiele dokumentów i rzeczy należących do więźniów.

Obóz powstał w 1940 r. na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej, w miejscowości Gross-Rosen, obecnie noszącej nazwę Rogoźnica, oddalonej 60 km od Wrocławia.

 Calosc TUTAJ

Ukrywali Żydów, dziś sami się ukrywają 
Sprawiedliwi wśród narodu
W Polsce żyje 501 Sprawiedliwych, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. Wielu z nich ukrywa się do dziś we własnych domach przed sąsiadami.
Calosc TUTAJ

Wielki Marsz Powrotu” zorganizowany przez „terrorystyczny” Hamas jest prowokacyjny i gwałci islamski szariat.
W artykule z 31 marca 2018 r. w kuwejckiej gazecie rządowej “Al-Watan” publicysta ‚Abdallah Al-Hadlak ostro skrytykował zorganizowany przez Hamas “Wielki Marsz Powrotu”, mówiąc, że protesty tego rodzaju prowadzą do chaosu i nie są akceptowane w islamie.  Nazywając Hamas „terrorystami” i „sprzymierzonymi z Iranem,” oskarżył tę organizację o używanie kobiet i dzieci jako ludzkiej tarczy i określił marsze jako „prowokacyjne”.  
Calosc TUTAJ

Sztuczna inteligencja, komputery kwantowe, kolonie na Marsie i zagadka nieśmiertelności. Czy technologia przyjdzie na odsiecz ludzkości?

 

Komputery kwantowe będą mogły przetwarzać tak ogromne ilości danych, że możliwe stanie się np. wykorzystanie ich do stworzenia skutecznego leku na raka – mogłyby błyskawicznie zapoznać się ze zgromadzonymi dotychczas danymi medycznymi i na podstawie posiadanych już przez nas informacji, których ani pojedynczy człowiek, ani współczesny komputer nie są w stanie analizować jednocześnie – wskazać nam coś, czego dotychczas nie dostrzegamy w walce z tą śmiertelną chorobą, a może nawet zasugerować recepturę leku.

Wiele wskazuje na to, że dzięki rozwojowi technologicznemu wkraczamy właśnie w jedną z najbardziej ekscytujących epok w historii ludzkości. Na końcu tej drogi być może czeka na nas cyfrowa nieśmiertelność.

Calosc TUTAJ


 Widzowie szybko przestają szperać w telefonach. Mają ściśnięte gardła. Krystyna Janda hipnotyzuje

Żaden, nawet najbardziej wymyślny pomysł inscenizacyjny nigdy, przenigdy nie dorówna Krystynie Jandzie, która stojąc na gołych teatralnych deskach, mówi proroczymi słowami Sabiny Baral: „Nas już tu nie ma. A wy zostaniecie z tym waszym antysemityzmem”

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: