Ciekawe artykuly

Emanuel Strzelecki

Napisal i przyslal

Andrzej Solecki


Nie ma on strony w Wikipedii. Był z Grodna (ur. 1921), po wojnie z Wrocławia. Matematyk z Politechniki, pierwszy doktor (1962) Kazimierza Urbanika.Wkrótce potem (1965) wyemigrował – podobno niechętnie, ale rodzina nalegała. Dokąd? No jak samo nazwisko wskazuje – do Australii. Gdy odszedł (w 2015r., mając 93 lata) w australijskich nekrologach pisano: „utraciła go Polska, zyskała Australia”. W Monash University z Melbourne (z pierwszej setki najlepszych uczelni na świecie) miał wielkie zasługi w upowszechnianiu matematyki i kultury matematycznej.

Pojawił się przedwczoraj w rozmowie z B.G. A właściwie nie z Bolkiem, a z Olkiem, jego synem. Olek opowiada, że gdy był w Australii odwiedzając córę, zastanawiał się sporo nad zaproszeniem do Monash, które jego ojciec dostał dzięki sugestii Strzeleckiego. Ale minimalny okres kontraktu był dwuletni i B.G. nie chciał na tak długo oddalać się z Polski.

Zadzwoniłem dziś do niego z żartobliwym wyrzutem: „nigdy mi nie opowiadałeś o tym australijskim zaproszeniu”. Zawahał się i potwierdził. To wahanie jasno mówiło: przemilczenie nie było przypadkiem. Ta sprawa ciągle była żywa.

I trudno wyobrazić sobie, by miało być inaczej. Gdyby wtedy wyjechał, Olek i Hela (którzy wówczas o wyjeździe słyszeć nie chcieli i może to przeważyło) nie nacierpieliby się tyle w 1968. Ale ani syn, ani ojciec nie odegraliby swoich ważnych ról w Solidarności. A tu nie ma naiwnej arytmetyki „co znaczy jeden wśród wielu tysięcy”. Tak jeden jak i drugi znaczyli. Nie mówiąc już o działaniach B.G. jako pedagoga i autora. No, ale z wyjazdem Olka, we Wrocławiu by było o ileś mniej złamanych serc. A może by były złamane na zawsze?

W jednym z nekrologów Strzeleckiego stoi, że pochówek odbył się zgodnie z żydowskimi rytami. Spytałem B.G. jak to możliwe, że ktoś z takim nazwiskiem mógł być Żydem. „A był, choć nazwisko tego nie wskazuje. I nie był podobny do Żyda”, zakpił śmiejąc się, „ale wszyscy Żydzi byli podobni do niego”.

 

Emanuel Strzelecki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.