Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 

 


12 sierpnia 2018 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu omówił niedawną eskalację w Strefie Gazy. „Nastąpiła wymiana ciosów i nie zakończyła się ona jednym uderzeniem. Naszym żądaniem jest całkowite zawieszenie broni, naszym celem jest sprowadzenie ciszy na południu, i osiągniemy ten cel w pełni.” Odnosząc się do protestów przeciwko ustawie o narodowości, powiedział: „Otrzymaliśmy wyraźne wygnały sprzeciwu wobec państwa Izrael i ustawie o obywatelstwie. Wielu protestujących chce anulować Prawo Powrotu, hymn narodowy i flagę, i zmienić Izrael w państwo palestyńskie. Teraz jest bardziej niż kiedykolwiek oczywiste, że potrzebujemy Ustawy o Narodowości, aby zapewnić przyszłość Izraela jako państwa żydowskiego.” Minister kultury i sportu Miri Regev zauważyła: „Nie możemy mieć sytuacji, w której palestyńskie flagi powiewałyby w sercu Tel Awiwu, a fakt, że lewica jest połączona z Arabami, jest absurdem. Jestem pewna, że Icchak Rabin przewracałby się w grobie, gdyby mógł zobaczyć, co się ostatnio stało na Placu Rabina.” Premier Netanjahu poruszył także kwestię projektu ustawy o rekrutacji do izraelskiej armii, przeciwko której protestują ultraortodoksyjne frakcje będące w koalicji rządowej. Obowiązująca ustawa o służbie wojskowej miała pierwotnie wygasnąć we wrześniu po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał ją za niekonstytucyjną, zobowiązując tym samym Kneset do uchwalenia nowej ustawy. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny przekazał rządowi czteromiesięczne przedłużenie terminu przyjęcia nowej ustawy, wyznaczając termin na dzień 2 grudnia 2018 r. Netanjahu zagroził, że jeśli nowa ustawa nie zostanie przyjęta w ciągu dwóch tygodni, wyznaczy datę nowych wyborów parlamentarnych. Partie religijne sprzeciwiają się poborowi studentów jesziw do armii.


wiceminister w kancelarii premiera Michael Oren odpowiedział na żądanie Autonomii Palestyńskiej, aby wydalić Izrael z ONZ w związku z zatwierdzeniem ustawy o obywatelstwie. „137 państw, które uznały państwo palestyńskie, uczyniło to z myślą o przyspieszeniu pokoju. A co w odpowiedzi robią Palestyńczycy? Apelują do ONZ i domagają się wyrzucenia Izraela ze wszystkich organizacji międzynarodowych za uchwalenie ustawy o obywatelstwie. Nawet bez ustawy o narodowości, cel Palestyńczyków był i wciąż pozostaje taki sam – wymazać Izrael z mapy. Niestety, te 137 krajów, które uznały Palestynę, błędnie sądzą, że działalność Autonomii Palestyńskiej ma na celu pokój. Kraje te faktycznie pomagają złośliwemu spiskowi Palestyńczyków dążącemu do wydalenia Izraela z ONZ, a tym samym zniszczenia państwa Izrael. Nie ma to żadnego związku z międzynarodowym prawem.”


Israel’s incredible agricultural technologies are making the desert bloom – and the world is taking notice.

Israel is developing agricultural projects in India, helping farmers there adopt sustainable practices for greater food security, continuing a long and proud history of providing aid to Indian farmers.


wysoki dowódca militarnego skrzydła Islamskiego DżihaduBrygad Al-Quds, Abu Muhammad, powiedział, że jego organizacja pracuje nad wyrównaniem rachunków z syjonistycznym wrogiem. Dodał, że ostatnie rundy wymiany ognia w Strefie Gazy dowodzą, że „podmiot syjonistyczny jest słabym bytem, i pomimo przewagi technologicznej nie może powstrzymać rakiet i bomb.”


wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Obrady trwały przez 4 godziny.


Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o zmniejszenie funduszy wpłacanych na konto działalności UNRWA w Strefie Gazy. Wniosek ma na celu uniknięcie zaostrzenia stanu bezpieczeństwa i poprawy sytuacji humanitarnej w strefie.


13 sierpnia


Support for two-state solution at lowest in nearly 20 years — poll

43% of Palestinians and Israeli Jews back the two-state solution, which includes the establishment of a Palestinian state alongside Israel, the survey finds


Major G., a female Israel Air Force (IAF) pilot, made history on Tuesday when she was appointed the first female squadron commander in the IAF. She will assume the command of the 122nd “Nachshon” aerial reconnaissance Squadron.

Maj. G., a 34-year-old mother whose full name is classified, was promoted to the rank of lieutenant colonel. She is the daughter of an IAF pilot.


 minister obrony Avigdor Liberman spotkał się rano z szefem Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkotem, szefem Południowego Dowództwa gen. Herzi Halevi, przedstawicielem Szin Bet i innymi. Poinformowano, że od rozpoczęcia w marcu masowych demonstracji przy granicy wewnątrz Strefy Gazy, Hamas poniósł stratę 168 zabitych i 4348 rannych. Zniszczono również kilkadziesiąt obiektów terrorystycznych. Liberman powiedział: „Kwestia następnej rundy nie jest pytanie czy nastąpi, ale kiedy. Jestem pewien, że zrobimy wtedy to, co konieczne, i w sposób, w jaki należy to zrobić.”


14 sierpnia 2018


 wysoki izraelski urzędnik powiedział rano, że właściwie osiągnięto porozumienie z Hamasem w sprawie pięcioletniego rozejmu w Strefie Gazy. Oczekuje się, że porozumienie obejmie poprawę warunków humanitarnych w strefie, a także budowę portu morskiego w egipskim mieście Ismailia oraz lotniska na Półwyspie Synaj. Pierwszy etap rozejmu ma objąć zaprzestanie gwałtownych zamieszek na granicy Strefy Gazy, w tym również zakończenie ataków z użyciem zapalających latawców i balonów. W zamian Izrael ponownie otworzy przejście graniczne Kerem Szalom, a Egipt otworzy przejście w Rafah, które do tej pory prawie zawsze pozostawało zamknięte. W drugim etapie Izrael umożliwiłby nieograniczony import i eksport do Strefy Gazy, a także zwiększy ilości izraelskiej energii elektrycznej przekazywanej do Gazy. Trzeci etap obejmowałby lotnisko, port morski i budowę elektrowni na Synaju. Brak jednak jakichkolwiek oficjalnych komunikatów w tej sprawie.


 izraelskie organy ścigania postanowiły nakazać odliczenie ponad 1 mln szekli od dochodów z podatków Autonomii Palestyńskiej. Pieniądze pokryją koszty medyczne leczenia i odszkodowań dla 50 Palestyńczyków, którzy byli torturowani przez palestyńskie służby bezpieczeństwa. W ubiegłym roku izraelski sąd po raz pierwszy podczas rozprawy sądowej przyznał rację 50 Palestyńczykom, uznając, że byli torturowani. Sąd nakazał Autonomii Palestyńskiej wypłacenie odszkodowania, chociaż nie ustalono jeszcze pełnej kwoty. Jednak w międzyczasie koszty postępowania sądowego zostały już odjęte od transferów dla Autonomii Palestyńskiej. Adwokat Barak Kedema powiedział: „Rok temu Sąd Okręgowy w Jerozolimie orzekł, że Autonomia Palestyńska nielegalnie więziła i torturowała 52 mężczyzn i kobiety podejrzanych o współpracę z Izraelem. Autonomia Palestyńska powinna zapłacić honoraria sądownicze, które zgodnie z oczekiwaniami łącznie wynoszą 1 milion szekli, jednak Autonomia Palestyńska odmówiła. Państwo przekazuje miesięcznie 900 tys. szekli do Autonomii Palestyńskiej z wpływów podatkowych, a te pieniądze są tym, czego żądaliśmy w celu wykonania nakazów sądowych, i na szczęście państwo zdecydowało o odliczeniu tych pieniędzy w celu uiszczenia opłat prawnych. Ten milion szekli to tymczasowy wydatek, gdyż główne orzeczenie będzie wymagało, aby Autonomia Palestyńska zrekompensowała poszkodowanym ich straty w wysokości kilku milionów szekli. Sąd przesłuchał zeznania osób, które przeszły bardzo ciężkie tortury w piwnicach Autonomii Palestyńskiej, i orzekł, że stało się to nielegalnie i jest przestępstwem, które zasługuje na odszkodowanie. Teraz sąd musi zdecydować, ile odszkodowania otrzyma każda osoba. Ich mieszkania zostały okradzione, jedna osoba jest teraz chora psychicznie, inna jest chora neurologicznie, a my musimy wystawić rachunek. Tak więc kolejnym krokiem powinno być wypłacenie poszkodowanym łącznie 13 milionów szekli w rekompensacie za nielegalne osadzenie w więzieniu. Ta suma jest w trakcie postępowania prawniczego i mam nadzieję, że państwo zdecyduje się ją pozyskać z podatków. Całkowita suma, która nie została jeszcze ustalona, może wynosić nawet setki milionów szekli.”


po południem palestyńscy terroryści wrzucili dwa improwizowane ładunki wybuchowe na teren grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Bomby nie wybuchły, i zostały zneutralizowane przez saperów. Wcześniej izraelska policja graniczna zatrzymała 3 terrorystów przy arabskiej wiosce Deir Al-Hatab w środkowej części Samarii. Znaleziono przy nich 5 bomb domowej roboty.


Israeli universities rise in global ranking with Technion, Hebrew U in top 100

Haifa-based technology institute ranks 77, up 16 places compared to 2017; Jerusalem university reenters top 100 list, ranked 95


Key Gaza crossing reopens as calm along border holds

Army says Kerem Shalom returned to full operations at 9 a.m,, Gazan fishing zone extended to 9 nautical miles


15 sierpnia 2018 r.

 


wieczorem premier Benjamin Netanjahu przedstawił dokument zatytułowany „Model bezpieczeństwa 2030”. Dokument nakreśla różne zagrożenia bezpieczeństwa, które są oczekiwane w ciągu następnej dekady, a równocześnie potrzebne zasoby, siły oraz zasady ich używania. Ze względu na przewidywane zagrożenia w nadchodzącej dekadzie premier zamierza zwiększyć budżet bezpieczeństwa, równolegle z ciągłą poprawą efektywności działania Sił Obronnych Izraela. Nowy budżet bezpieczeństwa będzie obejmował wydatki wszystkich organów bezpieczeństwa (armia, Szin Bet, Mossad i inne), które obecnie stanowią mniej niż 6% PKB. Ogólnym celem jest średni roczny wzrost o 3-4% i średni koszt około 6% PKB dla wszystkich potrzeb bezpieczeństwa. „Ponieważ nasz kraj jest mały, koncentracja ludności jest wysoka, a wokół nas występuje mnogość zagrożeń, potrzeby Izraela w zakresie bezpieczeństwa zawsze będą dużo wyższe niż w jakimkolwiek kraju o podobnej wielkości. W ciągu ostatnich dwudziestu lat kultywowaliśmy zasady wolnej gospodarki, aby w ten sposób służyć potrzebom państwa, zwłaszcza potrzebom bezpieczeństwa. W obliczu nowych zagrożeń jesteśmy obecnie w punkcie zwrotnym, i musimy zacząć więcej inwestować w bezpieczeństwo, aby chronić nasze osiągnięcia i zapewnić stały wzrost gospodarczy kraju.”


rano Siły Obronne Izraela otworzyły przejście graniczne Karem Szalom, umożliwiając ponad 700 ciężarówkom z pomocą humanitarną wjechać do Strefy Gazy. Jest to odpowiedź na przestrzeganie warunków zawieszenia broni. Przy tej okazji minister obrony Avigdor Liberman zwrócił się do mieszkańców Strefy Gazy: „Rozróżniam przywódców Hamasu i zwykłych mieszkańców Gazy. Dlatego postanowiłem otworzyć przejście Kerem Szalom i rozszerzyć obszar połowowy z powrotem do 9 mil morskich, jako wyraźny sygnał dla mieszkańców Gazy: Cisza się opłaca, a przemoc się nie opłaca. Mieszkańcy Gazy mają coś do zyskania, jeśli izraelscy obywatele będą się cieszyć ciszą i bezpieczeństwem, ale mogą coś stracić, jeśli pokój zostanie zakłócony. Mieszkańcy Gazy muszą zrozumieć, że państwo Izrael nie jest problemem, ale rozwiązaniem problemu. Problemem jest przywództwo Hamasu, które wykorzystuje cywilów jako żywą amunicję i jako ludzkie tarcze.”


wojskowy prawnik gen. Szaron Afek, opublikował dodatkowe informacje dotyczące wyników dochodzenia w sprawie wyjątkowych incydentów, które rzekomo miały miejsce podczas konfliktu w Strefie Gazy w 2014 r. W sposób szczególny zbadano przebieg walk w Rafah w dniu 1 sierpnia 2014 r. Zebrano setki dokumentów, nagrań wideo, nagrań radiowych i materiałów wywiadowczych. Proces dochodzenia pozwalał na wszechstronne zrozumienie przebiegu walki, wydanych rozkazów, działań oddziałów i incydentów, które nastąpiły podczas walk. Uznano, że wszystkie działania Sił Obronnych Izraela służyły czysto militarnym celom – działano, aby powstrzymać uprowadzenie porucznika Hadara Goldina i zaatakowany siły terrorystyczne znajdujące się na tym obszarze. W ocenie armii porucznik Goldin wciąż żył, dlatego zaangażowanie dużych sił było w pełni uzasadnione. Nie znaleziono podstaw do poparcia twierdzenia, że celem izraelskich działań była zemsta za uprowadzenie porucznika Goldina. Ponadto nie znaleziono podstaw do twierdzenia, że wdrożenie dyrektywy „Hannibal” prowadzi do użycia nieproporcjonalnej siły w niepohamowany sposób. Ustalono, że terroryści Hamasu złamali zawieszenie broni i przeprowadzili atak, w którym zginęli major Benaji Sarel i sierżant sztabowy Liel Gidoni, a porucznik Goldin został uprowadzony (zaciągnięto go do podziemnego tunelu, i jego ciało nadal pozostaje w rękach Hamasu). Spowodowało to wznowienie walk w tej okolicy, a działania operacyjne szybko rozwinęły się, pociągając za sobą wprowadzenie do walki dużej liczby sił naziemnych, przy dużej aktywności przeciwnika. W walkę zaangażowano artylerię (wystrzeliła 1 tys. pocisków), moździerze (250 pocisków), czołgi (140 pocisków) i siły powietrzne (kilkaset bomb), które atakowały terrorystów i infrastrukturę wojskową terrorystów w rejonie Rafah. W trakcie walk zabito co najmniej 42 palestyńskich terrorystów. Ponadto, po zbadaniu wszystkich zarzutów, wydaje się, że przypadkowo zginęło 72 cywilów, a kilkaset zostało rannych. Zniszczono 200 domów. Wszystkie incydenty w których zginęli cywile zostały szczegółowo zbadane, i nie wzbudziły one żadnych podejrzeń o popełnienie przestępstwa karnego uzasadniającego wszczęcie dochodzenia w sprawie karnej. Ogółem zbadano około 360 incydentów, do których rzekomo doszło podczas operacji „Ochronny Brzeg” w 2014 r. Wszczęto 31 dochodzeń w sprawach karnych.


rano na lotnisku Ben-Guriona w Tel Awiwie wylądował samolot przywożący grupę 239 nowych imigrantów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B’Nefesh.


 

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.