Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 76

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Autor dzisiejszego wiersza przyszedł na świat 27 sierpnia 1894 roku w Drohobyczu. Po zdaniu matury w 1912 roku został zapisany (jeszcze pod nazwiskiem Wirstlein) na Uniwersytet Jagielloński. Przez rok studiował na tamtejszym Wydziale Filozoficznym polonistykę, romanistykę i filozofię, a następnie – na uniwersytecie w Wiedniu – slawistykę, filozofię i germanistykę. Brał wówczas udział w ruchu niepodległościowym jako członek Drużyn Strzeleckich i organizacji młodzieżowej „Zarzewie”. Debiutował w 1913 roku wierszem „Hej, kiedyż, kiedyż” w drohobyckiej jednodniówce „1863”.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do polskiej ochotniczej formacji wojskowej Legion Wschodni (dowodzonej przez generała Józefa Hallera). W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921 był oficerem do spraw propagandy, pracując w biurze prasowym Naczelnego Dowództwa (1920) i redagując „Bibliotekę Żołnierza Polskiego”.

Po zakończeniu działań wojennych przebywał krótko w Szwajcarii i we Francji, po czym osiadł na stałe w Warszawie, gdzie mieszkał przez cały okres międzywojenny. Był stałym współpracownikiem miesięcznika „Skamander”, „Wiadomości Literackich”, recenzentem literackim i teatralnym „Gazety Polskiej”, redagował „Przegląd Sportowy” oraz tygodnik „Kultura”. Wraz z Antonim Słonimskim, Julianem Tuwimem, Janem Lechoniem i Jarosławem Iwaszkiewiczem był współtwórcą grupy poetyckiej „Skamander”.

W 1928 roku otrzymał złoty medal w konkursie literackim IX Olimpiady w Amsterdamie za tom poezji „Laur olimpijski”.

We wrześniu 1939 roku ewakuowany wraz z zespołem redakcyjnym „Gazety Polskiej” do Lwowa, następnie przedostał się do Francji, a po jej klęsce przybył w 1941 roku przez Portugalię i Brazylię do Stanów Zjednoczonych.

Zmarł 13 lutego 1969 roku wieczorem w Londynie. Kilka godzin przed śmiercią zakończył pracę nad ostatnim zbiorem swych wierszy – „Sen mara”. 15 kwietnia 1978 roku jego prochy sprowadzone zostały do Polski i złożone w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie.

Przed Państwem – Kazimierz Wierzyński (1894-1969).

Lekcja konwersacji

Nie mów o Polakach i Żydach,
To pole minowe.

Nie mów o Polakach i Ukraińcach,
To pole minowe.

Nie mów o Polakach i Czechach,
To pole minowe.

Nie mów o Polakach i Litwinach,
To pole minowe.

Nie wstępuj na pole minowe,
Wylecisz w powietrze.

Są jeszcze inne,
Na które wstąpiliśmy przedtem
I także nie ma o czym gadać.

Tak było dawniej,
Tak jest teraz,
I tak będzie zawsze

Póki będziemy paść się
Na łące zacietrzewionych osłów.

* * *

Wszystkim, których los rzucił daleko od Polski pragnę zadedykować jeden z moich ulubionych wierszy Kazimierza Wierzyńskiego „Zapach”:

Zapach

Wszystko wam oddam tylko nie te trawy
Łąk pokoszonych i cień pod modrzewiem.
Szuwarem pachną zamulone stawy
I coś gadają. Co takiego? Nie wiem.

Cały dzień chodzę, przysiadam w tym cieniu
I to, co widzę, powtarzam bez związku:
Piasek, zielone kamyki w strumieniu,
Łąki i stawy – i znów od początku.

Dopiero nocą, gdy idziemy skrajem
Rzęs ponadwodnych w blady księżyc z wosku
Zgaduję nagle, że idę mym krajem
I trawy pachną i więdną po polsku.

* * *

Na koniec ciekawostka: od 2014 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego za… dziennikarstwo sportowe.

Miłych snów…

Jarosław Kosiaty

Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

„Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

Kategorie: Poezja

2 odpowiedzi »

  1. Dziękuję za przypomnienie tego pisarza i poety:)

  2. Piękny wiersz „Zapach”. Sentymentalnie i ciepło. „Lekcja konwersacji” ciągle niestety aktualna

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.