Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

22 sierpnia 2018 r.


izraelskie władze zatwierdziły plany budowy 984 nowych mieszkań w osiedlach żydowskich w całej Judei i Samarii. Zatwierdzono końcowe plany budowy ogółem 384 mieszkań: 168 mieszkań w osiedlu Nofim, 108 w Tsufim (były planowane od 20 lat), 56 w Barkan, 44 w Ma’ale Adumim i 8 w Avnei Hefetz. Do dalszego procesu planowania zatwierdzono: 96 mieszkań w Kiriat Netafim, 55 w Beit El, 200 w Ma’ale Efrayim i 30 w Otniel. Przywódcy społeczności żydowskiej w Judei i Samarii wyrazili zadowolenie z tej decyzji, jednak podkreślili, że oczekiwali na zatwierdzenie budowy dwa razy większej liczby mieszkań.


Siły Obronne Izraela oficjalnie zaprezentowały nowy czołg Merkava Mark IV Barak, który wejdzie do służby za trzy lata. Nowy czołg będzie obejmował zaawansowane systemy technologiczne, które powinny uczynić go bardziej zabójczym, szybszym i bezpieczniejszym niż obecny Merkava Mark-4. Zostanie on również wyposażony w system sztucznej inteligencji, który obejmuje inteligentny komputer do obsługi zintegrowanego środowiska sterowania wszystkimi systemami czołgu. Komputer będzie odpowiedzialny za odbieranie wszystkich danych z sieci operacyjnej i systemów innych czołgów, analizowanie informacji i zwrócenie uwagi dowódcy na te dane, które są zgodne z określonymi w danym momencie priorytetami. „W ten sposób komputer zmniejszy obciążenie członków załogi, poprawi niezawodność systemu, wskaże cele i zwiększy szanse trafienia w nie. Czołg Barak będzie również wyposażony w ulepszone działo.” Nowy czołg będzie również wyposażony w liczne czujniki i nowy sprzęt, taki jak hełm Iron Vision, który umożliwi manewrowanie w gęstych obszarach miejskich bez wyhylania głowy z czołgu i wystawiania się na ogień wroga, jednocześnie ciesząc się widok 360 stopni wokół ich otoczenia.


rzecznik al-Fatah, Osama al-Qawasmeh, powiedział, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o zdjęciu Jerozolimy ze stołu negocjacji jest bardzo poważnym błędem, ponieważ palestyńscy przywódcy nie zgodzą się na żadne porozumienie, które nie będzie obejmować Jerozolimy, nawet jeśli będzie to oznaczać, że konflikt potrwa wiecznie. „Trump musi zrozumieć, że nawet jeśli wszystkie presje i groźby zostaną nam postawione i przedstawi nam wszystkie pokusy, nigdy nie zgodzimy się na żadne rozwiązanie, które nie obejmuje Jerozolimy jako stolicy państwa Palestyny.”


 nieznani sprawcy uszkodzili 30 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Mysłowicach w Polsce. Policja wszczęła dochodzenie.


 Australia ogłosiła, że podpisała kontrakt z izraelską firmą Rafael na dostawę rakietowych pocisków przeciwpancernychSpike LR2 dla australijskiej armii. Pociski Spike LR2 zostaną dopasowane do wyrzutni firmy Rheinmetall, które zostały już wcześniej wybrane do służby w australijskiej armii. Pociski Spike to zaawansowane precyzyjne pociski elektrooptyczne 5 generacji. Jest to wielozadaniowa rakieta zdolna do trafienia w szeroką gamę celów. Pocisk waży zaledwie 12,7 kg i nadaje się do strzelania z wyrzutni Spike’a na lądzie, w powietrzu i na morzu. Do chwili obecnej Rafael sprzedał ponad 30 tys. pocisków Spike do 30 państw. NiedawnoRafael wygrał kontrakt na produkcję i dostawę 1000 pocisków Gil-2 dla Sił Obronnych Izraela.


23 sierpnia 2018 r.


władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że Egipt uzyskał zgodę Izraela i że obecnie kończy wymianę dokumentów między Jerozolimą a Hamasem w sprawie ogłoszenia rocznego zawieszenia broni w Strefie Gazy, które może być automatycznie przedłużone o cztery kolejne lata. Porozumienie obejmie: zniesienie blokady gospodarczej Strefy Gazy, otwarcie przejścia granicznego Kerem Szalom, utworzenie przejścia granicznego między Gazą a Cyprem, a także podjęcie kroków zmierzających do ponownego otwarcia lotniska w Gazie. Hamas przekaże także dwóch izraelskich więźniów oraz ciała dwóch zabitych Izraelczyków w zamian za uwolnienie więźniów przez Izrael (zwolnionych w zamian za uwolnienie Szalita, a następnie ponownie aresztowanych za działalność terrorystyczną). Ponadto państwa arabskie, Unia Europejska i Stany Zjednoczone ustanowią fundusz gospodarczy na rzecz rehabilitacji Gazy.


premier Benjamin Netanjahu poleciał z oficjalną wizytą na Litwę, gdzie w Wilnie spotka się z przywódcami państw bałtyckich. Jest to kolejna próba szukania sojuszników, aby przeciwdziałać stronniczej polityce Unii Europejskiej.


wysoki egipski urzędnik poinformował, że większość tuneli przemytniczych na granicy Egiptu ze Strefą Gazy została zniszczona. Przed 2011 r. na granicy tej istniało około 1200 tuneli przemytniczych, którymi organizacje terrorystyczne przemycały także ludzi, broń i amunicję. W następnych latach liczba aktywnych tuneli wzrosła do około 2500, z których niektóre wchodziły aż 2,5 km w głąb terytorium Egiptu. W ramach przeciwdziałania temu zagrożeniu, egipska armia utworzyła strefę buforową o szerokości 5 km od granicy ze Strefą Gazy. W tej buforowej strefie wyburzono wiele domów i eksmitowano tysiące mieszkańców.


 Unia Europejska ostro skrytykowała rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. „W ciągu ostatnich dwóch tygodni izraelskie władze opracowały plany i ogłosiły przetargi na budowę ponad dwóch tysiące jednostek osadniczych na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Jeśli te plany zostaną wdrożone, będą stanowić dodatkowe zagrożenie dla perspektyw przyszłego państwa palestyńskiego. Unia Europejska zdecydowanie sprzeciwia się polityce osadniczej Izraela, która jest niezgodna z prawem międzynarodowym i jest przeszkodą dla pokoju. Unia Europejska nadal będzie współpracować z oboma stronami, oraz z międzynarodowymi i regionalnymi partnerami, aby wesprzeć wznowienie procesu pokojowego, w kierunku wynegocjowania rozwiązania dwupaństwowego, które jest jedynym realistycznym i realnym sposobem spełnienia słusznych aspiracji obu stron.”


 kilka zachodnich linii lotniczych poinformowało, że nie będą już obsługiwać lotów do Iranu, gdyż nowe sankcje powodują nieopłacalność utrzymania tych połączeń. Taką decyzję od połowy września ogłosiły: Air FranceBritish Airways i KLM.


24 sierpnia 2018 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało o potwierdzeniu występowania u komarów wirusa Gorączki Zachodniego Nilu. W ostatnich dniach na tę chorobę zachorowało w Izraelu 68 osób, a 2 zmarły. Większość pacjentów to osoby starsze, które już cierpiały na inne schorzenia. Ale jeden z pacjentów miał tylko 18 lat i jest obecnie w stanie krytycznym. Zainfekowane komary wykryto w rejonach Menashe, Alona, oraz w okolicach miast Pardes Hanna-Karkur, Binjamina i Cezarea. Jednak przypadki infekcji zostały zgłoszone w całym kraju. Ministerstwo nakazało lokalnym władzom podjęcie działań mających na celu zwalczenie komarów i wezwało społeczeństwo do chronienia się przed ukąszeniami komarów. Tegoroczny poziom zachorowań jest najwyższy w ciągu ostatnich lat (we Włoszech odnotowano 123 przypadki zachorowań i 3 zgony, w Grecji 75 zachorowań i 4 zgony, w Serbii 126 zachorowań i 11 zgonów).


PA forces said to thwart West Bank bomb attack against Israeli troops

Large explosive device found near road frequently used by IDF soldiers, Ynet reports; bomb’s characteristics match MO of PIJ, Hezbollah


Controversial Jewish analyst Alain Finkielkraut is worried for France’s future
Leading French scholar says Jews in dire straits and government’s failure to integrate massive wave of Muslim immigration is to blame — a 'diabolical juncture’

The Irish Football Association has rejected calls from BDS supporters to nix a friendly match between the country and Israel next month.


Efraim

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.