Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

6 września 2018 r. 


Bank Izraela ogłosił, że rezerwy walutowe Izraela na koniec sierpnia wyniosły 116,005 mln USD, co oznacza wzrost o 223 mln USD w stosunku do ich poziomu z końca poprzedniego miesiąca. Rezerwy stanowią 31,6 % PKB. Wzrost ten był wynikiem zakupów walutowych dokonanych przez Bank Izraela na łączną kwotę 173 miliony USD w ramach programu skupu, mającego na celu zrównoważenie wpływu wydobycia gazu ziemnego na kurs walutowy i aktualizacji wyceny.


narodowe biuro antyterrorystyczne wydało ostrzeżenie podróżne dla Izraelczyków wyjeżdżających za granicę w okresie zbliżających się żydowskich świąt. Ostrzeżenia o podróżach zostały odnowione względem takich krajach, jak Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Syria i Liban. Dodatkowo ostrzeżono przed podróżowaniem do Kaszmiru w Indiach, Synaju, Libii, Nigerii, Sudanu, Somalii, Filipin, Czeczenii i południowej Tajlandii. Jako kraje wysokiego ryzyka wymieniono także Jordanię i Turcję. „Sekwencja świąt żydowskich w miesiącu tiszri może być specjalną okazją dla elementów terrorystycznych do przeprowadzania ataków terrorystycznych na cele izraelskie i żydowskie za granicą. Ostrzeżenia są oparte na solidnych informacjach, które odzwierciedlają rzeczywiste zagrożenie oparte na obrazie wywiadowczym dla obecnego okresu.”Siły Obronne Izraela poinformowały, że w okresie świąt żydowskich w miesiącu tiszri, zostanie nałożona całkowita blokada obszaru Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Zamknięte zostaną przejścia graniczne oraz punkty kontrolne, a ruch na strategicznych skrzyżowaniach będzie odbywać się zgodnie z aktualną oceną stanu bezpieczeństwa. Zamknięcie nie będzie dotyczyć stref przemysłowych w Judei i Samarii.wysoki oficer z Północnego Dowództwa powiedział, że siły Hezbollahu mogą podjąć próbę infiltracji granicy, ale źle się to dla nich skończy. „Uważam, że mogą dużo osiągnąć takimi rajdami. Ale jeśli Hezbollah wierzy, że takie grupy terrorystów będą w stanie wejść, zadać obrażenia i powrócić do Libanu – to jeśli chodzi o nas, to mogę powiedzieć, że oni nie będzie w stanie powrócić, gdyż ich wszystkich zabijemy. Poziom naszej wiedzy wywiadowczej na temat Hezbollahu znacznie wzrósł, a to, co wiemy o Hezbollahu w porównaniu z tym, co wiedzieliśmy kilka lat temu, uległo radykalnej poprawie. Jest to duża różnica, gdyż dzięki wywiadowi będzie im trudno nas zaskoczyć. Pozwala to także Siłom Obronnym Izraela podejmować właściwe działania, ponieważ posiadając informacje wywiadowcze jest łatwiej podejmować decyzje związane z ryzykiem i właściwie reagować. Mimo to przygotowujemy się do próby zaskoczenia nas na granicy z Libanem. Jeśli Hezbollah użyje dużych siły, które spróbują infiltrować granicę i zaatakują przygraniczne społeczności, będzie to okazją, abyśmy mogli ich uderzyć.” Aby przeciwdziałać zagrożeniu z północy, na granicy z Libanem budowana jest bariera o długości 130 km. Pierwszy jej odcinek o długości około 10 km został już ukończone. Całość projektu zostanie ukończona za dwa lata, i będzie kosztować 450 mln $. Większość bariery to betonowa ściana zwieńczona stalową siatką, czujnikami i kamerami monitorującymi.


palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze do wszczęcia oficjalnego śledztwa w sprawie „trwających zbrodni izraelskiej okupacji i osadników”. W oświadczeniu, potępiono „celową eskalacją przemocy dokonywanej przez gangi osadników i ich zbrojne milicje, które popełniają kolejne zbrodnie przeciwko palestyńskim mieszkańcom, ich ziemi, własności, obiektów i świętych miejsc.” Opisano obecność Żydów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie jako „bardzo niebezpieczną eskalację przeciwko meczetowi Al-Aksa”. Kolejne ataki na Palestyńczyków oraz żydowskie modlitwy na Wzgórzu Świątynnym odzwierciedlają strategię rządu izraelskiego, który judaizuje coraz większe obszary Judei i Samarii, oraz egzekwuje izraelskie prawo na tym obszarze w taki sposób, aby poszerzyć bazę poparcia dla skrajnej prawicy i wzmocnić swą władzę w Izraelu. Oświadczenie ostrzegło, że jeśli taki stan rzeczy będzie nadal kontynuowany, położy on kres wszelkim możliwościom rozwiązania konfliktu środkami dyplomatycznymi i negocjacjami.


amerykański magazyn Foreign Policy napisał, że Izrael potajemnie popiera 12 różnych grup syryjskich rebeliantów walczących z reżimem Assada w południowej Syrii. Rzekomo dostarczana jest zarówno broń, jak i pieniędzy w celu zwalczania sił organizacji terrorystycznej ISIS, jak i wszystkich proirańskich sił działających w tym regionie. Ostatni transfer broni, jak stwierdzono w raporcie, miał miejsce pod koniec lipca. Transporty przechodziły przez trzy bramy na granicy izraelsko-syryjskiej na Wzgórzach Golan. Dodatkowo rebelianci otrzymują wynagrodzenie w wysokości 75 $ miesięcznie na każdego bojownika. Dodatkowe fundusze zostały przeznaczone na pomoc grupom rebeliantów w zakupie broni i amunicji. Izrael odmówił jakichkolwiek komentarzy.


7 września 2018 r.


 Israel Democracy Institute i Tel Aviv University opublikowały wyniki najnowszego badania opinii publicznej, który pokazał, że większość zarówno izraelskich Arabów, jak i Żydów zgadza się ze stwierdzeniem, że „większość Palestyńczyków nie pogodziła się z istnieniem Izraela i zniszczyłaby go, gdyby tylko mógli.” 65,6% izraelskich Żydów i 57,6% izraelskich Arabów powiedziała, że zgadzają się z powyższym stwierdzeniem. Mimo to przeważająca większość (94,1%) izraelskich Arabów i prawie połowa (49,6%) Żydów twierdzi, że popierają utworzenie państwa palestyńskiego. Jednak większość Izraelczyków uważa, że nawet jeśli dojdzie do ostatecznego porozumienia, w praktyce byłoby niemożliwe wdrożenie jego zasad w życie. Tylko 38% Żydów i 39,9% izraelskich Arabów twierdzi, że możliwe byłoby wdrożenie ostatecznego porozumienia i utworzenie państwa palestyńskiego. Podczas gdy 55,8% Żydów i 55% izraelskich Arabów twierdzi, że byłoby to niemożliwe. Gdyby jednak udało się osiągnąć taki układ, prawie połowa izraelskich Żydów (46,8%) poparłaby utworzenie państwa palestyńskiego, podczas gdy prawie tyle samo (46,1%) by się temu sprzeciwiło. Prawie trzy czwarte (72,8%) izraelskich Arabów również poparłoby taką umowę, w porównaniu do 24,3%, którzy byliby przeciwko niej. Różnica jest jednak znacznie większa, gdy zbadane zostały konkretne warunki ewentualnej umowy o ostatecznym statusie. Zaledwie 20% izraelskich Żydów twierdzi, że gdyby Izrael był blisko zawarcia ostatecznego porozumienia z Autonomią Palestyńską, zaakceptowaliby oni utworzenie państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Ponad trzy czwarte (75,4%) sprzeciwiałoby się takiemu ruchowi, nawet jeśli byłby to warunek konieczny do osiągnięcia ostatecznej umowy. Tylko 27,4% izraelskich Żydów poparło ewakuację izolowanych żydowskich osiedli w Judei i Samarii, w porównaniu z 69,9%, którzy sprzeciwili się takiemu ruchowi. Natomiast 82,7% izraelskich Arabów poparłaby taki krok, a tylko 10,4% by się temu sprzeciwiła. Ponad cztery piąte (82,7%) izraelskich Żydów stwierdziło, że Autonomia Palestyńska musi uznać Izrael za państwo narodowe narodu żydowskiego, jeśli rozmowy końcowe mają się zakończyć, w porównaniu do zaledwie 13,6%, którzy się z tym nie zgodzili. Tylko 17,1% izraelskich Arabów zgodziło się z tym żądaniem, w porównaniu do 71,7%, którzy je odrzucili.


 ministerstwo turystyki poinformowało, że w ciągu minionego roku do Izraela przyjechało ponad 4 mln turystów, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu do poprzedniego roku. Przychody z turystyki wzrosły do 20 mld szekli (5,7 mld $). Co zaskakujące, turystyka z Polski wzrosła o 115% w stosunku do roku poprzedniego. Minister turystyki Jariv Levin oświadczył: „Ten rok był najlepszym rokiem dla turystyki w Izraelu od czasu utworzenia państwa Izrael. Stały wzrost liczby turystów przybywających do Izraela trwa od 22 kolejnych miesięcy, przynosząc niespotykaną liczbę turystów odwiedzających Izrael – najwyższy w historii. Przemysł turystyczny nadal jest głównym motorem napędowym gospodarki Izraela. Będziemy kontynuować działania marketingowe, aby wzmocnić turystykę w Izraelu i doprowadzić do dalszych sukcesów.”


około 5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu różnych miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono pony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Demonstranci publicznie palili portrety Donalda Trumpa, Benjamina Netanjahu i Avigdora Libermenna. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały pożary terenów przygranicznych w Izraelu. Jeden z balonów uszkodził izraelską wieżę komunikacyjną. Izraelski samolot ostrzelał grupę Palestyńczyków wypuszczających balony, raniąc 2 osoby. Później rzucono granat, którego wybuch uszkodził płot graniczny. W odpowiedzi izraelski samolot ostrzelał pobliski punkt obserwacyjny Hamasu. W starciach wzdłuż granicy zginął 1 Palestyńczyk.


8 września 2018 r.


US to release $1.2 billion in military aid to Egypt

WASHINGTON (AP) — Secretary of State Mike Pompeo has authorized the release of $1.2 billion in US military assistance to Egypt, despite human rights concerns that have held up previous funding.


In fresh blow to Palestinians, US to slash aid for East Jerusalem hospitals

The United States will halt $25 million in aid to East Jerusalem hospitals, a State Department spokeswoman said Friday, leading to warnings of the “collapse” of medical centers that provide crucial care to Palestinians.

The fresh cuts mark the third week in a row the US has slashed financial support for the Palestinians and come a day after President Donald Trump said American aid will be withheld until a peace deal is reached with Israel.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.