Polityka

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Egipska pisarka opłakuje wytępienie żydowskiej społeczności Egiptu, przekazuje życzenia noworoczne kilku pozostałym Żydom

W artykule z 13 września 2018 r. w gazecie “Al-Masri Al-Yawm”, Fatima Na’out, egipska poetka, pisarka i tłumaczka, chwaliła ważną rolę odegraną w Egipcie przez Żydów i opłakiwała ich exodus z Egiptu w połowie XX wieku. Składając życzenia noworoczne nielicznym Żydom, którzy nadal są w Egipcie, przeprosiła też egipskich Żydów, mówiąc, że dali wielki wkład w kulturę i gospodarkę kraju i zostali wygnani na emigrację przez “ślepych i ignoranckich zbirów”, którzy prześladowali ich przemocą i nienawiścią po założeniu państwa Izrael.

Calosc TUTAJ


„Rabin Boaz Pash musi zginąć” 

Trzy dni temu „Wyborcza” ujawniła, że internetowa „Gazeta Warszawska” wzywa do pobicia biskupa i rabina, którzy wzięli udział w debacie w lubelskiej bazylice. Teraz ten sam portal grozi rabinowi Pashowi śmiercią.

Calosc TUTAJ


Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi

Przyznanie, że Hamas jest zbrodniczy oznacza przyznanie, że Izrael ma rację i cały przemysł „doprowadzania do pokoju”, strawa, jaką obecna „narracja” dostarcza uniwersytetom, dziennikarzom i chmarze NGO, zniknęłaby, a tysiące ludzi wyszłoby na głupców.

Calosc TUTAJ


Premier Izraela oskarża Iran o posiadanie „tajnego magazynu atomowego” 

Występując na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył Iran o to, że w Teheranie znajduje się „tajny magazyn atomowy” wykorzystywany w irańskim programie broni jądrowej.

Calosc TUTAJ


Założył getto, służył Niemcom, ma tablicę w stolicy Litwy. Burmistrz Wilna nie chce jej zdjąć

Wrzesień to rocznica likwidacji getta żydowskiego w Wilnie. W związku z tym, jak co roku, wraca dyskusja na temat litewskich kolaborantów III Rzeszy, którzy potem walczyli z Sowietami i teraz są traktowani z honorami na Litwie. Przykładem takiej postaci jest Jonas Noreika, założyciel getta w Szawlach. Lokalna wspólnota żydowska i intelektualiści chcą zdjęcia tablicy ku jego czci, jednak burmistrz Wilna odmawia. Za tym mogą stać czysto polityczne kalkulacje – wszak w przyszłym roku wybory.

Calosc TUTAJ


Papież Franciszek oddał hołd ofiarom getta w Wilnie

Papież Franciszek, składający wizytę na Litwie, oddał hołd ofiarom getta w Wilnie w przypadającą w niedzielę 75. rocznicę jego likwidacji. Papieżowi towarzyszyła prezydent Dalia Grybauskaite.
 Calosc  TUTAJ

Stoją za tym Niemcy, szatan i „rzekome elity”. „Wiadomości” TVP o filmie „Kler”

Film nie wszedł jeszcze do kin, ale „Wiadomości” TVP już się wypowiedziały i w duchu najlepszych wzorców propagandowych z lat 30. i 80. powiedziały widzom telewizji publicznej, co mają myśleć
Calosc TUTAJ

AfD tworzy sekcję żydowską. Żydzi protestują

Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD), trzecia siła w niemieckim parlamencie, ogłosiła stworzenie żydowskiej sekcji wewnątrz partii, ściągając na siebie falę krytyki ze strony przedstawicieli żydowskiej społeczności w Niemczech – informuje AP.

Calosc TUTAJ


Zyd stosowany

Nie mówię, że wszyscy Polacy są antysemitami. Mówię, że w polskiej kulturze odruch antysemicki, antysemickie „wyjaśnienia”, antysemickie kalki są zawsze gotowe do startu. To, co antysemickie, staje się w Polsce neutralne. Stereotyp postrzega się jako rzeczywistość, mit jako fakt. I tak w polskiej pamięci zostali żydowscy bankierzy, lichwiarze i handlarze, a wypadł z niej polski ekonom i jego bicz, którym trzaskał po plecach chłopów niezgorzej niż dozorcy niewolników na plantacjach bawełny na południu USA. Esej Bożeny Keff.

 Calosc TUTAJ

Polska ucieczka od wolności

Jesteśmy świadkami klasycznej ucieczki od wolności i odpowiedzialności – w konserwatyzm, fundamentalizm religijny, nacjonalizm, represyjność, w prawne przeregulowanie obyczajowości, ksenofobię i pogardę dla innych i słabszych. Wszystko to wskazuje na powszechny brak pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości.

Calosc TUTAJ


Religia i strach, historia hidżabu

W zeszłym miesiącu sąd w Iranie skazał 43-letnią kobietę, Szaparak Szadżarizadeh, na dwa lata więzienia i 18 lat dozoru kuratorskiego za zdjęcie w miejscu publicznym chusty z głowy.

Calosc TUTAJ


Andrzej Duda w USA. Tak wzruszającego spotkania się nie spodziewał

Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą są akutalnie w USA. Do Stanów Zjednoczonych prezydent poleciał, by wziąć udział w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, na której wystąpi. Ale to wydarzenie zaplanowane jest na środę. A w poniedziałek para prezydencka wzięła udział w spotkaniu z Polonią w Konsulacie Generalnym RP. Odbyła się tam uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To tam doszło do niezywkle wzruszającego spotkania.   
Calosc TUTAJ

Kliknij na

 


Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.