Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

10 izraelskich książek, które musisz przeczytać

Literatura izraelska nie jest w Polsce szczególnie popularna, a osoby, które chciałyby poznać ją bliżej, często czują się zagubione. Oto moja subiektywna lista dziesięciu izraelskich książek, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

Calosc TUTAJ


Intelektualiści i dziennikarze z Zatoki atakują Hezbollah po izraelskich rewelacjach o jego instalacjach rakietowych w Bejrucie

Hezbollah i władze libańskie szybko zaprzeczyły ujawnieniu przez izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu w przemówieniu 27 września 2018 r. przed Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych, że Hezbollah zbudował trzy instalacje rakietowe w Bejrucie wśród cywilnej populacji i blisko międzynarodowego lotniska i w ten sposób ”świadomie używa niewinnych ludzi w Bejrucie jako ludzkiej tarczy”]. Jednak intelektualiści i znani dziennikarze z Zatoki pisali, że bardziej wierzą Netanjahu niż zaprzeczeniom przychodzącym z Libanu.

Calosc  TUTAJ


Sąd zajmie się sprawą Izraelczyka, który znieważył pomnik w b. KL Auschwitz

15 października oświęcimski sąd rejonowy rozpatrzy wniosek o dobrowolne poddanie się karze Izraelczyka, który został oskarżony o znieważenie Miejsca Pamięci Auschwitz. Młody Izraelczyk został zatrzymany 21 marca. Według świadków „miał oddać mocz na schody” pomnika, który stoi między ruinami dwóch największych krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.

Calosc TUTAJ


Zmarł Charles Aznavour – legenda francuskiej piosenki

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 94 lat zmarł legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour – poinformowali jego rzecznicy prasowi. Artysta zmarł w swoim domu w Prowansji, na południu kraju.

Aznavour, legenda francuskiej piosenki, latem wrócił z tournee w Japonii. Trasę musiał przerwać ze względu na złamanie ręki, którego doznał w wyniku upadku. Na październik, listopad i grudzień miał zaplanowane kolejne występy.

Calosc TUTAJ


Komitet Noblowski uhonorował fizyków: Arthur Ashkin, Gérarda Mourou i Donna Strickland

Komitet Noblowski uhonorował fizyków, którzy stworzyli laserowe przyrządy do badania mikroświata. Połowę nagrody przyznano Arthurowi Ashkinowi ze słynnych Bell Laboratories w USA. W ten sposób uznano jego laserową pęsetę do przytrzymywania badanych bakterii i wirusów. Druga połówka Nagrody Nobla za osiągnięcia w fizyce powędruje do francuskiego badacza Gérarda Mourou i kanadyjskiej uczonej Donny Strickland.  

rthur Ashkin was born in Brooklyn, New York, in 1922[4] and grew up there. He resides in Rumson, New Jersey.[5]

His parents were Isadore and Anna Ashkin. He had two siblings, a brother, Julius, also a physicist, and a sister, Ruth. One older sibling, Gertrude, died while young. The family home was in Brooklyn, New York, at 983 E 27 Street. His family was Jewish.[6] Isadore (ne Ashkinazi) had immigrated to the United States from Odessa, Ukraine at the age of 18.[7] Anna, five years younger, also came from Ukraine (in her case Galicia).[8][9][10][11] Within a decade of his landing in New York, Isadore had become a U.S. citizen and was running a dental laboratory at 139 Delancey Street in Manhattan.[


Nobel z medycyny za immunoterapie w onkologii

Tegoroczna Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii trafi do Jamesa P. Allisona z USA oraz Tasuku Honjo z Japonii. Laureaci podzielą się kwotą 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 870 tys. euro.

Calosc TUTAJ


Wielka Szpera to śmierć tysiąca dzieci i starców więzionych w łódzkim getcie

76 lat temu w Litzmannstadt Ghetto rozegrały się dramatyczne sceny. Hitlerowcy odbierali rodzicom dzieci i zabijali je na oczach najbliższych. Opustoszały gettowe szpitale. Zabijano, wywożono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem chorych, starych. Getto zamieniło się w wielki obóz pracy.

Calosc TUTAJ


„Kler” pobił rekord otwarcia w polskich kinach. Blisko milion widzów w pierwszy weekend

W poniedziałek zostały ogłoszone wyniki oglądalności „Kleru” podczas weekendu otwarcia. Film Smarzowskiego ustanowił rekord Polski – od premiery w piątek obejrzało go 935 tys. 357 ludzi.

Calosc TUTAJ


Nike 2018 – finaliści. Anna Bikont i „Sendlerowa. W ukryciu”: złudzenia na temat wojennej przeszłości kontra prawda

Anna Bikont, pisząc „Sendlerową”, zrobiła coś właściwie niemożliwego: rozłożyła na kawałki jej mit, a jednocześnie ocaliła ukrytego w nim człowieka. Przedstawiamy kolejną książkę, która znalazła się w finale nagrody Nike 2018. Trwa też głosowanie czytelników.

Calosc TUTAJ


Atakujecie „Kler”, a milczeliście, gdy Kościół się staczał. Siedzieliście jak myszy pod miotłą 

Czy nie wstyd Wam używać – jak „Gazeta Polska” – ofiary polskich świętych (Wojtyły, Wyszyńskiego, Kolbego, Popiełuszki), by chronić przed krytyką bezkarność pedofilów i geszefciarzy w sutannach?

Calosc TUTAJ


Wspólna inauguracja roku akademickiego rozpoczęła obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Wspólna inauguracja roku akademickiego czterech poznańskich uczelni rozpoczęła obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Gościem uroczystości był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Calosc TUTAJ


 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.