Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

25 grudnia 2018 r.


szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot ujawnił, że w minionych latach izraelskie siły powietrzne odegrały kluczową rolę w walce z ISIS w regionie. Działania operacyjne prowadzono nie tylko w Syrii, ale także na Synaju w Egipcie. „Teraz nie można jeszcze o tym mówić. Kampania przeciwko Iranowi i Hezbollah jest w dużej mierze ukryta przed opinią publiczną.”


 władze zatwierdziły plany budowy 1113 nowych mieszkań w Judei i Samarii. Nowe mieszkania powstaną w osiedlach żydowskich Neve Daniel, Metzad i Carmei Tzur. W osiedlu Givot powstanie placówka oświatowa. Ponadto zatwierdzono zobowiązanie do zaplanowania budowy kolejnych 448 mieszkań.


. wieczorem izraelski system obrony przeciwrakietowej zestrzelił syryjskie rakiety przeciwlotnicze systemu S-200, które naruszyły izraelską przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan.


palestyńska minister turystyki Rula Maaya powiedziała, że z okazji chrześcijańskich świąt do Betlejem każdego dnia przyjeżdża 10 tys. turystów. Wszystkie hotele w mieście zostały całkowicie zarezerwowane. Ogółem od początku roku do Betlejem przyjechały 3 mln turystów, co wyraźnie pokazuje, że zachowanie spokoju sprzyja rozwojowi turystyce i lokalnej gospodarce Autonomii Palestyńskiej.


wieczorem doszło do serii nalotów powietrznych na cele w Syrii. Do nalotu doszło kilka minut po tym, jak grupa wysokich dowódców Hezbollahu wsiadła na pokład irańskiego samolotu, który wcześniej przyleciał z Iranu i miał odlecieć do Teheranu. Chodzi o samolot Boeing 747 z irańskich linii lotniczych Fars Air Qeshm. Zbombardowano kilka irańskich magazynów amunicji. Między innymi zniszczono magazyn z cenną amunicją kierowaną przez GPS. Syria oskarżyła Izrael o przeprowadzenie ataku. Izrael nie skomentował tych doniesień. Równocześnie libańskie media poinformowały, że izraelskie samoloty operowały w przestrzeni powietrznej nad południowym Libanem. Przeprowadzały one symulowane naloty na cele naziemne.


kontroler armii gen. Ilan Harari odrzucił zarzuty wojskowego rzecznika praw obywatelskich gen. Itzchaka Bricka, który orzekł, że Siły Obronne Izraela nie są przygotowane na wojnę. Nowy raport przygotowany przez Harariego stwierdził, że siły lądowe są przygotowane do wojny, i że nastąpiła znaczna poprawa w przygotowaniu Sił Obronnych Izraela do przyszłej wojny. „Znaleźliśmy 41 luk i sformułowaliśmy 41 zaleceń, aby je poprawić. W niektórych kwestiach istnieją luki: istnieje luka w cyfrowej armii lądowej i jej realizacji, głównie w jednostkach rezerwowych. Istnieje również luka we współpracy pomiędzy ciężarówkami a ciężkim sprzętem, ale to niczemu nie szkodzi. Istnieje także znaczna luka w alokacji środków na szkolenia, która obecnie wynosi 70-80%. Istnieją luki w zabezpieczeniu rezystorów, optyki itp., ale żadna z nich nie zapobiega zdolnościom bojowym i z determinacją są uzupełniane, głównie dzięki wieloletniemu Planowi Gideona, który dąży do zapewnienia gotowości sił wojskowych.” Ogółem działały trzy niezależne komitety dochodzeniowe i siedem zespołów inspekcyjnych, które przeprowadziły 220 spotkań w celu sprawdzenia gotowości Sił Obronnych Izraela na wojnę. Pierwszemu komitetowi przewodniczył poseł Omer Bar-Lew, który sformułował pozytywny dla armii raport. Drugi komitet gen. Ilana Harari wskazał na kilkanaście luk, jednak był pozytywny dla armii. Trzeciemu komitetowi przewodniczył gen. Avi Mizrahi, który również orzekł gotowość armii na wojnę. Wskazane niedociągnięcia dotyczą utrzymania awaryjnych rezerw amunicji i części zapasowych, niskich pensji podoficerów, systemu mobilizacji sił zbrojnych, niskiej motywacji żołnierzy, jakości infrastruktury baz wojskowych, niskiego poziomu szkoleń i obsady stanowisk lekarskich. Postanowiono stworzyć specjalny budżet dla sił lądowych, aby zwiększyć ich gotowość bojową. „Wojna taka jak ta, w którą możemy być wciągnięci w Libanie, nie będzie mogła zakończyć się bez lądowego manewru. Nie będziemy mogli ograniczyć się jedynie do wojny cybernetycznej lub wywiadowczej. Chociaż jesteśmy zadowoleni z coraz większej liczby baterii Iron Dome, które neutralizują większość zagrożeń, to nie unikniemy wojny manewrowej. Stwierdzamy, że bez szybkiego lądowego manewru wojna nie zostanie rozstrzygnięta, i jest to prawdą na każdej arenie wojennej. Abyśmy mogli przeprowadzić wojnę manewrową, wciąż się przygotowujemy i nadal będziemy to robić, ale to kosztuje.”


    26 grudnia 2018 r.


wysoki urzędnik bezpieczeństwa oficjalnie potwierdził, że Izrael przeprowadził w nocy uderzenie lotnicze na irańskie cele w trzech lokalizacjach w Syrii. Dodał, że głównym celem był magazyn, w którym przechowywane było uzbrojenie przekazywane dla organizacji terrorystycznej Hezbollah. Zniszczono zaawansowane technologicznie komponenty GPS, które miały być przekazane Hezbollahowi do uzbrojenia rakiet. Zniszczona została także syryjska bateria przeciwlotnicza w pobliżu Damaszku, która wystrzeliła rakiety w stronę izraelskich samolotów. Podkreślił, że wszystkie działania przeprowadzana z dużą ostrożnością, aby nie zaszkodzić rosyjskim samolotom. Krótko przed atakiem w Damaszku wylądowały dwa rosyjskie samoloty pasażerskie. Rosja poinformowała, że atak przeprowadziło sześć izraelskich myśliwców F-16, które wcześniej wleciały nad południowy Liban, aby następnie wlecieć w syryjską przestrzeń powietrzną i zaatakować cele położone wokół Damaszku. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała przy tym zniszczyć 14 z 16 wystrzelonych rakiet. Równocześnie poinformowano, że Siły Obronne Izraela zniszczyły piąty transgraniczny tunel terrorystyczny Hezbollahu. Wychodził on z libańskiej wioski Ajta ash Shab i wkraczał na terytorium Izraela.

. wieczorem Kneset przyjął uchwałę o rozwiązaniu parlamentu. Uchwałę poparło 102 posłów, a 2 było przeciwko. Nowe wybory odbędą się 9 kwietnia. Sondaże opinii publicznej mówią, że największe szanse na wygraną ma partia Likud i Benjamin Netanjahu.


w południe palestyński terrorysta usiłował wjechać rozpędzonym samochodem w przystanek autobusowy przy izraelskiej bazie wojskowej Hatmar Shomron, na południe od Nablusu w środkowej części Samarii. Samochód zatrzymał się na barierze chroniącej przystanek, a żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Nikt inny nie odniósł obrażeń.


 palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Malki oświadczył, że Autonomia Palestyńska „zainicjuje w styczniu wniosek o pełne członkostwo w ONZ.” Oznacza to, że złoży wniosek o podniesienie statusu Autonomii Palestyńskiej z państwa obserwującego do pełnego państwa członkowskiego z Radą Bezpieczeństwa ONZ. Aby uzyskać pełne członkostwo będzie potrzebować wsparcia od co najmniej 9 z 15 państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa. Oczekuje się, że okresowa dyskusja Rady Bezpieczeństwa nad kwestiami Bliskiego Wschodu odbędzie się 15 stycznia. Dyskusje te koncentrują się głównie na konflikcie izraelsko-palestyńskim.


 libańskie media poinformowały wieczorem o aktywności izraelskich samolotów nad Ras Al-Ayin i An-Naqoura w południowej części kraju. Według doniesień samoloty krążyły na niskich wysokościach i wystrzeliwały flary symulując naloty na cele naziemne.


 amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że wycofanie wojsk amerykańskich z Syrii nie wpłynie na bezpieczeństwo Izraela. „Rozmawiałem z Netanjahu i powiedziałem mu, że każdego roku dajemy Izraelowi 4,5 miliarda dolarów. Ale tak naprawdę dajemy o wiele więcej. Ja jestem tym, który przeniósł ambasadę do Jerozolimy. A więc, to tak wygląda – będziemy bardzo dbać o Izrael. Izrael będzie bezpieczny.” Komentując swoją decyzję o wycofaniu wojsk z Syrii, zwrócił uwagę, że Amerykanie nadal pozostają w Iraku, którą w razie potrzeby mogą użyć jako bazy, gdyby zechcieli coś zrobić w Syrii.


ambasador Izrael w ONZ Danny Danon powiedział, że przygotowuje się do zablokowania nowej palestyńskiej inicjatywy w pełnej współpracy z amerykańską delegacją. „Autonomia Palestyńska nadal wypłaca każdego miesiąca pensje terrorystom, zachęcając ich do przemocy i prowadzi bezlitosną kampanię podżegania przeciwko Izraelowi. Równocześnie Autonomia Palestyńska ma odwagę zwrócić się doRady Bezpieczeństwa, aby uznała ją za pełnoprawne państwo członkowskie ONZ. Zamiast koncentrować się na budowaniu lepszej i pełnej nadziei przyszłości dla Palestyńczyków oraz wzmacnianiu stabilności w regionie, palestyńscy przywódcy kontynuują destrukcyjną politykę, która zachęcała do niedawnych ataków terrorystycznych.”


27 grudnia 2018 r.

w całym kraju wystąpiły opady deszczu, którym towarzyszą gwałtowne podmuchy wiatru. Ze względu na burzliwą pogodę i wysokie fale, zespoły operacyjne w Porcie Aszdod zaczęły wyprowadzać okręty na pełne morze. Ponadto uruchomiono specjalny kanał komunikacyjny dla wszystkich łodzi żaglowych znajdujących się u wybrzeży Izraela. Do lokalnych podtopień doszło w Rehovot i Nazarecie.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się z wiceprezydentem Gabonu, Pierrem Claverem Magangą Moussavou. Podczas spotkania omówiono problematykę wzmocnienie relacji między dwoma krajami w obszarach rolnictwa, gospodarki wodnej, energii i innych. Spotkanie odbyło się w ramach procesu zacieśniania stosunków Izraela z krajami afrykańskimi.


parlamentarna komisja finansów zaprobowała przekazanie wsparcia finansowego na kwestie poprawy bezpieczeństwa w Judei i Samarii.


koordynator działań rządowych w Gazie, płk. Ijad Sarhan, wystosował apel do mieszkańców Strefy Gazy, ostrzegając ich przed braniem udziału w atakach na granicy z Izraelem. „Mieszkańcy Gazy, jak chcecie spędzić swój następny piątek? Czy jesteście zainteresowani spędzeniem go wśród rodziny, czy też chcecie wziąć udział w nieprzyjemnych incydentach przy ogrodzeniu granicznym? Siły Obronne Izraela nie będą tolerować wydarzeń przy ogrodzeniu bezpieczeństwa. Chcemy, aby piątek minął bez ofiar wśród was, ale to zależy od was i tylko od was. Siły Obronne Izraela nie pozwolą uczestnikom zamieszek zbliżyć się do ogrodzenia lub je uszkodzić, a każda próba skrzywdzenia izraelskich żołnierzy lub naruszenie suwerenności Izraela spotka się z silną odpowiedzią Sił Obronnych Izraela. Radzimy zachować bezpieczną odległość od ogrodzenia, a tym samym zachować swoje bezpieczeństwo.” Równocześnie opublikowano nagranie video neutralizacji i zniszczenia tunelu szturmowego Hezbollahu przy libańskiej wiosce Kafr Kila. Tunel całkowicie zalano płynnym cementem. Zwrócono także uwagę, że pomimo przekazaniu szczegółowych informacji o tunelach, UNIFIL nie podjął w tej sprawie żadnych działań.


 opublikowano wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Jewish People Policy Institute, z którego wynika, że dla ponad 78% Izraelczyków 1 stycznia jest zupełnie normalnym dniem. Znaczna większość Żydów nie obchodzi wtedy nowego roku, a tylko 6% Izraelczyków obchodzi wtedy sylwestra i rozpoczyna nowy rok. Wszyscy pozostali obchodzą tradycyjny Rosz HaSzana.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.