Polityka

Europejskie partie cywilizacjonistyczne

Nie unikajcie europejskich populistów – współpracujcie i uczcie się od nich

autor: Daniel Pipes
Commentary 
(pdf)
listopad 2018

Oryginał angielski: Europe’s Civilizationist Parties
Tłumaczenie: Ben Keitz

CZY EUROPA POWRACA do horroru z lat trzydziestych XX wiekuMax Holleran, w typowej dla tych czasów analizie, pisze w New Republic tak: „w ostatnich dziesięciu latach nowe ruchy prawicowe złączyły koalicje neonazistów z mainstreamowymi konserwatystami wolnorynkowymi, normalizując ideologie polityczne, które w przeszłości słusznie budziły niepokój.” Według niego trend ten wywoła przypływ „ksenofobicznego populizmu”. Katy O’Donnell zgadza się z tym zdaniem, pisząc w Politico: „Partie nacjonalistyczne znalazły sobie punkt zaczepienia już wszędzie, od Włoch po Finlandię, wzniecając obawy, że kontynent zmierza w kierunku polityki, która doprowadziła do katastrofy w pierwszej połowie XX wieku.” Żydowscy przywódcy, jak na przykład przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów Menachem Margolin, wyczuwają „prawdziwe zagrożenie ze strony ruchów populistycznych w Europie.”

Niemcy i Austria, miejsce narodzin Narodowego Socjalizmu, wzbudzają oczywiście najwięcej obaw, zwłaszcza po wyborach w roku 2017, kiedy to Alternatywa dla Niemiec (AfD) wygrała 13 procentami głosów poparcia, a Wolna Partia Austrii 26 procentami. Felix Klein, niemiecki komisarz wyznaczony do walki z antysemityzmem, stwierdził że AfD „pomaga, by antysemityzm znów stał się godny aby go reprezentować.” Oskar Deutsch, prezydent Społeczności Żydowskiej Austrii, argumentuje że FPÖ „nigdy nie zdystansowało się” od nazistowskiej przeszłości.

Czy to prawda? Czy też może to powstanie odzwierciedla zdrową reakcję Europejczyków, by chronić ich sposób życia przed otwartą imigracją i islamizacją?

Historyczna pocztówka z Hénin-Beaumont, Francja.

NA POCZĄTEK warto się zastanowić jak nazwać omawiany fenomen? Partie, o których mowa, na ogół określane są jako skrajnie prawicowe, ale nie jest to dokładne, gdyż oferują mieszankę polityki prawicowej (skupionej na kulturze) i lewicowej (skupionej na ekonomii). Dla przykładu, Zjednoczenie Narodowe we Francji przyciąga wsparcie lewicowe nawołując o znacjonalizowanie krajowych banków. Byli komuniści stanowią kluczową część tego wsparcia – Hénin-Beaumont, jedno z najgorliwiej opowiadających się za Zjednoczeniem Narodowym miast we Francji, należało poprzednio do najbardziej komunistycznych.

Plakat wyborczy AfD z roku 2017: „Burkas? My lubimy biniki.”

Charles Hawley z Der Spiegel twierdzi, że „wszystkie te partie są z natury nacjonalistyczne„, lecz jest to błędne z perspektywy historycznej. Są one patriotyczne, a nie nacjonalistyczne – defensywne, a nie agresywne. Kibicują drużynom piłkarskim, a nie zwycięstwom militarnym. Cenią sobie angielskie zwyczaje, a nie imperium brytyjskie, bikini ponad niemieckie rodowody. Nie tęsknią za imperiami i nie mówią o wyższości narodowej. Nacjonalizm z reguły tyczy się władzy, majątku i chwały – oni skupiają się na obyczajach, tradycjach i kulturze. Choć nazywane neofaszystowskimi lub neonazistowskimi, partie te kładą nacisk na wolność osobistą i tradycyjną kulturę, a takie pojęcia jak „Jeden Naród, jedna Rzesza, Jeden Wódz” nie są dla nich pociągające.

Lepiej określać ich mianem „cywilizacjonistów”, skupiających się na własności kulturowej, ponieważ czują ogromną frustrację patrząc na zanikanie ich sposobu życia. Cenią sobie europejską i Zachodnią tradycyjną kulturę i pragną jej bronić przed atakami ze strony imigrantów, popieranych przez lewicę. (Określenie „cywilizacjonista” ma dodatkową korzyść w postaci wykluczenia tych partii, które nienawidzą Zachodniej cywilizacji, jak na przykład neonazistowski Złoty Świt z Grecji.)

 

Calosc TUTAJ

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Bardzo dobra próba definicji nowych reguł gry w świecie globalistycznym i poprawy haseł w leksykonie semantyki politycznej, wielu z nich bez zmiany od Wiosny Ludów 1848 i socjaldemokracji 19 wieku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.