Filmy i ksiazki

Amos Oz nie żyje.

 

Jeden z najwybitniejszych autorów naszych czasów zmarł w wieku 79 lat

 

 

 
Amos Oz, autor ponad 20 książek, m.in. autobiograficznej “Opowieści o miłości i mroku”, od lat uważany był za jednego z najważniejszych kandydatów do literackiego Nobla.

Urodził się jako Amos Klausner w Jerozolimie w roku 1939, dziewięć lat przed ogłoszeniem przez Ben Guriona powstania państwa Izrael. Jego rodzice pochodzili z Wilna i Równego. Dorastał w kibucu Chulda położonym w centrum kraju, gdzie skończył szkołę średnią. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej dostał się na Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, studiował filozofię i historię literatury. Od 1960 r. był żonaty z Nili, para wychowała trójkę dzieci. Z córką Fanią Oz napisał książkę “Żydzi i słowa”.

Pisał od wczesnej młodości, pierwsze teksty publikował jako 22-latek, a w roku 1965 ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań “Tam, gdzie wyją szakale”. Napisał w sumie ponad 20 książek, publikował eseje, felietony oraz teksty polityczne, w których wielokrotnie wzywał do pojednania izraelsko-palestyńskiego.

Oz brał udział w wojnie sześciodniowej na Synaju (1967) i wojnie Jom Kipur na Wzgórzach Golan (1973). W tym czasie ponownie mieszkał w kibucu, do którego wrócił po zakończeniu nauki w Jerozolimie. Chuldę opuścił w 1986 r., zamieszkał z rodziną na pustyni Negew w Aradzie. Kilka lat temu, gdy zaczął chorować, przeniósł się do Tel Awiwu.

Amos Oz, mistrz opowieści intymnych

Calosc TUTAJ

Przyslala Rimma Kaul

2 odpowiedzi »

  1. Baruch Dajan HaEmet –
    Cudnie pisał , jego ksiązki pozostaną i są i będą pomnikiem wielkiego człowieka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: