Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 91

Jarek

-Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Urodził się 20 lutego 1894 roku w Kalniku (dziś jest to wieś na Ukrainie w rejonie ilinieckim obwodu winnickiego). Był prozaikiem, poetą, eseistą, tłumaczem, współtwórcą grupy poetyckiej Skamander, współpracownikiem “Wiadomości Literackich”. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1957, 1963, 1965, 1966).

Jego ojciec Bolesław oraz stryj Zygmunt walczyli w powstaniu styczniowym. W setną rocznicę wybuchu tego powstania zadedykował im opowiadanie “Heydenreich”. Pod koniec nauki w liceum nr 4 w Kijowie i na początku studiów prawniczych w tym mieście pracował jako korepetytor, odbywając wiele podróży po dworach polskich i rosyjskich na terenie Polski i Ukrainy Naddnieprzańskiej, z których wrażenia będą kanwą licznych późniejszych utworów. Jego dalekim krewnym był kompozytor Karol Szymanowski. (…)

Od 1928 roku zamieszkał wraz z żoną w Podkowie Leśnej w posiadłości Stawisko (dzisiaj znajduje się tutaj jego muzeum). W czasie II wojny światowej działał w strukturach Polski podziemnej w wydziale kultury i sztuki. Współpracował z prof. Stanisławem Lorentzem przy ratowaniu zabytków kultury. Willa w Stawisku przez cały okres okupacji (a zwłaszcza po upadku powstania warszawskiego) była schronieniem dla wielu Polaków i Żydów zagrożonych aresztowaniem. W szczytowym momencie w majątku ukrywało się ponad 40 osób (za pomoc Żydom w czasie okupacji został 21 stycznia 1988 r. wraz z żoną uhonorowany medalem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”). Zmarł 2 marca 1980 roku w Warszawie i został pochowany (na własne życzenie w mundurze górniczym) na cmentarzu w Brwinowie pod Warszawą…

Czy już wiecie, o kogo chodzi? Przed Państwem Jarosław Iwaszkiewicz i fragment jego wiersza “W Kościele”:

Stań bliziutko
i porozmawiamy
nie lękaj się tu nie ma podsłuchu
Wytłumacz mi
jak to się stało
zaczęło się tak pięknie
stworzyłeś taki piękny świat
No i co?
Co się z tego zrobiło?
Jak Ty to wszystko zlikwidujesz?
Czy Ci nigdy nie przyszło do głowy
że nam jest coraz ciaśniej
Pozwalasz im mordować się
Ach milczenie to Twój system
panu Adamowi też nie chciałeś
odpowiadać
ale on był naiwny
myślał, że siła jest po Twojej stronie
Ale co jest po Twojej stronie?

Wiersz pochodzi z francuskiego tomiku “L’Amour cosaque”. Jest to zbiorek poetycki opracowany przez Yves’a Avrila i Radosława Romaniuka. Mamy tam teksty polskie i francuskie (te drugie są przekładami Marii Żurowskiej i Yves’a Avrila).

Wiersz odnalazłem dzięki artykułowi Jana Turnau “Od betlejemskiej stajenki do Unii Europejskiej”, opublikowanym na łamach “Gazety Wyborczej” 24 grudnia br.

Cytując powyższy utwór Iwaszkiewicza Jan Turnau stara się sam odpowiedzieć na postawione w nim pytania:

“To także moje pytania, w ogóle milionów ludzi. Niektórzy odpowiadają, że zatem Boga nie ma. Wszechmocnego. Bo zresztą nie tylko, że stworzył taki świat, takich na nim ludzi, ale i posłał na ziemię syna, aby ten świat zmienił – a jakoś mordujemy się po staremu.

Otóż chrześcijanie wierzą, że kiedyś Syn Boży przyjdzie ponownie. Już nie jak wtedy – w Betlejem, jako baranek, który dał się zabić, aby dać nam przykład niestosowania przemocy. Przyjdzie, by wszystko zmienić ostatecznie. Właśnie ostatecznie, bo dwa tysiące lat temu już się coś zaczęło. Długo nie było nic widać, aż po dwóch wielkich światowych zabijankach trzech wiernych europejskich uczniów Jezusa postanowiło dać innym kontynentom przykład życia bez wojny. Tak powstała Unia Europejska.”

Miłych snów (a wcześniej pozytywnych refleksji)

Jarek Kosiaty

Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

“Listy z krainy snów” – www.wiersze.com

Kategorie: Poezja

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.