Filmy i ksiazki

Kto napisze naszą historię

Równocześnie w Polsce i za granicą 27 stycznia 2019 r. odbędą się specjalne pokazy polsko-amerykańskiego filmu “Kto napisze naszą historię”. To fabularyzowany dokument o podziemnym archiwum getta warszawskiego. Główne role zagrali Piotr Głowacki, Karolina Gruszka, Jowita Budnik i Wojciech Zieliński.

Data pokazów filmu jest nieprzypadkowa – 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Film „Who Will Write Our Story” („Kto napisze naszą historię”) powstał na kanwie książki pod tym samym tytułem napisanej przez amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa. Głównym bohaterem jest Emanuel Ringelblum (1900–1944), historyk, który w czasie II wojny światowej zorganizował w warszawskim getcie tajną grupę archiwistów pod nazwą Oneg Szabat (Radość Soboty).

Bezcenny zapis historii życia i śmierci

Jej członkowie w skrajnie trudnych warunkach otoczonej murem dzielnicy zgromadzili imponujący zbiór dokumentów będących bezcennym zapisem życia i śmierci żydowskiej społeczności w okupowanej przez Niemców Polsce. Były to urzędowe pisma, obwieszczenia, plakaty, gazety, programy teatralne, kartki na żywność, odręczne zapiski, pamiętniki, rysunki, zdjęcia i inne świadectwa. Przed likwidacją getta członkowie grupy umieścili archiwum w metalowych skrzynkach i bańkach na mleko, a następnie ukryli w piwnicy domu przy ul. Nowolipki 68.

Skrzynki wydobyto z gruzów kamienicy w 1946 r., bańki odnaleźli przypadkowo robotnicy budujący tu w 1950 r. nowy dom. Archiwum Ringelbluma, liczące blisko 30 tys. kart, znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym. Jest najcenniejszym zbiorem dokumentów na temat Holocaustu. W 1999 r. zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Na liście tej znajdą się m.in.: Biblia Gutenberga, autograf dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” Kopernika, spuścizna literacka Goethego i kolekcja dzieł Chopina.

„Poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć takie filmy”

Film „Kto napisze naszą historię” wyreżyserowała Roberta Grossman, która jest także autorką scenariusza opartego na książce Samuela D. Kassowa. Jako producentka wspierała ją Nancy Spielberg, młodsza siostra Stevena Spielberga.

– Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem – powiedziała Nancy Spielberg podczas wizyty na planie w Łodzi.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Filmy i ksiazki

1 odpowiedź »

  1. Man nadzieje ze nie Ci z Muzeum Powstania Getta Warszawskiego.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.