Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 

20 lutego 2019 r.


ministerstwo finansów poinformowało, że zgromadziło około 700 mln szekli z palestyńskich podatków i opłat celnych, z których kwotę około 600 mln szekli przekaże do Autonomii Palestyńskiej, po odliczeniu opłat za energię elektryczną, wodę, ścieki i usługi medyczne.


nad ranem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, prowadzących działania operacyjne w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze aresztowali 5 Palestyńczyków.


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszoną bombą zapalającą. W odpowiedzi izraelski samolot ostrzelał przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w południowej części strefy.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powtórzył, że nie zaakceptuje częściowej zapłaty transferu finansów z podatków należnych od Izraela. „Nie przyjmiemy pieniędzy, jeśli nie zostaną one w pełni opłacane.” Abbas powiedział także, że nie zakończy wsparcia finansowego dla rodzin terrorystów uwięzionych lub zabitych przez Izrael. „Każdy dostępny grosz zostanie przydzielony rodzinom męczenników i więźniom.”


ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher wezwała izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, by przeprosił Polskę za uwagi, które doprowadziły do kryzysu dyplomatycznego. „Po prostu uważałem, że dwaj silni sojusznicy, tacy jak Izrael i Polska, którzy oczywiście są silnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych, nie powinni używać tego rodzaju retoryki. Jesteśmy dla siebie zbyt ważni, aby nie rozwiązywać tych problemów.”


21 lutego 2019 r.


irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif oskarżył Izrael o angażowanie się w „awanturnictwo” poprzez kampanie bombardowania w Syrii. Dodałc, że nie może wykluczyć możliwości wybuchu konfliktu zbrojnego między oboma krajami. „Po stronie Izraela jest awanturnictwo, a awanturnictwo jest zawsze niebezpieczne.”


premier Benjamin Netanjahu rano rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówili rozwój sytuacji w regionie, w szczególności sytuację w Syrii. Obaj zgodzili się zorganizować w najbliższej przyszłości spotkanie robocze w Rosji.


przywódca Hamasu Ismail Hanijeh wezwał muzułmanów do obrony meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. „Wzywam nasz naród w Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w ziemi, która od 1948 r. jest okupowana, przybądźcie do Meczetu Al-Aksa, zostańcie tam, chrońcie go i stańcie jako silna budowla, aby udaremnić okupację.” Wezwał palestyńskie organizacje ruchu oporu do obrony meczetu Al-Aksa „na wszystkie możliwe sposoby”.


izraelska organizacja SpaceIL poinformowała, że w w dniu jutrzejszym wieczorem z Cape Canaveral wystartuje rakieta Falcon 9, która wyniesie izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Lądownik został zbudowany przez SpaceIL we współpracy z Israel Aerospace Industries. Waży on 585 kg i kosztował 100 mln $, które prawie w całości zostały dostarczone przez prywatnych darczyńców. Beresheet ma odbyć dwumiesięczną podróż w przestrzeni kosmicznej i wylądować na księżycu. Po wylądowaniu robot wykona zdjęcia lądowiska, zmierzy pole magnetyczne Księżyca, oraz prześle dane z powrotem na Ziemię. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Izrael będzie czwartym krajem, którego satelita osiągnęła powierzchnię księżyca Ziemi. Beresheet jest prototypem serii przyszłych misji lądowania na Księżycu planowanych wspólnie przez IAI i niemiecki OHB w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej.


22 lutego 2019 r.


21 lutego 2019 r. wieczorem z Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Lądownik został zbudowany przez SpaceIL we współpracy z Israel Aerospace Industries. Waży on 585 kg i kosztował 100 mln $, które prawie w całości zostały dostarczone przez prywatnych darczyńców. Beresheet ma odbyć dwumiesięczną podróż w przestrzeni kosmicznej, aby 11 kwietnia wylądować na Księżycu. Po wylądowaniu robot wykona zdjęcia lądowiska, zmierzy pole magnetyczne Księżyca, oraz prześle dane z powrotem na Ziemię. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Izrael będzie czwartym krajem, którego satelita osiągnęła powierzchnię księżyca Ziemi. Beresheet jest prototypem serii przyszłych misji lądowania na Księżycu planowanych wspólnie przez IAI i niemiecki OHB w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej.


premier Benjamin Netanjahu pochwalił SpaceIL za udany start rakiety z izraelskim lądownikiem księżycowym. „Są cztery kraje, które wystrzeliły statek kosmiczny na Księżyc, jeden z nich jest 800 razy większy od nas (ZSRR), drugi z nich jest 500 razy większy od nas (USA), i trzeci podobny do nas (Japonia). Jesteśmy małym krajem, ale z ogromnymi osiągnięciami i inicjatywą. Mam nadzieję, że jest już zaplanowane wysłanie sondy kosmicznej na Marsa.” Prezydent Reuven Rivlin również z zadowoleniem przyjął wystartowanie statku kosmicznego Beresheet na Księżyc. „Mazel Tov, państwo Izrael. Mamy statek kosmiczny. Jeśli Beresheet pokona trudną drogę i wyląduje na Księżycu, Izrael będzie czwartym krajem, którego statek kosmiczny wylądował na Księżycu. Kiedyś było to marzeniem, ale teraz jest rzeczywistością. Niezwykły krok dla państwa. Pierwszorzędny projekt naukowy, technologiczny i edukacyjny.”


 w nocy izraelscy żołnierze zatrzymali 2 palestyńskich terrorystów w rejonie Jerycha. Podczas próby zatrzymania zaczęli oni uciekać. Po ich ujęciu, znaleziono przy nich ukryte noże oraz bomby zapalające.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.