Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

6 marca 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu podczas uroczystości ukończenia szkolenia kadetów marynarki wojennej w bazie w Hajfie, zwrócił uwagę na ważną rolę marynarki w rozwiązywaniu międzynarodowych problemów związanych z bezpieczeństwem. „Iran poprzez tajny przemyt ropy naftowej przez morze próbuje ominąć nałożone na niego sankcje, a gdy te próby rozwiną się, marynarka odegra ważniejszą rolę w staraniach o zablokowanie tych irańskich działań. Wzywam społeczność międzynarodową do powstrzymania, w jakikolwiek sposób, prób Iranu ominięcia sankcji przez morze… Za kilka dni przywódcy Cypru i Grecji przyjadą tutaj, wraz z amerykańskim sekretarzem stanu Pompeo. Ich przyjazd ma na celu przyspieszenie budowy gazociągu z Izraela do Europy poprzez te kraje. Marynarka wojenna również będzie chronić ten rurociąg.” Premier Netanjahu razem z ambasadorem USA w Izraelu Davidem Friedmanem odwiedzili miejsce amerykańsko-izraelskich ćwiczeń wojskowych na południu kraju. Obaj politycy zwiedzili stanowiska systemu obrony przeciwrakietowej THAAD. GFriedman powiedział: „Nie mogę wymyślić lepszego przykładu niewiarygodnie bliskiej współpracy między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Jest to znakomity przykład tego, jak amerykańskie siły zbrojne zobowiązały się do zapewnienia bezpieczeństwa Izraela.” Netanjahu odpowiedział: „Myślę, że jest to świadectwem siły sojuszu między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, który nigdy nie był silniejszy, a zobowiązania do wspólnej obrony są tu wyrażane nie tylko w intencjach, ale w rzeczywistych siłach na ziemi, Myślę, że jest niezwykłe.”


izraelska policja i członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przeprowadzili negocjacje z muzułmańskim Waqfem, aby przedyskutować incydent na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie sprzed dwóch tygodni. Spór dotyczy Złotej Bramy, którą zamknięto 16 lat temu, po odkryciu, że budynek małego meczetu Bab al-Rahmeh był wykorzystywany przez osoby powiązane z organizacją terrorystyczną Hamas. Negocjacje zakończyły się porozumieniem, na mocy którego izraelscy archeolodzy i policjanci pomogą Waqfowi naprawić nieszczelności na dachu tego meczetu, po czym Waqf będzie mógł korzystać z budynku dwa razy w miesiącu.


 wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome. Były to pierwsze rakiety wystrzelone po trzech miesiącach względnego spokoju na granicy strefy.


 palestyński minister spraw zagranicznych Rijad Al-Maliki wezwał arabskie państwa do wdrożenia rezolucji Ligi Arabskiej i podjęcia niezbędnych działań przeciwko każdemu państwu, które uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela lub przenosi swoją ambasadę do Jerozolimy. „Nigdy nie porzucimy naszej ziemi, będziemy bronić naszych praw, dopóki ich nie zrealizujemy, ale suwerenność Palestyńczyków nie zostanie osiągnięta bez wsparcia naszych arabskich braci.” Al-Maliki zażądał, by Liga Arabska odpowiedziała na twierdzenia premiera Netanjahu, że pokój z „Palestyną” nie jest warunkiem pokoju z Arabami. Wspomniał o decyzjach arabskiego szczytu w Bejrucie w 2002 r., które uzależniały uznanie Izraela od osiągnięcia porozumienia pokojowego na podstawie całkowitego wycofania się z terytoriów palestyńskich i realizacji „prawa do powrotu” uchodźców palestyńskich.


 arabskie media poinformowały, że delegacja oficerów egipskiego wywiadu przekazała przywództwu Hamasu w Gazie ostrzeżenie od izraelskiego rządu. Przekazana informacja mówi, że izraelski rząd jest skłonny do negocjacji pod warunkiem, że Hamas upora się z przemocą na granicy Strefy Gazy. W przeciwnym razie będzie nieunikniona szeroko zakrojona operacja wojskowa w Strefie Gazy. Egipski wywiad od kilku miesięcy pośredniczy pomiędzy Izraelem a Hamasem, negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie z powodu kontynuacji brutalnych palestyńskich przygranicznych demonstracji. Izrael postawił teraz warunek uzależniający przekazanie do Gazy kolejnej transzy pieniędzy z Kataru od powstrzymania wszelkiej przemocy wzdłuż granicy. Dotyczy to wszelkich demonstracji, jak i wypuszczania balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi lub zapalającymi. W minionym roku spowodowały one wielkie straty na terenach przygranicznych w Izraelu.


 po południem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Doszło do kilku prób uszkodzenia płoty granicznego. W starciach rannych zostało 5 Palestyńczyków.


 jordański sąd skazał dwóch mężczyzn na 10 lat więzienia za zaplanowanie ataku na izraelskie siły na granicy Jordanii z Izraelem. Sąd w Ammanie orzekł, że ci dwaj Jordańczycy zamierzali zaatakować izraelskich żołnierzy za pomocą karabinu szturmowego Kałasznikow i pistoletu. Plan ataku powstał w minionym roku, podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Jerozolimie, co wywołało oburzenie wśród arabskich środowisk nacjonalistycznych. Obaj mężczyźni przyznali także, że w przypadku wykrycia ich ataku byli gotowi otworzyć ogień do jordańskich funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Zostali oni zatrzymani przez jordańską straż graniczną, zanim zdołali przekroczyć granicę i zaatakować izraelskich żołnierzy.


 przewodnicząca Rady Praw Człowieka ONZ Michelle Bachelet wyraziła rozczarowanie z powodu „natychmiastowego odrzucenia” przez Izrael raportu ONZ o śmiertelnej przemocy ze strony izraelskich sił bezpieczeństwa przeciwko protestującym w Gazie w zeszłym roku. Izrael odrzucił ustalenia komisji ONZ, nazywając je „wrogimi, podstępnymi i stronniczymi”.


7 marca 2019 r.


ministerstwo spraw zagranicznych podpisało umowę z Jordanią o zwiększeniu dziennego limitu jordańskich pracowników pracujących w Ejlacie. Limit zwiększono o 500 dodatkowych pracowników w sektorze hotelarskim, co oznacza, że w Ejlacie będzie mogło każdego dnia legalnie pracować do 2 tys. jordańskich pracowników. Umowę zawarto w ramach realizacji projektu, który ma na celu wzmocnienie więzi gospodarczych między oboma krajami.


 w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Była to odpowiedź za ostrzał rakietowy terytorium Izraela oraz wysyłanie balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi.


. po południem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie pozycje przy granicy północnej części Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pozycje Hamasu, z których padły strzały. Wcześniej ostrzelano przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wypuszczanie kolejnych balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi.

 Liban ostrzegł swoich śródziemnomorskich sąsiadów, że planowany gazociąg EastMed z Izraela do Unii Europejskiej nie może naruszać granic libańskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Śródziemnym. Liban uważa, że strefa ta rozciąga się na powierzchni około 860 km2, i oskarża Izrael o łamanie jego praw w tym obszarze. Tymczasem Izrael stara się pozyskać współpracę kilku europejskich krajów do budowy gazociągu o długości ponad 2000 km, który po dnie Morza Śródziemnego połączy Izrael poprzez Cypr z Grecją i Włochami. Libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil powiedział, że napisał w tej sprawie listy protestacyjne do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa, szefa unijnej dyplomacji Federici Mogherini oraz ministrów spraw zagranicznych Cypru, Grecji i Włoch.


8 marca 2019 r.


rano 2 palestyńskich terrorystów usiłowało nielegalnie przekroczyć ogrodzenie graniczne Strefy Gazy. Po ich zatrzymaniu, znaleziono przy nich 3 noże. Przekazano ich służbom bezpieczeństwa do przesłuchania.


. izraelska delegacja spotkała się w Ammanie z jordańskim rządem, próbując znaleźć rozwiązanie kryzysu wokół Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Jordania sprawuje zwierzchnictwo nad muzułmańskim Waqfem, który odpowiada za kompleks meczetu Al-Aksa.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.