Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

24 marca 2019 r.


władze wodne poinformowały, że dzięki obfitym deszczom padającym w weekend poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 3,5 cm, osiągając poziom 212 metrów i 21,5 cm p.n.p.m. Obecny poziom wciąż jest niższy o 78,5 cm od dolnej czerwonej linii.


wieczorem palestyńscy więźniowie zaatakowali izraelskich strażników w więzieniu K’tziot na pustyni Negew. Rannych zostało 2 strażników. Atak przeprowadzili członkowie Hamasu. Podczas tłumienia protestu więźniów, rannych zostało 9 osadzonych Palestyńczyków. Więzienie K’tziot jest wykorzystywane przede wszystkim do potrzeb odbywania wyroków przez terrorystów.


 Palestyńczcycy kontynuowali rozruchy wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano bomby zapalające, usiłując uszkodzić płot graniczny. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi i urządzeniami wybuchowymi. Wybuch jednej z takich bomb zranił beduińskiego pastrza przy kibucu Be’eri na Negewie. Wieczorem izraelski czołg ostrzelał w odpowiedzi pozycje Hamasu w północnej części Strefy Gazy. W starciach rannych zostało 3 Palestyńczyków.


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski autobus przy arabskiej wiosce Jit w środkowej części Samarii. Autobus całkowicie spłonął, ale nikt nie został ranny.


rumuńska premier Viorica Dancila podczas dorocznej konferencji AIPAC w Waszyngtonie ogłosiła plany przeniesienia ambasady Rumunii w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. „Mam przyjemność ogłosić dzisiaj, przed tą publicznością AIPAC … że jako premier Rumunii, przeniosę naszą ambasadę do Jerozolimy, stolicy państwa Izrael. Mogę wam to obiecać: Rumunia pozostanie tym samym lojalnym przyjacielem i najsilniejszym europejskim głosem popierającym naród żydowski i państwo Izrael.” Wypowiedź Dancila wywołała oburzenie rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa, który powiedział, że nie pozwoli rządowi Dancila na przeniesienie ambasady. „Ostateczna decyzja o przeniesieniu ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy spoczywa na mnie. Premier pokazuje całkowitą ignorancję w sprawach zagranicznych.”


prezydent Hondursasu Juan Orlando Hernandez ogłosił podczas konferencji w Waszyngtonie, że jego kraj „natychmiast” otworzy nową ambasadę w Jerozolimie. Oznacza to przeniesienie placówki dyplomatycznej Hondurasu z Tel Awiwu do Jerozolimy i podniesieniu jej rangi do statusu ambasady.


25 marca 2019 r.


rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która trafiła w dom mieszkalny w moszawie Miszmaret na równinie Szaron. Rannych zostało 7 Izraelczyków, w tym troje dzieci. Dom został zniszczony. Eksperci wojskowi poinformowali, że rakieta została wystrzelona z pozycji Hamasu w rejonie Rafah w południowej części Strefy Gazy i przeleciała 120 km. W rejonie równiny Szaron nie rozlokowano żadnej baterii Iron Dome, dlatego wroga rakieta nie została przechwycona. Nie spodziewano się ataku rakietowego na tę część kraju.


Siły Obronne Izraela ogłosiły rano częściową mobilizację rezerwistów ze służb wywiadu i personelu obsługi baterii Iron Dome. Rozpoczęto także przegrupowywanie na południe kraju dwóch brygad piechoty oraz wzmocniono sił pancerne wokół Strefy Gazy. Wydany komunikat stwierdza, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na szeroki wybór sytuacji. Ogłoszono część terenów położonych wokół Strefy Gazy jako zamknięte strefy wojskowe. Nałożono ograniczenia połowów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto przejścia graniczne Eretz i Kerem Szalom.


 przedstawiciele Hamasu poinformowali egipski wywiad, że rakieta wystrzelona rano na centralny Izrael została odpalona przypadkowo. Podkreślono, że nie był to umyślny incydent. Hamas zobowiązał się także do zbadania całego incydentu, jednak rozpoczął pośpieszne ewakuowanie swoich obiektów w Strefie Gazy, spodziewając się odwetowych izraelskich bombardowań.


. Islamski Dżihad ostrzegł rano Izrael, aby nie podejmował żadnych działań odwetowych na ostrzał rakietowy. „Ostrzegamy Izrael przed prowadzeniem agresywnych działań przeciwko Strefie Gazy. Izraelskie przywództwo powinno wiedzieć, że zareagujemy z siłą na każdy atak.”


 premier Benjamin Netanjahu przebywając w Waszyngtonie (USA) odbył konsultacje telefoniczne z dowództwem Sił Obronnych Izraela. „Miał miejsce kryminalny atak na państwo Izrael i zdecydowanie odpowiemy na niego. W świetle wydarzeń związanych z bezpieczeństwem postanowiłem przerwać moją wizytę w Stanach Zjednoczonych, a za kilka godzin spotkam się z prezydentem Trumpem, i wkrótce wrócę do Izraela, aby zarządzać naszymi działaniami z bliska.” Natenajhu miał wziąć udział w jutrzejszej konferencji AIPAC w Waszyngtonie.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.