Uncategorized

Drzewko oliwne pamięci Bronisława Geremka w Ogrodzie Sprawiedliwych w Rzymie

Drzewko oliwne w Ogrodzie Sprawiedliwych w Rzymie dedykowano w poniedziałek pamięci Bronisława Geremka. W ceremonii upamiętnienia pięciu osób uczestniczyła burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi.


Cztery pozostałe drzewka oliwne w Ogrodzie Sprawiedliwych w rzymskim parku Villa Pamphili poświęcono pacyfiście z Górnej Adygi Alexandrowi Langerowi, niemieckiej antyfaszystce Ursuli Hirschmann, misjonarce z Danii Karen Jeppe i młodemu dziennikarzowi Antonio Megalizziemu, który zginął w zamachu terrorystycznym w Strasburgu w grudniu zeszłego roku.

„Dzisiaj wspominamy tych, którzy walczyli z wszelkimi formami niesprawiedliwości i ucisku” – oświadczyła burmistrz Rzymu podczas ceremonii.

Ogród został zainaugurowany przed rokiem, gdy we Włoszech po raz pierwszy obchodzono Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, czyli osobach, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom. Wówczas posadzone tam zostało drzewko dedykowano Irenie Sendlerowej. W ten sposób uczczono wtedy 10. rocznicę śmierci działaczki społecznej, która uratowała setki dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta. (PAP)

https://dzieje.pl/aktualnosci/drzewko-oliwne-pamieci-bronislawa-geremka-w-ogrodzie-sprawiedliwych-w-rzymie

Przyslala Rimma kaul

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.