Filmy i ksiazki

Ulica Graniczna – film

Dramat wojenny, ukazujący tragedię ludności żydowskiej w okupowanej Warszawie. Bohaterami są mieszkańcy warszawskiej kamienicy – dzieci i dorośli. Wybucha wojna, Niemcy zajmują Warszawę, tworzą getto. Rodzice Fredka przyjmują wolkslistę, współpracują z hitlerowcami, ujawniają 

 


Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

Drogi Misiu!
Po przeczytaniu swietnej ksiazki Tomasza Zukowskiego pt. Wielki Retusz- obejrzalam ten film.
Zukowki wyjal mi moja opinie z ust, i nie tylko moja.
Cytat ze strony. 11
” W ulicy granicznej Aleksandra Forda, pierwszym polskim filmie o Shoah, powstalym pod koniec lat czterdziestych, pojawiaja sie sceny polowania na Zydow, ale ich sens ulega zatajeniu i odwroceniu.
Wladek Wojtan, syn inteligenta i oficera, ktory nauczyl sie od ojca wrogosci do Zydow, sciga uciekjaca przed nim Zydowke Jadzie po ulicach Warszawy, ale jak sie okaze- tylko po to , zeby jej powiedziec: 'ja chce ci pomoc' ”

I jeszcze jedno zdanie Zukowskiego jest dla mnie najtrafniej psychologicznie
tlumaczace negowania agresji i mordow na Zydach ze strony polakow:

„Opowiadamy o przeszlosci w sposob, ktory pozwala czuc sie z nia wygodnie”
To zdanie nie odnosi sie tylko do tego filmu.

Pozdr. Kasia

A co pisze Gazeta Wyborcza

TUTAJ

Kategorie: Filmy i ksiazki

3 odpowiedzi »

  1. To jest bardzo stary film ktora do dzis da sie dobrze ogladac bo to była swietna szkoła filmowa. Przez dlugie lata komuny to byl chyba jeden z bardzo nielicznych przekazow o stosunkach polsko-zydowskich w czasie wojny. Oczywiście ze ten przekaz jest niepełny i nie do końca prawdziwy, ale ukazuje jednak dużo jak na tamte czasy. Potem przez bardzo wiele lat komuny nie powstawało absolutnie nic, losy żydowskie to był temat tabu.
    Ja doceniam wartość tego filmu i sam fakt ze zaistniał. Nie można wszystkiego krytykować dzisiejszymi kryteriami oceny. Na krytykę zasluguje przede wszystkim ten długi okres czasu kiedy w ogóle nic się nie ukazywało o Żydach.
    Film „ ulica graniczna” uwazam generalnie za bardzo cenny, dydaktyczny i wart obejrzenia nawet dziś. O wiele lepszy gatunkowo i informacyjnie od np. wychwalanej pod niebiosa „ Idy”. Wielu młodym ludziom otworzy oczy na ówczesne realia wojny i sytuacje Żydów w Getcie. Bo często dzisiejsza młodzież nie ma pojęcia jakie to były czasy.

  2. Widziałem ten film jak tylko wszedł na ekrany. Byłem za mały, aby go zrozumieć, częściowo
    z powodu historycznego fałszerstwa. Jedynie ci, którzy byli świadkami wydarzeń mogli zrozumieć. Rodzina nawet nie próbowała mnie uświadomić.

  3. Pracowałam wśród dzieci holokaustu jako wolontariusz i po wysłuchaniu ich opowieści bardzo wstrząsających historia faktu przytłacza . Statystyka jest druzgocąca na niekorzyść Polaków i Ukraińców .(tereny wschodnie) .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.