Polityka

Wiadomosci z Izraela 25.8 – 26.8

 

 

 


25 sierpnia 2019 r.

 


 

w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne przy wiosce Aqraba w południowej Syrii. Wioska znajduje się u podnóża Wzgórz Golan, a celem była irańska baza z uzbrojonymi dronami, które były przygotowywane do zaatakowania północnego Izraela. Informacje pochodziły od wywiadu, a przygotowania irańskich dronów do ataku miały trwać od kilku dni. Syryjska obrona przeciwlotnicza twierdzi, że zdołała zestrzelić część izraelskich pocisków rakietowych.


premier Benjamin Netanjahu powiedział: “W dużym wysiłku operacyjnym udaremniliśmy atak na Izrael przygotowywany przez irańskie siły Qud i bojówki szyickie. Powtarzam: Iran nigdzie nie ma immunitetu. Nasze siły w każdym sektorze działają przeciwko irańskiej agresji. Jeśli ktoś wstaje, aby cię zabić, zabij go pierwszy. Poleciłem, aby nasze siły były przygotowane na każdy scenariusz. Będziemy nadal podejmować zdecydowane i odpowiedzialne działania przeciwko Iranowi i jego pełnomocnikom, dla zapewnienia bezpieczeństwa Izraela.” Popołudniem premier odwiedził północ kraju i dokonał oceny sytuacji bezpieczeństwa. “W skomplikowanej operacji prowadzonej przez agencje bezpieczeństwa ujawniliśmy, że irańskie siły Quds wysłały do Syrii specjalną jednostkę szyickich bojowników, której celem było przeprowadzenie ataku z ładunkami wybuchowymi na Wzgórzach Golan, aby zabić Izraelczyków. Atak miał być przeprowadzony przy użyciu samobójczych dronów z ładunkami wybuchowymi, które zostały przysłane przez irańskie siły Quds. Chciałbym podkreślić, że była to inicjatywa Iranu i cała operacja była pod dowództwem Iranu. Podejmując odważną decyzję, podjęliśmy działania operacyjne i wywiadowcze, uprzedzając i udaremniając ten atak. Zapobiegliśmy poważnemu atakowi. Odtąd będziemy ujawniać każdą irańską próbę zaatakowania nas i wszelkie irańskie próby ukrycia się za tą czy inną wymówką. Chciałbym podkreślić, że nie będziemy tolerować żadnej agresji na Izrael z jakiegokolwiek kraju w regionie. Każdy kraj, który zezwoli na wykorzystanie swojego terytorium do agresji na Izrael, poniesie konsekwencje, i powtarzam: ten kraj poniesie konsekwencje.” Rzecznik armii, ppłk. Jonatan Conricus ujawnił, że irański atak miał być przeprowadzony przez szereg bezzałogowych dronów uzbrojonych w ładunki wybuchowe, które miały rozbijać się uderzając w cele na północy Izraela. Do przeprowadzenia tego ataku do Syrii przyjechało 4 irańskich operatorów dronów. Plany ataku zostały odkryte kilka tygodni temu i izraelski wywiad przez cały czas śledził rozwój irańskiej operacji, którą osobiście nadzorował szef sił Quds gen. Qassem Soleimani. Terroryści Hezbollahu ukrywali się w luksusowej willi z basenem w syryjskiej wiosce Aqraba u podnórza Wzgórz Golan. Dodał, że już w minionym tygodniu podjęto jedną nieudaną próbę rozpoczęcia ataku, którą Izrael odparł. Równocześnie nie skomentowano doniesień o rzekomym ataku izraelskich dronów na Bejrut. Eksperci wojskowi powiedzieli jednak, że opublikowane zdjęcia z widocznymi szczątkami dronów wskazują, że były to drony wyprodukowane w Iranie. Być może miała to być prowokacja, która usprawiedliwiłaby atak na Izrael z użyciem dronów. Przypuszcza się także, że ten bezprecedensowy atak miał być irańskim odwetem za izraelskie naloty powietrzne na cele w Iraku, w których zniszczone zostały magazyny z irańskimi rakietami. Podobny atak dronami Irańczycy przeprowadzili z Jemenu przeciwko Arabii Saudyjskiej.


w Strefie Gazy rozpoczęło się wypłacanie 10 mln $ kolejnego grantu pomocy humanitarnej z Kataru. Sto tysięcy rodzin żyjących w strefie otrzyma płatność w wysokości 100 $. Wypłata płatności potrwa kilka dni.


. przed południem izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka z ukrytym nożem, który przechadzał się w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Psagot w południowej części Samarii. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować Żydów.


libański premier Saad Hariri potępił rzekomo izraelski atak na południowy Liban. “Jest to jawny atak na suwerenność Libanu. Ta nowa agresja stanowi zagrożenie dla stabilności regionu i jest próbą pchnięcia sytuacji w kierunku wzrostu napięcia.” Rzecznik libańskiej armii powiedział, że dwa drony spadły na twierdzę Hezbollahu w południowym Bejrucie. “Dwa izraelskie drony naruszyły libańską przestrzeń powietrzną. Pierwszy spadł na południowe przedmieścia Bejrutu, a drugi eksplodował w powietrzu, powodując szkody materialne.” Przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah potępił wczorajszy izraelski nalot na irańskie cele w Syrii i Libanie. “To, co Izrael zrobił wczoraj wieczorem, jest bardzo, bardzo niebezpieczną rzeczą. Izraelskie bezzałogowe drony w Bejrucie – to bardzo niebezpieczny rozwój wydarzeń.”


. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy co najmniej 3 rakiety, z których dwie zestrzelił system obrony Iron Dome. Jedna rakieta spadła na drogę w jednej z przygranicznych społeczności. Ostrzał rakietowy wywołał panikę w mieście Sderot, w którym organizowany był festiwal miejski. Ranna została 1 osoba, która upadła podczas ucieczki do schronu.


późnym wieczorem izraelskie siły powietrzne zaatakowały obiekty Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny w Dolinie Bekaa w Libanie, w sąsiedztwie granicy z Syrią. Wiadomo, że zostały zniszczone budynki, ale brak informacji o ofiarach. Izrael nie potwierdził tych doniesień. Wieczorem pojawiły się także doniesienia, że nieznane drony zaatakowały konwój pojazdów szyickiej milicji Asa’ib Ahl Al-Haq w pobliżu granicy syryjsko-irackiej. W ataku miało zginąć 9 terrorystów. Atak przypisano Izraelowi. Prawdopodobnie konwojem uciekali z Syrii terroryści zaangażowani w udaremniony atak dronami na Izrael.


26 sierpnia 2019 r.


koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Kamil Abu-Rukon ogłosił rano, że po ostatnim ostrzale rakietowym ze Strefy Gazy, rząd podjął decyzję o zmniejszeniu o połowę dostaw paliwa przekazywanych przez przejście graniczne Kerem Shalom do Gazy. Decyzja będzie miała wpływ na ilość energii elektrycznej produkowanej przez elektrownię w Gazie. Wydano oświadczenie do mieszkańców Gazy w języku arabskim: “Wrogie i wojenne żywioły, bliskie i dalekie, ciągną Was do przemocy i utraty stabilności oraz bezpieczeństwa. Islamski Dżihad z irańską misją wielokrotnie podważał stabilność i szkodził bezpieczeństwu regionu. Czujecie tego rezultaty. W odpowiedzi na ostrzał Izraela i izraelskich cywilów zostaną wprowadzone odpowiednie reakcje. Bez względu na to, co zrobią Wasi przywódcy i sojusznicy, Izrael będzie chronić swoich obywateli. Najwyraźniej organizacje w Gazie faworyzują dobro Iranu nad Wasze dobro. Pogorszenie stabilności i spadek poziomu bezpieczeństwa przyniesie zniszczenia i krzywdę mieszkańcom strefy, którzy będą nadal chodzić w ciemności, z winy tych, którzy narzucają terror i ciemność strefie.”


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały kompleks wojskowy Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


nad ranem izraelscy komandosi aresztowali terrorystów odpowiedzialnych za piątkowy atak terrorystyczny przy żydowskim osiedlu Dolev w Samarii. Zatrzymanie przeprowadzono prawdopodobnie w arabskiej wiosce Ein Arik, niedaleko miasta Kalkilja w Samarii.


 amerykański prezydent Donald Trump na konferencji G-7 w Biarritz we Francji zasugerował, że jego administracja może opublikować długo oczekiwany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu jeszcze przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w Izraelu. Wcześniej Trump zobowiązał się wstrzymać publikację planu do czasu wyborów Izraela i utworzenia nowego rządu. Prezydent wyraził także nadzieję, że Autonomia Palestyńska powróci do stołu negocjacyjnego, aby otrzymać fundusze od Stanów Zjednoczonych. “Myślę, że Palestyńczycy są zainteresowani ponownym zdobyciem amerykańskich pieniędzy i podpisaniem porozumienia. Myślę, że Izrael jest również zainteresowany porozumieniem pokojowym.” Polityczna część planu nadal pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą.


premier Benjamin Netanjahu obiecał, że Izrael nie zawaha się przed udaremnieniem dalszych irańskich planów terrorystycznych. “Iran działa na szerokim froncie, próbując przeprowadzać mordercze ataki terrorystyczne przeciwko państwu Izrael. Izrael nadal będzie bronił swego bezpieczeństwa, zawsze gdy tylko będzie to konieczne. Wzywam międzynarodową społecznosć do podjęcia natychmiastowych działań, aby Iran powstrzymał te ataki.” Wcześniej premier podjął decyzję, że w sąsiedztwie miejsca piątkowego ataku terrorystycznego powstanie nowe żydowskie osiedle. Polecił specjalnemu komitetowi przygotowanie planów utworzenia nowej dzielnicy osiedla Dolev. Będzie się ono znajdować w sąsiedztwie źródła Ein Bubin, gdzie została zamordowana Rina Shnerb. W dzielnicy ma znajdować się około 300 mieszkań.


libański prezydent Michel Aoun powiedział, że Liban ma prawo do obrony swojej suwerenności, podkreślając, że naloty na terytorium Libanu stanowią deklarację wypowiedzenia wojny. Aoun spotkał się dzisiaj ze specjalnym koordynatorem ONZ ds. Libanu Janem Kubisem.


premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z brazylijskim prezydentem Jairo Balsanaro, któremu zaproponował pomoc Izraela przy gaszeniu wielkiego pożaru puszczy amazońskiej. Do Brazylii poleci izraelski samolot gaśniczy wraz z materiałami gaśniczymi.


popołudniem izraelski patrol wojskowy zlokalizował urządzenie wybuchowe podłożone na drodze w pobliżu żydowskiego osiedla Elon Moreh w centralnej części Samarii. Na miejsce wezwano dodatkowe oddziały, które zablokowały drogę, a saperzy zneutralizowali bombę.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.