Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 

 

 


6 września 2019 r.


 Israel Railways przeprowadziło rano pierwszą jazdę próbną pociągiem elektrycznym, który przejechał z Tel Awiwu do Jerozolimy. Przejazd testowy został przeprowadzony w celu sprawdzenia infrastruktury elektrycznej i zidentyfikowania wszelkich problemów w oczekiwaniu na rozpoczęcie pełnej eksploatacji linii oczekiwanej pod koniec roku. Dyrektor generalny Israel Railways Michael Meksner powiedział: “Ten test jest ważnym osiągnięciem krajowego projektu przejścia na pociągi elektryczne i wymaga od nas dużo wysiłku oraz intensywnej pracy. Mam nadzieję, że osiągnęliśmy dobre rezultaty, co umożliwi dalszy postęp projektu rozwoju systemu kolejowego i transportowego w Izraelu, aby go dostosować do bardziej współczesnych czasów.”


około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, urządzenia wybuchowe i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a 70 osób zostało rannych. Hamas zagroził odwetem za śmierć demonstrantów, mówiąc, że Izrael “poniesie pełną odpowiedzialność za to przestępstwo”.


 libański prezydent Michel Aoun spotkał się ze specjalnym wysłannikiem ONZ w Libanie, Janem Kubisem, którego ostrzegł, że Liban nie pozwoli na naruszanie przez Izrael swego terytorium, i izraelskie naloty nie pozostaną bez odpowiedzi. “Każdy izraelski atak na libańską suwerenność spotka się z uzasadnioną samoobroną, a Izrael poniesie konsekwencje.”


 wydawana w Londynie arabska gazeta Asharq Al-Awsat napisała, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo wysłał list ostrzegawczy do libańskiego prezydenta Michela Aouna, wzywając go do demontażu fabryki modernizującej rakiety Hezbollahu w Dolinie Bekaa przed atakami Izraela to. Wiadomość tą przekazano bezpośrednio libańskiemu ministrowi spraw zagranicznych Gebranowi Bassilowi, który jest znany z bliskich więzi z przywódcą Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. Pompeo powiedział Bassilowi, że Izrael ma informacje wywiadowcze na temat obu zakładów modernizujących rakiety w Libanie. “Liban powinien natychmiast zdemontować drugą fabrykę, w przeciwnym razie Izrael zaatakuje ją i zniszczy w najbliższych dniach.”


. sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że w ciągu kilku tygodni Stany Zjednoczone przedstawią długo oczekiwany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. “Od dwóch i pół roku prowadzimy szerokie konsultacje w całym regionie i myślę, że w nadchodzących tygodniach ogłosimy naszą wizję. Miejmy nadzieję, że świat uzna to jako element większego planu, na podstawie którego będzie można iść naprzód.”


 7 września 2019 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet, z których jedna spadła na miasto Sderot, powodując niewielki pożar. Udzielono pomocy medycznej kilku osobom, które doznały szoku.


 w nocy izraelskie czołgi ostrzelały przygraniczne pozycje Hamasu w Strefie Gazy, a następnie samoloty zbombardowały wojskowy kompleks Hamasu w północnej części strefy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


po południem palestyński nastolatek zaatakował nożem 2 Izraelczyków, którzy jechali do kliniki stomatologicznej przy arabskim mieście Azzun w zachodniej części Samarii. Ranny został 60-letni ojciec i jego 17-letni syn. Napastnik zapytał się, czy są Żydami, a następnie ich zaatakował. Ojciec miał jedną ranę kłutą dłoni, a jego syn co najmniej pięć ran kłutych w górną część ciała. Sprawca podobno oddał się w ręce palestyńskich sił bezpieczeństwa, jest to jednak informacja nie potwierdzona.


wieczorem grupa 3 Palestyńczyków przekroczyła barierę graniczną w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zablokowali cały obszar w okolicy, zanim aresztowali podejrzane osoby. Byli to 13-letni chłopcy, przy których znaleziono ukryty nóż. W odrębnym incydencie zatrzymano Palestyńczyka, który przekroczył granicę w północnej części Strefy Gazy. Znaleziono przy nim ukryte dwa noże.


. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w dzielnicy Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzonych zostało kilka policyjnych samochodów, a 2 policjantów odniosło obrażenia.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.