Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.9 – 9.9


8 września 2019 r.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały trzy obiekty Hamasu w północnej i środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy atak terrorystyczny z wykorzystaniem bezzałogowego drona.


minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział rano, że konflikt z organizacjami terrorystycznymi w Strefie Gazy jest bliski osiągnięcia punktu krytycznego. “Ostatnio zidentyfikowaliśmy coraz mocniejszy odcisk palca Qassem Soleimani i Iranu w działaniach terrorystycznych w Gazie, gdzie głównie za pośrednictwem Islamskiego Dżihadu wykorzystywane są coraz nowsze środki terroru. Coraz bardziej zbliża nas to do kompleksowej izraelskiej kampanii wymierzonej przeciwko organizacjom terrorystycznym w Strefie Gazy, która odbędzie się w czasie i na warunkach, o których sami zdecydujemy. Jest jasne, że podczas tej kampanii zostaną zgładzeni najważniejsi przywódcy organizacji terrorystycznych, a ich siła zostanie zniszczona.”


premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu zrelacjonował swoją podróż do Londynu. “Rozmowy dotyczyły głównie Iranu i przerzutów irańskiej broni w naszym regionie oraz niezbędnych kroków podjętych i przeprowadzonych przez Izrael w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi.” Premier zapowiedział, że w tym tygodniu planuje odwiedzić Rosję, by spotkać się z prezydentem Putinem i omówić problematykę koordynacji działań wojskowych, aby uniknąć konfrontacji z rosyjskimi siłami w Syrii. Rząd przyjął także projekt ustawy dotyczącej umieszczenia kamer monitoringu w lokalach wyborczych, co ma na celu zapobiegnięciu oszustw i umożliwi obserwatorom rywalizujących ze sobą partii politycznych nadzorowanie przebiegu głosowania podczas wyborów. Kamery będą monitorować salę wyborczą, przy zachowaniu tajności głosowania. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament.


międzynarodowy port lotniczy im. Dawida Ben Guriona poinformował, że w sierpniu b.r. obsłużył ponad 2,8 mln podróżnych, co było najbardziej ruchliwym miesiącem w historii lotniska.


. izraelska forma energetyczna Israel Electric Corporation pinformowała, że około dwa tygodnie po wyborach może odciąć część energii elektrycznej dostarczanej do Autonomii Palestyńskiej. Odcinanie dostaw energii elektrycznej mogło by się rozpocząć od pojedynczych wiosek w Judei i Samarii, aby wywrzeć presję na Autonomii Palestyńskiej, aby zapłaciła zaległe płatności za prąd, obecnie wynoszące 1,7 mld szekli. Szacuje się, że władze polityczne nie będą mogły zmusić spółkę energetyczną do odstąpienia od prób odzyskania swoich należności za dostarczony prąd. Informacja w tej sprawie została przekazana rządowi już dwa tygodnie temu. Zgodnie z wydanym dwa miesiące temu orzeczeniem sądowym, spółka po powiadomieniu stron jest zobowiazana odczekać 35 dni, po czym będzie mogła wdrożyć procedurę odcinania.


po południem do Strefy Gazy wjechała delegacja przedstawicieli egipskiego wywiadu, która spotka się z przywódcami Hamasu, aby rozmawiać o zachowaniu zawieszenia broni z Izraelem.


9 września 2019 r.


rzecznik Sił Obronnych Izraela Avichai Adraee po arabsku ostrzegł syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, że zapłaci wysoką cenę za dalszą pomoc Iranowi na syryjskiej ziemi. “Ostrzegamy reżim Baszara al-Assada, że zapłaci wysoką cenę za umożliwianie irańskim i szyickim bojownikom działania z jego terytorium, przymykanie oka, a nawet współpracę z nimi. Wszystko to nie jest przed nami ukryte. Zostałeś ostrzeżony.”


premier Benjamin Netanjahu na specjalnej konferencji prasowej ujawnił, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej odkryła w Iranie ślady niezadeklarowanego uranu. “Półtora roku temu ujawniliśmy tajne archiwum nuklearne Iranu, które ujawniło, że Iran już od 2003 r. pracuje nad budową pięciu głowic nuklearnych. W ubiegłym roku ujawniliśmy lokalizację tajnego magazynu nuklearnego Iranu w Turquzabadzie, który wykorzystywano do przechowywania materiałów i sprzętu używanego w tajnym programie nuklearnym. Iran wcześniej zorientował się, że poznaliśmy tę lokalizację, więc zlikwidowali magazyn i wyczyścili całe miejsce. Oczyścili je i zatuszowali sprawę. Próbowali nawet nawieźć żwir, aby ukryć wszelkie swoje ślady, ale nie zrobili tego. Pomimo to Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej znalazła ślady uranu, który Iran ukrywał w tych miejscach. Jest to bezpośrednie naruszenie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Dziś ujawniamy, że w tajnych archiwach, które sprowadziliśmy z Teheranu, odkryliśmy jeszcze jedno tajne miejsce nuklearne. W tym miejscu Iran przeprowadzał eksperymenty w celu opracowania broni nuklearnej. Nowy tajny obiekt znajdował się w pobliżu miasta Abadesz, na południe od Isfahanu. Również tutaj, gdy tylko Iran zdał sobie sprawę, że odkryliśmy to miejsce, zniszczyli je. Po prostu je zniszczyli. Oto, co muszę powiedzieć tyranom w Teheranie: Izrael wie, co robicie. Izrael wie, kiedy to robicie. I Izrael wie, gdzie to robicie. Wzywam międzynarodową społeczność do przebudzenia się i uświadomienia sobie, że Iran systematycznie kłamie. Wzywam międzynarodową społeczność do przyłączenia się do sankcji prezydenta Trumpa, aby wywrzeć większy nacisk na Iran.”


 minister spraw zagranicznych Israel Katz zareagował na oświadczenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że Iran naruszył umowę nuklearną. “Apeluję do rządów Francji, Zjednoczonego Królestwa, Niemiec i innych partnerów tego porozumienia, aby niezwłocznie ogłosili aktywację istniejącego mechanizmu na wypadek naruszenia warunków umowy i doprowadzili do rozwiązania porozumienia oraz przystąpienia do amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi. Historia raz po raz pokazuje, że poddanie się tyranom przynosi przemoc, a nie pokój. Świat musi się zjednoczyć i powstrzymać wysiłki Iranu na rzecz uzyskania broni jądrowej oraz ich wsparcia dla regionalnego i globalnego terroryzmu.”


 syryjskie media poinformowały, że w nocy nieznane samoloty zbombardowały bazę proirańskiej milicji w Al-Bukamal na granicy Syrii z Irakiem. W ataku miało zginąć 21 osób. Celem miał być magazyn broni. Odpowiedzialnością za atak obarczono Izrael, który odmówił jakichkolwiek komentarzy na ten temat, jednak wysoki urzędnik Stanów Zjednoczonych wskazał na państwo żydowskie jako odpowiedzialne za atak. Rano z obrzeży Damaszku wystrzelono kilka rakiet, które leciały w kierunku Izraela, jednak spadły na syryjskim terytorium. Rakiety wystrzelono z pozycji irańskich sił Quds. Nie wiadomo czy rakiety zostały zestrzelone, miały usterkę techniczną, czy celowo zostały zniszczone przez Irańczyków, a samo ich wystrzelenie było prowokacją i pokazem siły wobec Izraela.


rano izraelski dron spadł w rejonie wioski Ramjeh w południowym Libanie. Hezbollah poinformował, że zestrzelił izraelski dron w 5 minut po tym, jak wszedł on w libańską przestrzeń powietrzną.


 spłonęła synagoga w mieście Duluth w stanie Minnesota (USA). Policja ustala przyczynę pożaru. Lokalna kongregacja liczy 75 członków.


 Stany Zjednoczone poinformowały, że zakupiły od Izraela elementy wyposażenia myśliwców wielozadaniowych F-35 o wartości 1,75 mld dolarów. Myśliwiec F-35 został opracowany przez amerykański koncern Lockheed Martin we współpracy z wieloma kooperantami, w tym z firmami zbrojeniowymi z Izraela. Izraelskie firmy Israel Aerospace Industries i Elbit już w 2010 r. podpisały umowy z Lockheed Martin na dostawy różnych komponentów dla F-35. Według raportu, tylko w 2018 r. izraelskie firmy zarobiły ponad 500 mln dolarów w sprzedaży powiązanej z F-35. Ocenia się, że do końca 2019 r. zysk izraelskich firm z tej sprzedaży osiągnie 2 mld dolarów. Israel Aerospace Industries dostarczył 50 par skrzydeł z awioniką dla F-35, a podpisane kontrakty mówią o kolejnych 750 parach skrzydeł. Elbit produkuje zaawansowane technologicznie hełmy pilotów F-35, które są zintegrowane z systemem komputerowym samolotu, zapewniając pilotowi dostęp do wszystkich danych samolotu oraz informacji o celach, włącznie z widokiem z kamery noktowizyjnej itp.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.