
Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza “Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.
Autorzy projektu, oprócz wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna i Janki Hescheles. – Abram Cypryn miał między 8 a 16 lat i Janka Heszeles miała 11 lat i jest jedyną, która przeżyła. Janka obecnie Altman mieszka w Tel Awiwie – mówi gość “Muzycznej Jedynki”. Zuzanka Ginczanka była starsza, bo w chwili śmierci od niemieckich kul miała 27 lat.
Lena Piękniewska jest w kontakcie listownym z Janką. Wspomina, że autorka nie zgodziła sie na pierwsza wersję piosenki, gdyż na potrzeby wokalu tekst został trochę “uładzony”. W rezultacie została dograna piosenka z oryginalnym tekstem. – Nie jest idealna muzycznie, nie jest idealna słownie, ale to jest jej historia i my to uszanowaliśmy – podkreśla piosenkarka.
Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, jak Lena Piękniewska dotarła do tekstów, okraszonej również dwiema piosenkami z płyty.
***
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadzi: Anna Will
Gość: Lena Piekniewska (wokalistka)
Data emisji: 30.09.2019
Godzina emisji: 13.24
Kategorie: REUNION 69, Uncategorized