Uncategorized

Nie zapominajmy o wielkich Zydo -Polakach 

Jerzy Klechta

 

 


Pisałem o nich wiele razy. Nie o wszystkich – było ich wielu. Jednocześnie raz po raz głoszone są bzdurne opowieści o istnieniu w naszych dziejach spisku żydo – masońskiego. Przypomnijmy , że  filosemitą był sam Marszałek Józef Piłsudski. Otaczał się Żydami podczas wojny z bolszewikami. Zwłaszcza poetami i pisarzami , którzy trzymali ster w biurze prasowym Komendanta.

Sięgnijmy do kart historycznych. I tak oto w dziedzinie polskiej nauki i kultury wsławiła się rodzina Natansonów. Bracia Maurycy i Samuel Orgelbrandowie prowadzili działalność wydawniczą i drukarską. Już w XIX wieku ( w latach 1859-1868) wydali 28-tomową Encyklopedię Polską.

 

 

A Antoni Słonimski ! Wielki poeta i eseista, którego ojciec, Stanisław, lekarz, ukrywał przed carską policją Józefa Piłsudskiego w latach 1905-1906. Jego brat, Piotr, również  lekarz, działał w polskim Podziemiu.

Jakie mamy czasy widzimy. Ożywają hasła żywcem wzięte z głupoty. A tam gdzie głupota – tam rodzi się nienawiść. Zresztą nie od dziś krążą spiskowe legendy. Z cykliczną precyzją powtarzane są opowieści o istnieniu antypolskiego spisku żydo-masońskiego. To z ich strony grozi rzekomo Polsce największe niebezpieczeństwo. Bzdura!  To antysemici zagrażają dziś Polsce w najwyższym stopniu.

Ileż polska kultura, literatura zawdzięcza Mieczysławowi Grydzewskiemu, który wraz z Antonim Bormanem był założycielem „Wiadomości Literackich”, czołowego periodyku intelektualistów warszawskich w latach 1924-1939. Wokół czasopisma skupił się kwiat mistrzów pióra, naszych znakomitych poetów i pisarzy międzywojnia. Sam zaś Grydzewski był – tak można powiedzieć – polskim „nacjonalistą”, kochał Polskę, jej kulturę „po wariacku”. Dodajmy:kobiety też ! Kontynuował  wydawanie „Wiadomości” w Londynie. Był obok Jerzego Giedroycia  tym, który niósł pochodnię polskiej kultury na emigracji.

A słynny Marian Hemar, poeta i satyryk. Cieszył się w Polsce  popularnością w latach 1918 – 1939.

Wczasie wojny i po jej zakończeniu, już w Londynie, był bardem polskim na emigracji. Jego patriotycznewiersze nadawane przez BBC podtrzymywały na duchu Polaków w kraju i zagranicą. Gdy Izrael uzyskał niepodległość,  zapraszano Hemara na wieczory poezji i witano go z entuzjazmem, mimo że swoje wystąpienia zawsze rozpoczynał dramatycznym wierszem, w którym wyznawał, iż ojczyzną jego jest Polska i pozostanie jej wierny aż do śmierci.Juliusz  Kleiner, Bolesław Leśmian, Julian Klaczko i Julian Tuwim zajmują znaczące miejsce w historii polskiej literatury.

Artur Rubinstein  to najwybitniejszy polski muzyk żydowskiego pochodzenia. Wielki pianista, wielki Polak. Na sesji inauguracyjnej Narodów Zjednoczonych w San Francisco w 1945 roku, po odegraniu hymnu Stanów Zjednoczonych wstał i rzekł: „Miejsca zarezerwowane dla przedstawicieli mojego kraju są puste i nikt nie będzie tu przemawiał w imieniu Polski. Aby jednak przypomnieć o jej walce i o jej prawach, odegram teraz polski hymn narodowy”.Wszyscy, łącznie z prezydentem USA  Harrym Trumanem, podnieśli się z miejsc i w ciszy wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego.

Znakomitym pisarzem polskim żydowskiego pochodzenia był Józef Wittlin. Wspólnie z Janem Lechoniem i Kazimierzem Wierzyńskim byli w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ( wtedy na wygnaniu) kontynuatorami wielkiej tradycji polskich pisarzy oddanych sprawie niepodległości.Pisarz i krytyk literacki, Wilhelm Feldman, w 1905 r. włączył się do ugrupowania, któremu przewodził Józef Piłsudski, a w 1914 r. wstąpił do Legionów, aby walczyć o wolną Polskę

 

 

Żydem był Polak nad Polakami  Marceli Handelsman, historyk  i profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wojny pracował w podziemiu w biurze informacyjnym AK. Aresztowany przez Gestapo został wysłany do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

 

 

Józef Feldman, syn Wilhelma, kontynuował tradycje rodzinne. Był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aby uniknąć aresztowania przez Gestapo, zmienił nazwisko na Sokołowski. Był nauczycielem podziemnego uniwersytetu i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie powrócił na Uniwersytet Jagielloński.

 

 

 

 

Innym wybitnym polskim historykiem był Szymon Aszkenazy, delegat Polski do Ligi Narodów w latach 1920-1923. O Aszkenazym można powiedzieć, że nawet swoich naukowych pracach książkach był więcej niż patriotą polskim. Widział w polskich dziejach wszystko co wspaniałe i zwycięskie.

 

 

W dziedzinie medycyny światową sławę zyskał prof. Ludwik Hirszfeld, wynalazca systemu klasyfikacji grup krwi i autor wielu innowatorskich prac. W czasie okupacji uciekł z getta i ukrywał się u polskich rodzin. Po wojnie uczył mikrobiologii na Uniwersytecie Wrocławskim. To byłoby na tyle. Listę tę można byłoby długo jeszcze kontynuować. I należy to czynić w obliczu głupoty, niewiedzy i zła, które w wielu „ prawdziwych Polakach” siedzi bardzo głęboko.

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. niby nic nowego ale w calosci wzruszajace, dziekuje

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.