Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.1 – 14.1

 

 

.


13 stycznia 2020 r.


izraelskie siły powietrzne ujawniły, że w wyniku powodzi w minionym tygodniu zalane zostały dwa podziemne magazyny w bazie sił powietrznych Hatzor. Uszkodzonych zostało 8 samolotów myśliwskich F-16, które zostały zalane wodą powodziową o głębokości do 1,5 metra. Ich naprawa zajmie kilka dni, a straty oszacowano na kilkaset milionów szekli.


 powołano komisję parlamentarną celu omówienia wniosku premiera Benjamina Netanjahu o przyznanie mu immunitetu parlamentarnego w związku z postępowania w sprawie oskarżeń o korupcję.


Autonomia Palestyńska rozpoczęła przekazywanie 700 mln szekli na rzecz Israel Electric Corporation, aby obniżyć swój dług 1,8 mld szekli za prąd elektryczny. W pierwszej transzy przekazano 70 mln szekli, a jeszcze w tym tygodniu oczekiwane jest przekazanie pozostałych 630 mln szekli. Z powodu dużych zaległości w płatnościach Israel Electric Corporation od trzech miesięcy wstrzymywała na 2 godziny dziennie dostawy prądu do szeregu miast Autonomii Palestyńskiej.


. palestyński parlamentarzysta z ramienia Hamasu i zastępca przewodniczącego Palestyńskiego Stowarzyszenia Uczonych Islamskich, szejk Salem Salameh powiedział, że muzułmanie nie są w stanie zrozumieć, że istnieją inni muzułmanie, którzy uznają i normalizują stosunki z Izraelem. Podkreślił, że stanowi to zdradę Boga, islamu i muzułmanów, gdyż palestyńska ziemia i Jerozolima są islamską ziemią należącą do wszystkich muzułmanów na świecie. Dodał także, że prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington zabijał rdzennych Amerykanów, ponieważ oni byli muzułmanami i mieli swoje meczety. Teraz Amerykanie podobnie pozwalają Żydom zabijać palestyńskich muzułmanów.


 w Atenach (Grecja) odbył się odbyło się trójstronny szczyt z udziałem przewodniczącego Agencji Żydowskiej Izaaka Herzoga, greckiego wiceministra spraw zagranicznych Kostas Vlasisa oraz cypryjskiego komisarza ds. zagranicznych Photis Photiou. Szczyt odbył się w celu omówienia nowego projektu Agencji Żydowskiej, aby we współpracy z rządami Grecji i Cypru zbudować powiązania między tymi trzema narodami i zacieśnić współpracę w walce z antysemityzmem i rasizmem. Podpisano umowę z greckim i cypryjskim rządem o wspólnej walce z antysemityzmem i współpracy między trzema narodami na całym świecie. Porozumienie stanowi, że strony będą organizować wspólne konferencje i kampanie edukacyjne, oraz że studenci z Grecji, Cypru i świata żydowskiego zjednoczą się, aby walczyć z antysemityzmem na amerykańskich kampusach uniwersyteckich. Izaak Herzog spotkał się także z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem i wyraził głębokie zaniepokojenie ostatnimi działaniami Iranu i jego pełnomocników w regionie (Hezbollahu i Hamasu). “Iran i jego regionalni pełnomocnicy zagrażają stabilności całego Bliskiego Wschodu. Istnieje bardzo wyraźny konflikt między wolnym światem a ciemną osią prowadzoną przez Iran, który ma na celu krok po kroku przejęcie narodów Bliskiego Wschodu, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla pokoju na świecie, a także dla obywateli żyjących pod tym reżimem, którzy desperacko chcą się uwolnić od życia pod tyranią … Historia zobowiązuje nas do pamiętania, że to, co zaczyna się od Żydów, nigdy nie kończy się na Żydach.” Mitsotakis powiedział: “Nieustannie walczymy ze wszystkimi formami antysemityzmu. Jest to bardzo ważna kwestia, również dla mnie osobiście. Planuję z żoną odwiedzić Auschwitz, ku pamięci wszystkich greckich Żydów, którzy tam zginęli.”


14 stycznia 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 3 cm i obecnie wynosi 210,81 metra p.p.m., zaledwie 2,01 metra poniżej górnej czerwonej linii, sygnalizującej, że jezioro jest pełne.


. koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Kamil Abu Rukun został poinstruowany przez szczebel polityczny, aby zezwolił na wjazd 500 kolejnych palestyńskich kupców ze Strefy Gazy. Oczekuje się, że jeśli zostanie nadal utrzymany obecny spokój w strefie, to pomimo sprzeciwu agencji bezpieczeństwa Shin Bet zostanie wydana zgoda na wejście do Izraela robotników z Gazy.


 wojskowy wywiad Aman przedstawił coroczną sytuację bezpieczeństwa państwa. Oceniono, że Iran kontynuuje postępy swojego programu nuklearnego i w ciągu 1 roku będzie miał wystarczającą ilość wzbogaconego uranu do produkcji jednej bomby jądrowej, a w ciągu 2 lat będzie dysponować rakietowym pociskiem balistycznym zdolnym do przenoszenia tej bomby. Na froncie północnym szacuje się, że Syria pozostanie podatnym gruntem do transgranicznych walk. Turcja będzie nadal podbijała jej terytorium, a Rosja będzie nadal umacniać się w tym kraju. W nadchodzącym roku reżim Assada będzie musiał zdecydować o przyszłości obecności Iranu w Syrii. Jeśli chodzi o Liban, w wyniku kryzysu gospodarczego będzie tam utrzymywać się niestabilność polityczna, a Hezbollah nadal będzie rozbudowywał swój arsenał przeciwko Izraelowi. Szacuje się, że również Liban będzie zmuszony do zdecydowania w sprawie wpływów Iranu i przyszłości irańskiego projektu precyzyjnych rakiet realizowanego na jego terytorium. W Strefie Gazy narasta dążenie do spokoju, które jest wynikiem poprawy warunków ekonomicznych mieszkańców strefy – wydłużenie czasu dostaw elektryczności, czysta woda, lepszy dostęp do opieki medycznej i leków, oraz perspektywy podjęcia pracy w zamian za spokój. Z tego powodu Hamas nie będzie dążył do wojny, co otwiera możliwość dalszych negocjacji w sprawie rozwoju Strefy Gazy, wymiany więźniów, itp.


 premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Dokładnie wiemy, co dzieje się w irańskim programie nuklearnym. Iran myśli, że uzyska broń nuklearną. Powiem jeszcze raz – Izrael nie pozwoli Iranowi na uzyskanie broni nuklearnej. Wzywam również wszystkie kraje zachodnie do nałożenia mechanizmu automatycznych sankcji ONZ, natychmiastowych sankcji.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.