Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.1 – 26.1


25 stycznia 2020 r.


 w związku z wybuchem w Chinach epidemii koronawirusu ministerstwo zdrowia wezwało obywateli do powstrzymania się od niepotrzebnych podróży w rejon epidemii. Izraelczyków przebywających w Chinach wezwano, aby unikali kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami i ludźmi, którzy wykazują objawy duszności. Ministerstwo nie wykluczyło możliwości przedostania się wirusa do Izraela i nakazało Izraelczykom zwrócenie uwagi na higienę i stosowanie środków dezynfekujących ręce.


 wieczorem w północnym i środkowym Izraelu odczuwane było trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów o sile 6,9 stopnia w skali Richtera znajdowało się w prowincji Elazig w Turcji. Wstrząsy były odczuwane na całym Bliskim Wschodzie. W Izraelu nie było doniesień o obrażeniach lub zniszczeniach.


 ministerstwo zdrowia poinformowało, że troje Izraelczyków zostało po powrocie z Chin hospitalizowanych i umieszczonych w izolacji, aby umożliwić ustalenie, czy zostali zarażeni koronawirusem. Wszyscy troje mają objawy grypopodobne, ale uważa się, że nie chorują na koronawirusa. Jak do tej pory z powodu powikłań pogrypowych w Izraelu zmarło 40 osób, a 334 osoby były hospitalizowane. Spośród hospitalizowanych tylko 16% otrzymało szczepionkę przeciw grypie.


El Al ogłosił decyzję zezwalającą podróżnym, którzy kupili bilety do Chin, na zmianę harmonogramu lotu bez dodatkowych kosztów. Decyzja dotyczy pasażerów posiadających zaplanowaną podróż w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Decyzja wynika z rozprzestrzeniania się tajemniczego nowego koronawirusa, który powoduje ciężkie zapalenie płuc. „El Al pozwoli swoim klientom, którzy posiadają bilety na loty do Chin w terminie najbliższych dwóch tygodni, zmienić datę podróży bez ponoszenia zwykłych opłat.”


 Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. Dwa takie ładunki znaleziono w Sde Boker na Negewie. Saperzy zneutralizowali zagrożenie. Popołudniem kolejne balony z bombą znaleziono na polach kibucu Be’eri.


premier Benjamin Netanjahu pochwalił wieczorem prezydenta Donalda Trumpa i jego nowy plan pokojowy, który wkrótce ma zostać odsłonięty. „Kiedy pojawia się taka historyczna szansa, nie możemy jej przepuścić. Dziś mamy w Białym Domu największego przyjaciela, jakiego kiedykolwiek miał Izrael, i dlatego mamy największą szansę, jaką kiedykolwiek mieliśmy. Przez trzy lata rozmawiałem z prezydentem Trumpem i jego administracją o naszych najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa i interesach narodowych, które muszą być uwzględnione w każdym dyplomatycznym porozumieniu. W Białym Domu wysłuchałem licznych obaw. Dlatego mam nadzieję, że stoimy tuż przed historycznym momentem w historii naszego państwa. Wyjeżdżam do Waszyngtonu z poczuciem wielkiej misji, wielkiej odpowiedzialności i wielkiej szansy, która nie powróci i która pozwoli nam zapewnić przyszłość Izraela.” Benny Gantz potwierdził, że w poniedziałek pojedzie do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem Trumpem. Gantz powiedział: „Istnieje szczególna, długotrwała więź między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, oparta na wspólnych wartościach i wspólnych interesach. Stany Zjednoczone są najbliższym sojusznikiem i przyjacielem Izraela, a pod przywództwem prezydenta Trumpa sojusz między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi stał się silniejszy, głębszy i bardziej znaczący niż kiedykolwiek. W ciągu ostatnich kilku miesięcy odbyłem wiele spotkań i dyskusji na temat planu pokojowego z doradcami prezydenta, urzędnikami Białego Domu i moim przyjacielem, ambasadorem Davidem Friedmanem. Doceniam ich zaangażowanie na rzecz państwa Izrael i jego dobrobytu, a także ich gotowość do dzielenia się, słuchania tego, co zostało powiedziane w tych rozmowach na temat interesów bezpieczeństwa Izraela oraz jego regionalnego i międzynarodowego statusu. Treść naszych rozmów, podobnie jak szczegóły planu, na razie pozostaną tajemnicą. Mogę jednak powiedzieć, że plan opracowany przez prezydenta Trumpa przejdzie do historii jako znaczący punkt orientacyjny, sposób, w jaki różni gracze na Bliskim Wschodzie mogą w końcu przejść do historycznego porozumienia regionalnego. Dlatego postanowiłem przyjąć zaproszenie skierowane do mnie przez prezydenta Trumpa i spotkać się z nim osobiście w ten poniedziałek jako przywódca największej partia w Izraelu. W imieniu narodu izraelskiego pragnę podziękować prezydentowi Trumpowi za jego poświęcenie i determinację w obronie interesów bezpieczeństwa, które podzielają zarówno Izrael, jak i Stany Zjednoczone. Jako pełny i zaangażowany partner prezydenta, chcę mu powiedzieć, że Izrael jest wdzięczny za przyjaźń Stanów Zjednoczonych, i Stany Zjednoczone zawsze mogą liczyć na partnerstwo Izraela.”


26 stycznia 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 8 cm, dochodząc do 210,41 metrów p.p.m. Od początku pory deszczowej linia wodna wzrosła łącznie o 154 cm, jednak wciąż jeszcze brakuje 1,61 metra do pełnego stanu jeziora.


rano lider partii Niebiesko-Biały Benny Gantz wyruszył w podróż do Stanów Zjednoczonych, aby jutro w Białym Domu spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem. Do Gantza dołączył były szef sił powietrznych gen. Amir Eszel, który w ostatnich miesiącach był konsultantem do spraw planu pokojowego. Gantzowi towarzyszy także członek strategicznego zespołu partii Niebiesko-Biały Joram Turbovitza oraz jego szef sztabu Maajan Cohen Israeli.


. podczas porannego posiedzenia rządu premier Benjamin Netanjahu odmówił odpowiedzi na pytanie, czy uzna ustanowienie palestyńskiego państwa. Równocześnie minister spraw zagranicznych Israel Katz został powołany na stanowisko wicepremiera i zastępcy przewodniczącego gabinetu bezpieczeństwa na czas podróży premiera Netanjahu do Stanów Zjednoczonych.


Szpital Ichilov w Tel Awiwie poinformował wieczorem o przyjęciu pacjentki, która 4 dni temu wróciła z Chin i została przyjęta na oddział ratunkowy z wysoką gorączką i objawami choroby układu oddechowego. „Natychmiast została umieszczona w wyznaczonej izolatce z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Jest w dobrym stanie i została przyjęta na izolatkę na oddziale wewnętrznym.” Wieczorem do Szpitala Barzilai w Aszkelonie przyjęto Chińczyka z podejrzeniem infekcji koronawirusem. Chińczyk pracował w rolnictwie w pobliżu południowego miasta Sderot. Wstępne badania wskazują, że ten pracownik choruje na grypę.


 popołudniem premier Benjamin Netanjahu wyleciał do Stanów Zjednoczonych, aby jutro w Białym Domu spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem. „Pięć lat temu jadąc na spotkanie w Waszyngtonie byłem zmuszony przeciwstawić się planowi amerykańskiego prezydenta, ponieważ wierzyłem, że ten plan zagrozi najważniejszym interesom Izraela i jego istnieniu. Dzisiaj wyjeżdżam do Waszyngtonu, aby stanąć po stronie amerykańskiego prezydenta przedstawiającego plan, który moim zdaniem wspiera nasze najważniejsze interesy. Przez ostatnie trzy lata niezliczoną ilość razy rozmawiałem z prezydentem Trumpem, wielkim przyjacielem Izraela i jego administracją, o naszych żywotnych interesach, o naszym bezpieczeństwie, o naszej sprawiedliwości, i mam się z nim jutro spotkać. We wtorek razem z nim stworzymy historię.” Razem z premierem do Waszyngtonu poleciał minister turystyki Jariv Levin.


przewodniczący Partii Republikańskiej za granicą, adwokat Marc Zell (żyjący w osiedlu w Gush Etzion) powiedział: „Spotkanie w Waszyngtonie przed naszymi wyborami, powinno dotyczyć planu pokojowego, ale moim zdaniem prezydent będzie próbował pomóc Netanjahu i Gantzowi w osiągnięciu porozumienia i znslezienia wspólnej płaszczyzny w rozwiązaniu naszego wewnętrznego problemu politycznego. Ponieważ jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, dopóki Izrael nie ma rządu, nie jest pomocnym partnerem w regionie. Potrzebujemy tutaj rządu, a impas, w którym jesteśmy, może trwać dalej nawet po marcowych wyborach. Myślę więc, że w Waszyngtonie prezydent będzie miał okazję usiąść z dwoma liderami i porozmawiać z nimi o luce między nimi. Plan pokojowy stwarza wiele możliwości dla Izraela. Nikt, za wyjątkiem ograniczonej grupy osób, nie wie, o co chodzi w tym planie. Na podstawie plotek sądzę, że jest coś, z czego można się cieszyć. Administracja USA nie narzuci nam tego planu, chyba że rząd Izraela zgodzi się go zaakceptować. Moim zdaniem ten plan powinien obejmować najlepsze możliwe warunki, jakich możemy oczekiwać od strony zewnętrznej, takiej jak amerykańska. Jednak nie ma nadziei, aby Palestyńczycy zaakceptowali ten plan. Nie dojdzie więc do ostatecznego rozstrzygnięcia. Jeśli chodzi o groźby Demokratów, że udaremnią realizację planu, one nie są poważne. Moim zdaniem Demokraci są nieistotni. Są oni zaangażowani w załamujący się plan impeachmentu. Wszyscy ich kandydaci, bez wyjątku, według ich własnych słów, nie są przyjaciółmi Izraela. Sanders, chociaż jest Żydem – jego wypowiedzi są prawie antysemickie. Nie oczekuję, że poprą jakikolwiek plan – na pewno nie taki, który popiera Izrael.”


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy liczne cele terrorystyczne w południowej części Strefy Gazy. Były to warsztaty produkujące broń oraz ośrodek wojskowy Hamasu z ważną infrastrukturą. Był to odwet za wypuszczenie balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.


Siły Obronne Izraela zostały postawione w stan pogotowia w związku z możliwością wybuchu arabskich zamieszek po opublikowaniu szczegółów planu pokojowego prezydenta Trumpa. W Dywizji Judei i Samarii do każdej brygady regionalnej postanowiono dołączyć batalion bojowy, który będzie gotowy do działania w ciągu kilku godzin. Armia wzmocni także siły wokół społeczności żydowskich w Judei i Samarii.


 szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że jeśli prezydent Donald Trump opublikuje swój plan pokojowy, to Organizacja Wyzwolenia Palestyny zastrzegła sobie prawo do wycofania się z Porozumienia z Oslo. Dodał, że inicjatywa Trumpa zmieni izraelską „tymczasową okupację w stałą okupację”. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że przeanalizowane zostaną wszystkie opcje odpowiedzi na amerykański plan pokojowy, „włączając demontaż Autonomii Palestyńskiej. Porozumienie nie dojdzie do skutku bez zgody narodu palestyńskiego. Ostrzegamy przed poważnymi konsekwencjami dla całego regionu, jeśli zostanie ogłoszone, że plan zostanie wdrożony.” Islamskie siły narodowe powiązane z frakcją al-Fatah wezwały do ogłoszenia „dnia gniewu” w Judei i Samarii. Wezwano także do bojkotu amerykańskich towarów w Autonomii Palestyńskiej.


 przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział, że jest gotów pilnie spotkać się z Fatahem i innymi frakcjami Autonomii Palestyńskiej, aby wspólnie ogłosić współpracę w celu odrzucenia amerykańskiej inicjatywy pokojowej. „Obalimy nowy atak kolonialny.”



. palestyńskie służby bezpieczeństwa aresztowały wieczorem grupę działaczy al-Fatah, którzy przygotowywali zamach na życie szefa palestyńskiego wywiadu Majeda Faraja. Przejęto broń i materiały wybuchowe grupy. Zamach miał być przeprowadzony poprzez detonację materiałów wybuchowych w prywatnych pojazdach Faraja i członków jego rodziny.


wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Podczas tych działań terroryści Hamasu ostrzelali z broni maszynowej izraelski bezzałogowy dron.


 władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 2 cm, osiągając poziom 210,39 metra p.p.m. Obecny poziom wody jest zaledwie 159 cm od górnej czerwonej linii, co oznacza, że jezioro jest pełne, a izraelski urząd ds. gospodarki wodnej już zapowiedział podwojenie ilości wypomowywanej wody dla potrzeb rolnictwa z północnej części jeziora. Równocześnie sprawdzono stan techniczny tamy Degania, aby sprawdzić, czy można ją otworzyć w sytuacji zagrożenia zalaniem okolicznych społeczności. Sytuacja taka wydaje się mało prawdopodobna w tej chwili.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.