Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.2


13 lutego 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 3,5 cm, osiągając poziom 209,96 metrów poniżej poziomu morza – jest to nadal 1,16 metra poniżej poziomu oznaczającego stan napełnienia jeziora.


Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi ładunkami wybuchowymi. Balony odkryto w Sdot Negev i Sderot. W kilku miejscach były słyszalne odgłosy wybuchów, pochodzące od balonów.


wieczorem Hamas wydał oficjalne oświadczenie, że zaprzestaje wystrzeliwania rakiet i wypuszczania balonów z podwieszonymi bombami na terytorium Izraela. Wysoki przedstawiciel izraelskich sił bezpieczeństwa powiedział: “Hamas przekazał Izraelowi wiadomość, zgodnie z którą grupa postanowiła jednostronnie zaprzestać wystrzeliwania rakiet i balonów w kierunku Izraela. Tak długo, jak będzie panować cisza, Izrael przywróci 15-milowy obszar połowowy u wybrzeży Gazy i przywróci liczbę 500 pozwoleń na pracę, które zostały odcięte. Jesteśmy sceptyczni, ale zostanie podjęta próba przywrócenia stabilności w Strefie Gazy.”


Siły Obronne Izraela przyjęły plan “Tnufy”, który jako program rozwoju armii na lata 2020-2024 ma na celu zwiększenie przewagi militarnej Izraela i przygotowanie się na nowe zagrożenia. W ubiegłym roku armia przeszła intensywny i dokładny proces analizy, podczas którego dziesiątki zespołów pracowały nad oceną strategiczno-operacyjnej rzeczywistości Izraela i prawdziwego stanu Sił Obronnych Izraela w odniesieniu do istniejących i pojawiających się zagrożeń i wyzwań. W ramach tego procesu podkreślono koncepcję operacyjną dążenia do odniesienia zwycięstwa, co oznacza konieczność poprawy zdolności bojowych i zwiększenie przewagi militarnej Izraela. Plan “Tnufy” został zatwierdzony przez ministra obrony, przedstawiony rządowi, a wkrótce zostanie przedstawiony do zatwierdzenia przez gabinet bezpieczeństwa politycznego. Zastąpi on poprzedni pięcioletni plan “Gideon”, który wygasł pod koniec 2019 r.

Nowy plan przyjmuje podstawową przesłankę, że Hezbollah, Hamas i Iran zmniejszyły przewagę Sił Obronnych Izraela nad nimi, i ma na celu ponowne zwiększenie tej przewagi do poziomu wymaganego do utrzymania bezpieczeństwa państwa, zapobiegania wojnie i wzmocnienia izraelskiego odstraszania. W tym celu już przeznaczono 600 mln szekli na zakup w ciągu najbliższych dwóch miesięcy licznych dronów, systemów noktowizyjnych i pocisków przeciwlotniczych. Podstawowa część planu wymaga radykalnego zwiększenia ilości zlokalizowanych strategicznych celów Hamasu i Hezbollahu, które będą w pierwszej kolejności zniszczone podczas ewentualnej wojny.

Równocześnie poinformowano, że izraelskie siły powietrzne nie będą kupować amerykańskich samolotów wielozadaniowych pionowego startu i lądowania Boeing V-22. Armia widzi potrzebę zakupienia 12-14 takich maszyn, jednak problemy budżetowe uniemożliwiają realizację tych planów.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele w rejonie Damaszku. Celami miał być magazyn z irańską bronią. Aktywowany był syryjski system obrony przeciwlotniczej. Izraelskie samoloty miały wystrzelić pociski rakietowe nad Wzgórzami Golan. Dzień wcześniej do Damaszku przyleciał z Teheranu irański samolot transportowy, regularnie wykorzystywany przez Strażników Rewolucji Islamskiej do przewozu broni.

Również dzień wcześniej amerykański krążownik rakietowy USS “Normandy” zatrzymał na Morzu Arabskim statek, na którego pokładzie przejęto irańską broń. Było to ponad 150 irańskich pocisków przeciwpancernych Dehlavieh, które są dokładnymi kopiami rosyjskich rakiet Kornet. Przejęto także trzy irańskie pociski ziemia-powietrze, nie podano jednak żadnych szczegółów odnośnie ich typu. Dodatkowo na statku znaleziono irańskie systemy termowizyjne oraz elementy irańskich dronów bezzałogowych.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.