Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.3 – 10.3

.

.


9 marca 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209,56 metra p.p.m. Od początku pory deszczowej Kinneret wzrósł o 2,225 metra. Wciąż brakuje 76 cm do stanu napełnienia jeziora.


Przypominamy:

Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że każdy Izraelczyk, który uczestniczył w międzynarodowej konferencji, powinien poddać się 14-dniowej kwarantannie od daty opuszczenia konferencji. Jeśli konferencja odbywała się w jednym z podejrzanych krajów, należy pozostać w izolacji przez 14 dni od wyjazdu z tego kraju. Również osoby wracające z podróży z podejrzanych krajów, powinien pozostać w izolacji przez 14 dni od wyjazdu z tego kraju. Ministerstwo zdrowia regularnie aktualizuje listę tych krajów, która obecnie obejmuje: Włochy, Niemcy, Hongkong, Japonię, Makau, Chiny, Singapur, Hiszpanię, Francję, Koreę Południową, Szwajcarię, Egipt, Austrię, Andorę – San Marino, Tajlandię i Teneryfę.

Osoby poddane kwarantannie muszą pozostać w zacisznym i wentylowanym pomieszczeniu przez pełne 14 dni od daty narażenia na infekcję. W miarę możliwości należy używać oddzielnej łazienki i przyborów kuchennych. Za każdym razem, gdy wychodzi z pokoju izolacji, musi nosić maskę na twarzy i rękawiczki. Dotknięte lub używane toalety oraz inne miejsca powinny być natychmiast dezynfekowane, a wszyscy domownicy powinni dokładnie myć ręce mydłem i wodą. Pełne wytyczne dotyczące izolacji domu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Należy również wypełnić formularz „izolacji domu”, który można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa zdrowia. Ważne jest, aby ukończyć cały okres izolacji i uniknąć ryzyka narażenia i zakażenia innych osób.

Jeśli osoba poddana kwarantannie ma objawy, takie jak gorączka, kaszel, ból gardła lub duszności, powinna natychmiast skontaktować się z MDA, wybierając numer 101. Gorączka powyżej 38 stopni jest uważana za jeden z objawów koronawirusa. Aby wykluczyć infekcję, należy zadzwonić do MDA 101, a jeśli będzie to konieczne, zespół medyczny przyjedzie do takiego pacjenta w celu pobrania próbek i przeprowadzenia testu. Należy pozostać w izolacji, aby zapobiegać infekcji innych.

Osoby w podeszłym wieku i przewlekle chore są najbardziej zagrożone. Jednak zdrowa osoba, która nie jest poddana kwarantannie, nie ma przeszkód w odwiedzaniu osób starszych.


premier Benjamin Netanjahu odbył nadzwyczajne połączenie wideokonferencyjne z europejskimi przywódcami na temat koronawirusa. W rozmowie uczestniczył kanclerz Austrii, prezydent Cypru oraz premierzy Włoch, Bułgarii, Węgier, Chorwacji i Rumunii. Po konferencji premier Netanjahu powiedział popołudniem: „Możemy bardzo szybko osiągnąć stan uziemienia lub ograniczenia wszystkich lotów. Stanie się tak, gdy o tym zdecydujemy. Możemy wyznaczyć port lotniczy dla wszystkich lotów z Europy i zadeklarować, że jest to czyste lotnisko. Będziemy je myć i dezynfekować przez całą dobę.”


popołudniem minister obrony Naftali Bennett odbył konsultacje na temat zagrożenia epidemiologicznego w Autonomii Palestyńskiej, gdzie zidentyfikowano 26 przypadków zarażenia koronawirusem. Postanowiono zamknąć obszar Autonomii Palestyńskiej na czas święta Purim. Po zakończeniu tego święta zamknięcie terytoriów nie będzie utrzymane, kontynuowane zamknięcie obszaru miasta Betlejem.

Polecono ministerstwu zdrowia zakupienie sprzętu medycznego i sanitarnego, z naciskiem na mobilne środki dezynfekcji. Ponadto ministrowi przedstawiono różne scenariusze rozwoju sytuacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, zaznaczając, że obecny kryzys może ulec zaostrzeniu. Wskazano na środki, jakie będą musiały być użyte w razie potrzeby. Bennett zwrócił uwagę na konieczność utrzymania komunikacji powietrznej w celu zapewnienia zaopatrzenia oraz ciągłe badania w poszukiwaniu szczepionki i metod leczenia nowego wirusa.

Podjęto także decyzję, że każdy żołnierz wracający z zagranicy, w tym z krajów nie będących na liście ministerstwa zdrowia, nie będzie mógł powrócić do swojej jednostki bez przejścia 14-dniowej kwarantanny, aby do minimum zmniejszyć ryzyko zarażenia. Postanowiono utrzymać gotowość operacyjną Sił Obronnych Izraela, gdyż ma to zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa państwa Izrael.


ministerstwo finansów poinformowało, że otwiera dla banków linię kredytową w wysokości 4 mld szekli, aby udzielać pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom borykającym się z kryzysem gotówkowym w wyniku epidemii koronawirusa. Pożyczki te posiadają gwarancje rządowe. Minister finansów Mosze Kahlon powiedział: „Bez wątpienia fakt, że globalny kryzys koronawirusowy przyszedł, gdy Izrael posiada silną gospodarkę, niskie bezrobocie, wysoki rating kredytowy i spadający wskaźnik zadłużenia do PKB, pomoże nam przetrwać kryzys przy minimalnym uszczerbku dla gospodarki.” Bank Izraela oświadczył, że jeżeli koronawirus zostanie powstrzymany w nadchodzących miesiącach to nie spodziewa się poważnego wpływu na gospodarkę kraju, ale w razie potrzeby jest gotowy do skorzystania z różnych narzędzi polityki pieniężnej.


. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem, że każdy Izraelczyk wracający z zagranicy będzie musiał przejść 14-dniową izolację z powodu obaw związanych z koronawirusem. „To trudna decyzja, ale ważne jest utrzymanie zdrowia publicznego – a zdrowie publiczne wyprzedza wszystko. Dyrektywa będzie obowiązywać przez następne dwa tygodnie. Jednocześnie podejmujemy decyzje w celu utrzymania gospodarki Izraela.” Ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że decyzja o izolacji Izraelczyków powracających z zagranicy natychmiast wchodzi w życie, a decyzja o izolacji cudzoziemców przybywających do Izraela wejdzie w życie w ciągu 72 godzin. Podróżni, którzy nie są stałymi mieszkańcami Izraela, nie zostaną wpuszczeni do kraju i zostaną odesłani. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov powiedział, że tę decyzję podjęto, aby liczba chorych w Izraelu nie rosła zbyt szybko i aby zapewnić skuteczne działanie systemu opieki zdrowotnej. „Wiemy, że wpływ ekonomiczny tej decyzji będzie dramatyczny, ale zdrowie jest najważniejsze. Gdyby Izrael nie podjął wystarczająco ostrych kroków, nasz kraj mógłby skończyć jak Włochy, które doświadczają zarówno niemożliwego do utrzymania obciążenia systemu opieki zdrowotnej, jak i poważnego wyzwania gospodarczego wynikłego z szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Jeśli zauważymy, że sytuacja się zmienia, zmienimy naszą politykę … Możemy odnieść sukces, jeśli społeczeństwo będzie współpracować.”

Wiceprezydent USA Mike Pence zadzwonił do premiera Benjamina Netanjahu, aby upewnić się, że nowa polityka Izraela w zakresie izolacji nie będzie koncentrować się na Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich, ale obejmie wszystkie kraje świata. Pence powiedział, że rozumie sytuację Izraela, ale gdyby ta decyzja skupiła się tylko na Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich, wyglądałaby bardzo źle i nie zostałby dobrze przyjęty przez amerykańskie władze. Pence dodał, że jak dotąd żaden kraj nie ogłosił ograniczeń związanych z lotami ze Stanów Zjednoczonych, dlatego decyzja Izraela może spowodować podobne reakcje w innych państwach.


ministerstwo zdrowia ogłosiło wieczorem, że u dwóch kolejnych Izraelczyków zdiagnozowano koronawirusa. Obaj są mężczyznami z Tel Awiwu, którzy niedawno wyjechali do Austrii przez Szwajcarię. W ten sposób liczba zarażonych Izraelczyków wzrosła do 41 osób. Wieczorem Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koronawirusa światową pandemią.


izraelskie linie lotnicze Israir ogłosiły, że jeszcze tylko przez weekend będą obsługiwać loty, aby sprowadzić wszystkich pasażerów z zagranicy. Następnie wszystkie loty międzynarodowe zostaną odwołane do końca marca.

El Al ogłosił, że będzie nadal obsługiwał regularne loty zagraniczne, zgodnie z zapotrzebowaniem i potrzebami. Dyrektor generalny Gonen Usishkin powiedział: „El Al dostrzega dużą wartość w zachowaniu dróg lotniczych do i z Izraela w sytuacjach kryzysowych, i dlatego będzie nadal obsługiwał loty do Ameryki, Europy i Afryki, zgodnie z zapotrzebowaniem i potrzebami.”


10 marca 2020 r.


urząd ds. populacji i imigracji poinformował rano, że od wczoraj Izrael dobrowolnie opuściło 12 246 cudzoziemców.


armia Stanów Zjednoczonych anulowała plany zakupu większej ilości baterii obrony przeciwrakietowej Iron Dome od izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems Ltd. z powodu trudności z ich integracją z istniejącymi systemami obrony przeciwrakietowej USArmy. W zeszłym roku Amerykanie zakupili dwa pełne zestawy Iron Dome, aby przetestować ich integralność z amerykańskimi systemami przed zakupem kolejnych baterii w 2023 r. USArmy nie dysponuje systemem obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. Miejsce to miał zająć system Iron Dome, jednak firma Rafael odmówiła udostępniania Amerykanom kodów źródłowych, co uniemożliwiło pełną integrację systemów obrony przeciwlotniczej. Gen. Mike Futray powiedział: „Uważamy, że nie możemy zintegrować ich z naszym systemem obrony powietrznej z wyzwań cybernetycznych oraz pewnych innych wyzwań. Tak więc ostatecznie mieliśmy dwie niezależne baterie, które są bardzo sprawne, ale nie można ich zintegrować z naszym systemem obrony powietrznej.”


 według ministerstwa zdrowia liczba przypadków koronawirusa w Izraelu wzrosła do 55. Pacjent nr 51 to osoba z południowego regionu kraju, która 27 lutego wróciła z rodzinnej wycieczki do Azerbejdżanu. Pacjent nr 52 ma około 80 lat i pochodzi z Ma’ale Adumim. Był w kontakcie z pacjentem nr 28. Pacjent nr 53 ma około 40 lat i pochodzi z centralnego Izraela. 27 lutego wrócił do kraju z Monachium. Pacjenci nr 54 i 55 są w połowie lat 30. Wrócili do Izraela z Niemiec 6 marca i od tego czasu są w izolacji.

Centrum Medyczne Soroka w Be’er Szewie poinformowało, że otworzyło specjalny kompleks medyczny przeznaczony do leczenia pacjentów z koronawirusem. W kompleksie umieszczono innowacyjne zdalne technologie medyczne mające na celu ochronę zarówno personelu medycznego, jak i ogólnej populacji szpitala przed osobami zakażonymi COVID-19.


ministerstwo transportu poinformowało, że od jutra stacja kolejowa Ben Gurion Airport będzie zamknięta dla pasażerów przybywających do Izraela, aby zapobiec możliwości zarażeniem koronawirusem podróżujących pociągiem i spowodowania zakażenia wielu osób. Wejście na tę stację będzie dozwolona tylko dla pracowników lotniska oraz załóg lotniczych i naziemnych, a także dla pasażerów lotów krajowych, którzy będą mogli okazać bilety lotnicze. Pracownicy lotniska oraz załogi lotnicze i naziemne będą identyfikowane poprzez plakietki pracownika. Minister transportu Bezalel Smotrich powiedział: „Zgodnie z przeprowadzoną przez nas aktualną oceną sytuacji oraz ze względu na zdrowie publiczne i zdrowie pracowników kolei zdecydowaliśmy, że od jutra stacja Ben Gurion będzie dostępne tylko dla pracowników z plakietką pracowniczą i osób przylatujących krajowymi lotami za okazaniem biletu lotniczego. Oczekujemy zrozumienia i współpracy ze strony społeczeństwa.”


ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu przyśpieszonej operacji zakupu sprzętu medycznego o wartości około 50 mln szekli, w celu wsparcia gotowości instytucji obronnej do radzenia sobie z wirusem COVID-19. Zakupy obejmują maski na twarz, rękawiczki, wyposażenie ochronne dla zespołów medycznych, technologię medyczną, taką jak defibrylatory i monitory medyczne, materiały dezynfekujące i wiele innych. Zamówienie ma na celu przygotowanie Sił Obronnych Izraela na różne scenariusze. Jest to największa inicjatywa logistyczna dotycząca zamówień od kilkunastu lat.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.