Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.4 – 4.4

 


3 kwietnia 2020 r. 


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,13 metrów p.p.m. Obecnie brakuje jeszcze 33 cm do pełnego stanu, przy którym zostaną otworzone śluzy do rzeki Jordan.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 7 030. W stanie ciężkim jest 115 osób (95 pod respiratorami), a 338 wyzdrowiało. Zmarło 37 osób.

Stopa bezrobocia wzrosła do 24,9%.


rano siły policyjne wzmocnione żołnierzami ustawiły około 60 blokad drogowych na wjazdach do miasta Bene Berak, na które nałożono ograniczenia w związku z gwałtowny wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w społecznościach ultraortodoksyjnych. Porządku w mieście pilnuje około 1 tys. policjantów i żołnierzy.


premier Benjamin Netanjahu oraz przewodniczący partii Niebiesko-Biały Benny Gantz spotkali się wieczorem w ramach prób osiągnięcia porozumienia w sprawie rządu jedności. Po spotkaniu wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że spotkali się „w celu przyspieszenia negocjacji w sprawie ustanowienia rządu ds. sytuacji kryzysowych. Rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze, zrozumieniu i osiągnięty został postęp. Poinstruowano zespoły negocjacyjne, aby starały się jak najszybciej osiągnąć porozumienia, które umożliwiłyby zawarcie koalicji między Niebiesko-Biały a Likudem.


Izrael porozumiał się z zagranicznymi rządami i przywódcami chrześcijańskich kościołów prawosławnych w Ziemi Izraela, aby zapewnić organizację tradycyjnej ceremonii religijnej Świętego Ognia, która odbędzie się 18 kwietnia w Bazylice Grobu Pańskiego. Liczba uczestników będzie ograniczona do około 10 przywódców religijnych z różnych wyznań prawosławnych, którzy opracowali kreatywny sposób dostarczania ognia społecznościom zagranicznym. Zagraniczni wysłannicy otrzymają ogień w samolocie i natychmiast wrócą do swoich krajów. Porozumienie dotyczy takich krajów jak Grecja, Rosja, Gruzja i Ukraina.


ministerstwo zdrowia poinformowało wieczorem, że z powodu rosnącego niedoboru odczynników, zawężono kryteria przeprowadzania testów na obecność wirusa COVID-19. Nowe wytyczne wyjaśniają, że jeśli cierpisz na temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, trudności w oddychaniu lub inne objawy oddechowe związane z wirusem, możesz przejść test tylko wtedy, jeśli niedawno przebywałeś za granicą, lub na 14 dni przed wystąpieniem objawów byłeś na terytoriach palestyńskich. Jeśli chodzi o przypadki bezobjawowe, prawo przeprowadzenia testu przysługuje, jeśli osoba przez ponad 15 minut przebywała w pobliżu potwierdzonego pacjenta z koronawirusem lub powróciła z kraju o wysokim wskaźniku zakażeń COVID-19. Szef biochemików Esther Admon powiedziała: „Pozostało bardzo niewiele odczynników i są one zachowywane. Laboratoria mają jeszcze dwa-trzy dni do wyczerpania zapasów, a szpitale rezerwują je dla potwierdzonych pacjentów. Sytuacja jest tragiczna, a nie byliśmy w stanie znaleźć więcej tego materiału na rynkach międzynarodowych. Musimy współpracować i rozpocząć produkcję w kraju. Już tydzień temu ogłosiliśmy, że wystąpuje poważny ich niedobór, ale nasze płacze pozostały bez odpowiedzi. Powiedziano nam, że przyleci samolot z większą ilością potrzebnych materiałów, ale co dalej? Problem polega na tym, że nikt nie myśli o jutrze i dlatego musimy gasić jeden pożar za drugim.”


4 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 7 851. W stanie ciężkim jest 126 osób (98 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 115, a 427 wyzdrowiały. Zmarły 44 osoby.


siły policyjne wkroczyły w nocy do ortodoksyjnej dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie, aby wymusić przestrzeganie przepisów antyepidemiologicznych. Wiele osób zaczęło protestować przeciwko policji, a podczas starć aresztowano 10 osób.


Podobny problem jak w Izraelu, dotyka wszystkich ortodoksyjnych społeczności Żydów na całym świecie. Zatopienie się w świecie wiary nie musi przecież oznaczać ignorancji. A jak wielu z dumą podkreśla, że nie ma tv, radia, telefonu, a nawet nie czyta prasy. To dobrze, że czyta Tanach, ale jeszcze lepszy jest zdrowy rozsądek o który apelujemy do wszystkich członków klasy wiary na całym świecie.


wieczorem ministerstwo zdrowia wystąpiło o zamknięcie pięciu dzielnic haredi i arabskich w Jerozolimie, z powodu wysokiego poziomu infekcji koronawirusem. Chodzi o dzielnice Meah She’arim, Geula, Har Nof, Beit Hanina i Beit Safafa. Izraelska policja, wraz z Siłami Obronnymi Izraela i władzami miejskimi Jerozolimy rozpoczęły przygotowanie odpowiednich planów.


palestyńskie władze poinformowały, że liczba osób zarażonych koronawirusem w Autonomii Palestyńskiej wzrosła do 217. Palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że uniknięcie dalszego pogłębienia się kryzysu koronawirusowego jest możliwe, jeśli całe społeczeństwo palestyńskie zmobilizuje się w tym celu. Sztajjeh podkreślił znaczenie kontrolowania palestyńskich robotników powracających z pracy w Izraelu i potrzebie powstrzymania się od chodzenia do żydowskich osiedli. Władze Strefy Gazy zaleciły swoim mieszkańcom noszenie maseczek ochronnych na twarzach, za każdym razem, gdy wychodzą z domu do sklepu, lekarza lub szpitala. Zakazano zgromadzeń publicznych i nakazano zamknięcie sal bankietowych, targowisk, restauracji, nadmorskich promenad i meczetów. Wezwano mieszkańców do pozostania w domach. Przejścia graniczne do Strefy Gazy są nadal zamknięte, a każdy powracający do strefy musi przejść 21-dniową kwarantannę. Obecnie w Gazie przebywa 1897 osób w izolacji.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.