Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.6 – 20.6

.

.


19 czerwca 2020


Minister spraw zagranicznych Jordanii Ayman Safadi ostrzegał podczas wizyty w siedzibie władz Autonomii Palestyny, że anektowanie ziem Zachodniego Brzegu przez Izrael może wywołać „długi i gwałtowny” konflikt – poinformował w czwartek Times of Israel.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 20 339. W stanie ciężkim jest 39 osób (29 pod respiratorami). Zmarły 304 osoby. Obecnie aktywnych jest 4 449 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 341 nowych infekcji. Większość aktywnych przypadków wykazuje jedynie łagodne objawy lub wcale ich nie ma.


Szalony miliarder wysyłał Izrael na Księżyc, ściągał Madonnę i Messiego. Chce przechwycić wielkiego mistrza Chris Froome, król Tour de France, odejdzie z Ineos jeszcze przed startem tegorocznej Wielkiej Pętli? Największa potęga peletonu nie chce mu już dać pozycji lidera, ani nowego kontraktu. Dlatego Froome ma wybrać nową ziemię obiecaną kolarstwa: Israel Start-Up Nation.


Autonomia Palestyńska zgłosiła wykrycie 73 nowych przypadków koronawirusa. Tym samym ogólna liczba wykrytych zakażeń w Autonomii Palestyńskiej wzrosła do 868. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 5. Palestyński minister zdrowia Mai al-Kaila wezwał społeczeństwo do przestrzegania wytycznych.


Rekordowa liczba gejów w izraelskim KneseciePo wejściu w życie nowych przepisów w parlamencie Izraela zasiądzie rekordowa liczba jawnie homoseksualnych posłów. Od przyszłego tygodnia będzie ich sześciu.Od przyszłego tygodnia w 120-osobowym Knesecie będzie zasiadać 6 homoseksualnych deputowanych.Będzie to możliwe po wejściu w życie przepisów, które zezwalają na rezygnację z mandatu tych deputowanych, którzy zajmują w rządzie stanowiska ministrów. Szóstym gejem będzie Yorai Lahav-Hertzano, który zastąpi jednego z pięciu posłów Niebiesko-Białych, centrowej koalicji, której przewodzi Beni Ganc.


rząd zatwierdził organizowanie publicznych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, przedstawień teatralne i pokazów filmów w audytoriach i kinach w całym kraju. Liczba uczestników spektaklu nie może przekraczać 250 osób, przy maksymalnej liczbie do 75% zajętych miejsc w sali, w której odbywa się wydarzenie kulturalne. Przez cały czas danej imprezy trzeba będzie nosić maski ochronne na twarzach, a sprzedaż biletów będzie tylko cyfrowa lub telefoniczna. Dane dotyczące uczestników będą przechowywane przez 20 dni, na wypadek wykrycia infekcji i konieczności kwarantanny.


w Genewie odbyła się sesja Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC), która przyjęła rezolucję przeciwko Izraelowi. Rada liczy 47 członków, z których 22 poparło tekst rezolucji, 8 głosowało przeciwko, a 17 wstrzymało się od głosu. Przeciwko były: Australia, Austria, Brazylia, Bangladesz, Czechy, Fidżi, Togo i Ukraina. Wstrzymały się od głosu: Bahama, Dania, Filipiny, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Kamerun, Kongo, Korea Południowa, Nepal, Niemcy, Polska, Słowacja, Urugwaj, Wyspy Marshalla i Włochy. Rezolucję poparły: Afganistan, Angola, Argentyna, Armenia, Bahrajn, Bułgaria, Burkina Faso, Chile, Erytrea, Indonezja, Katar, Libia, Mauretania, Meksyk, Namibia, Nigeria, Pakistan, Peru, Senegal, Słowacja, Somalia, Sudan i Wenezuela.

Rada posiada 7 punkt porządku obrad, który nakłada na nią obowiązek, że przy każdej sesji musi domniemywać naruszenia praw człowieka przez Izrael. Taki zapis istnieje tylko wobec Izraela i nie jest stosowany względem żadnego innego kraju. Podczas 7 punktu porządku obrad przegłosowywane są kolejne rezolucje antyizraelskie. Ambasador Izraela przy ONZ w Genewie Awiw Raz Shechter przypomniała Radzie, że w ostatnich miesiącach Izrael i Autonomia Palestyńska współpracowały w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19. “Przedstawiciele palestyńscy jednak ignorują fakty i nadal podążają za narracją czynienia z siebie ofiary – tak jak robili to przez ostatnie 72 lata. Arabskie wysiłki zniszczenia państwa żydowskiego rozpoczęły się natychmiast po powstaniu Izraela w 1948 r., i dla niektórych nigdy nie ustały. Od tego czasu tylko dwa razy spełniła się nadzieja Izraela na pokój, a było to z Egiptem i Jordanią. Nazwijmy 7 punkt porządku obrad UNHRC jego właściwą nazwą: element zinstytucjonalizowanego antysemityzmu. Rozpowszechnianie fałszywych narracji i unikanie wzięcia odpowiedzialności nie jest drogą, którą powinni podążać Palestyńczycy, aby promować swoją sprawę. Rada ma do czynienia z konfliktem obejmującym prawa dwóch narodów, a nie jednego. Konflikt obejmujący cierpienie dwóch narodów, a nie jednego. Tego rodzaju konflikty wymagają bezpośredniego procesu negocjacyjnego, który zjednoczy narody, a nie coraz większej liczby oskarżeń wysuwanych przez Radę, które służą jedynie oddalaniu się naszych narodów coraz bardziej od siebie. Mamy tego dość!” Ambasador OWP przy ONZ Ibrahim Khraishi przypomniał, że Międzynarodowy Trybunał Karny jest właśnie w trakcie podejmowania decyzji, czy jest właściwym organem do rozpoznawania zbrodni wojennych Izraela przeciwko Palestyńczykom. “Państwa, które wstrzymują się od głosowania za tą rezolucją, wysyłają wiadomość do Izraela, zachęcając go do kontynuacji w najbliższych dniach projektu aneksji. Przemówienia nie powstrzymają tych działań. Jeśli nie uda się tego powstrzymać, to ci, którzy utrudniają wydanie wyroku sprawiedliwości, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.” Głosowanie nad kolejnymi rezolucjami przesunięto na poniedziałek.


20 Czerwca 2020


libański Hezbollah opublikował nagranie video z groźbą wystrzelenia rakiet w strategiczne cele w Izraelu. “Dzisiaj możemy nie tylko uderzyć w miasto Tel Awiw, ale także, jeśli Bóg tego zechce i dzięki Jego pomocy, możemy trafić w bardzo konkretne cele w Tel Awiwie. Możemy uderzyć w każde miejsce okupowanej Palestyny. Jeśli cokolwiek zrobicie, aby nas powstrzymać, będzie oznaczać wasz koniec.”


Aneksja pomoże Ramallah porzucić „złudzenia” i zaakceptować 2 panstwa

Ron Dermer, współpracujący z Washington Post, mówi, że świat pomaga podsycić fałszywe palestyńskie nadzieje na zlikwidowanie państwa Izrael, zapewnia, że ​​plan Jeruzalem pomoże im zaakceptować rzeczywistość


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 20 633. W stanie ciężkim jest 39 osób (27 pod respiratorami). Zmarło 305 osób. Obecnie aktywnych jest 4 666 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 294 nowych infekcji.


Centrum wiedzy działające przy Ministerstwie Zdrowia ostrzega, że ​​Izrael może znaleźć się w stanie wyjątkowym w ciągu miesiąca, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe kroki w celu zahamowania wzrostu pandemii. Izrael wszedł w drugą falę zakażeń koronawirusem i jeśli nie podejmie natychmiastowych kroków w celu obniżenia liczby, może za miesiąc spotkać się z tysiącem nowych przypadków dziennie i setkami zgonów, powiedział organ wojskowy koordynujący informacje o pandemii .


władze Autonomii Palestyńskiej ogłosiły nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. W związku ze wzrostem infekcji wprowadzono pięciodniową blokadę Hebronu w Judei i 48-godzinną blokadę Nablusu w Samarii. Podjęte działania mają na celu umożliwienie zespołom medycznym powstrzymania wybuchu epidemii, jednocześnie umożliwiając przepływ towarów i funkcjonowanie niektórych fabryk, aptek i piekarni, przy jednoczesnym przestrzeganiu ścisłych protokołów ostrożności dotyczących zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykryto 108 nowych przypadków koronawirusa w Autonomii Palestyńskiej, co daje w sumie 979 przypadków.


Wilno, Litwa (AP) – JD Salinger, amerykański pisarz najbardziej znany ze swojej powieści „Łapacz w zbożu” z 1951 roku, został uhonorowany w piątek rzeźbą przedstawiającą pole żyta w pobliżu litewskiej wioski, w której mieszkali jego przodkowie.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.