Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.6 – 27.6

.


25 czerwca 2020 r.


grecka stocznia Onex Neorion i Israel Shipyards podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy korwet nowej generacji, które zaspokoją potrzeby Grecji i Izraela w zakresie przyszłych wyzwań bezpieczeństwa we wschodniej części Morza Śródziemnego. Korwety klasy Themistocles zostały zaprojektowane przez Izrael, a umowa przewiduje zbudowanie sześciu takich okrętów wojennych w stoczniach w Grecji i Izraelu. Projekt Themistocles jest zmodyfikowanym projektem izraelskich mini-korwet Sa’ar 72, który został dostosowany do potrzeb greckiej marynarki wojennej. Nowe korwety będą misji patrolowych na otwartym morzu, ochrony granic morskich, ochrony obiektów przybrzeżnych i wyłącznej strefy ekonomicznej, do działań operacyjnych przeciwko przemytowi, przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi, a także operacji ratowniczych z udziałem helikopterów. Okręty będą mieć 72 metry długości, i przy wyporności 800 ton będą w stanie osiągnąć prędkość ponad 30 węzłów, ze zdolnością prowadzenia działań na morzu przez 21 dni w odległości do 5 tys. mil morskich od bazy. Załoga będzie wynosić 45 osób, a na pokład będzie można wziąć 20 żołnierzy sił specjalnych, którzy będą operować z korwety za pomocą helikoptera.


w Białym Domu skończyła się pierwsza runda rozmów dotyczących planów Izraela zastosowania suwerenności w Judei i Samarii. W tym celu do Waszyngtonu ściągnięto ambasadora Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davida Friedmana. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Donald Trump, sekretarz stanu Mike Pompeo oraz doradcy Jared Kushner i Avi Berkowitz. Pierwsze konsultacje odbyły się już wczoraj, jednak nadal brak końcowego komunikatu. Prawdopodobnie David Friedman powróci teraz do Izraela wraz ze specjalnym wysłannikiem Avim Berkowitzem, aby przeprowadzić dalsze rozmowy i ustalenia.


rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad Izz el-Deen al-Qassam, Abu Ubaida powiedział: “Decyzję o rozszerzeniu suwerenności na części Zachodniego Brzegu będziemy uważać za wypowiedzenie wojny narodowi palestyńskiemu. Ruch oporu jest gotowy, aby chronić swój lud i jego święte miejsca.


władze izraelskie przedłużyły zakaz wjazdu obcokrajowców do Izraela do 1 sierpnia. “Pasażerowie ze wszystkich krajów niebędący obywatelami Izraela lub nie będący rezydentami, nie mają prawa wjazdu na terytorium Izraela, w tym lotów tranzytowych, za wyjątkiem pasażerów posiadających zezwolenia urzędu imigracji.” Każdy, kto wjeżdża do Izraela z zagranicy, musi wejść na 14 dni w kwarantannę.


. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 22 091. W stanie ciężkim jest 47 osób (29 pod respiratorami). Zmarło 309 osób. Obecnie aktywnych jest 6 084 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 668 nowych infekcji.


minister obrony Benny Gantz powiedział: “Sugeruję, aby przywódcy Hamasu pamiętali, że jeśli w jakikolwiek sposób zaatakują, to jako pierwsi zapłacą cenę za swoją agresję. Siły Obronne Izraela są najsilniejszą armią w regionie, a cena za każdą próbę zranienia izraelskich cywilów będzie duża i bolesna.”


26 czerwca 2020 r.


Instytut Myers-JDC-Brookdale opublikował wyniki badań, z których wynika, że nałożenie blokady z powodu epidemii koronawirusu przyniosło wiele zjawisk szkodliwych dla zdrowia Izraelczyków. Zauważono wzrost konsumpcji żywności oraz czasu spędzanego przed ekranami. 43% dorosłych zjadło więcej niż przed pandemią, a kolejne 43% zjadło więcej przekąsek i słodyczy. Jednak wśród dzieci już 56% zjadło więcej niż normalnie, a 64% zjadło więcej przekąsek i słodyczy niż wcześniej. Dodatkowo 17% dorosłych zgłosiło, że śpi mniej niż zwykle, a około 33% dorosłych stwierdziło, że jakość ich snu była gorsza. Około 61% dorosłych respondentów ćwiczyło mniej niż zwykle, a 57% miało mniej wysiłku fizycznego. Wśród dzieci 66% ćwiczyło mniej niż wcześniej, a 62% wkładało mniej wysiłku. Około 66% respondentów stwierdziło, że bardziej niż zwykle czuje, że brakuje im towarzystwa, a 46% deklarowało depresję i brak nadziei na przyszłość. Około 51% deklarowało uczucie samotności.

Nadav Davidovitch z Uniwersytetu Ben-Guriona powiedział: “Z punktu widzenia zdrowia publicznego niestety mniej docenia się problemy ze zdrowiem psychicznym, mimo że ciężar problemów ze zdrowiem psychicznym jest dość duży. Prowadzą one do chorób współistniejących, mogą zaostrzyć takie schorzenia jak cukrzyca i choroby serca. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą powodować pogorszenie kondycji fizycznej.”


w Izraelu wylądował specjalny wysłannik prezydenta Trumpa, Avi Berkowitz. Berkowitz jest ortodoksyjnym Żydem. Oczekuje się, że spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu, ministrem obrony Benny Gantzem i ministrem spraw zagranicznych Gabi Aszkenazim w sprawie ogłoszenia suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii.


 ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 22 800. W stanie ciężkim jest 46 osób (28 pod respiratorami). Zmarło 313 osób. Obecnie aktywnych jest 5 614 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 499 nowych infekcji.


wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły w otwartym terenie na Negewie nie powodując żadnych strat. Jedna z tych rakiet prawdopodobnie spadła w obrębie strefy.

W odwecie izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w Strefie Gazy. Celem były warsztat produkujący broń i rakiety, oraz trzy przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. Wydano oświadczenie: “Siły Obronne Izraela bardzo poważnie traktują wszelkie ataki na terytorium Izraela i będą nadal podejmować niezbędne działania przeciwko próbom wyrządzenia szkody izraelskim cywilom. Organizacja terrorystyczna Hamas ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się w Strefie Gazy, i będzie ponosić konsekwencje za wszelkie operacje terrorystyczne skierowane przeciwko obywatelom Izraela.”


Autonomia Palestyńska poinformowała o wykryciu 207 nowych przypadków koronawirusa, co podnosi ogólną liczbę infekcji do 1 795. Większość nowych przypadków odnotowano w okręgu Hebronu w Judei.


27 czerwca 2020 r.


Siły Obronne Izraela rozmieściły rano na południu kraju dodatkowe baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome.


rano aresztowano Palestyńczyka, który usiłował z ukrytym nożem przekroczyć punkt kontrolny Qalandiya przy Jerozolimie. Swoim zachowaniem wzbudził podejrzenia u żołnierzy, którzy postanowili go dokładnie skontrolować. Podczas zatrzymania doszło do szamotaniny, w trakcie której lekko rannych zostało 2 izraelskich policjantów straży granicznej.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 23 421. W stanie ciężkim jest 41 osób (23 pod respiratorami). Zmarło 317 osób. Obecnie aktywnych jest 6 102 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 621 nowych infekcji.

Izraelska policja poinformowała, że od piątku nałożono 2 752 mandatów na osoby, które nie nosiły masek ochronnych na twarzy w miejscach publicznych. Policja nałożyła również grzywny na 3 osoby, które naruszyły kwarantannę.


belgijski parlament przyjął rezolucję, wzywając rząd Belgii, aby naciskał na Unię Europejską, by sporządziła listę środków zaradczych przeciwko Izraelowi, jeśli ogłosi suwerenność nad częścią terytorium Judei i Samarii. Rezolucję poparło 101 posłów, a 39 wstrzymało się od głosu. W rezolucji stwierdza się, że parlament zwraca się do rządu Belgii o “odgrywanie wiodącej roli na szczeblu europejskim i wielostronnym w celu stworzenia listy skutecznych środków zaradczych, które będą odpowiedzią na jakąkolwiek izraelską aneksję okupowanego obszaru palestyńskiego”. Odniesiono się przy tym do sankcji gospodarczych nałożonych przez Komisję Europejską na Rosję w związku z aneksją Krymu w 2014 r.


w Strefie Gazy rozpoczęto wypłatę kolejnej transzy pomocy humanitarnej w wysokości 30 mln dolarów z Kataru. W urzędach pocztowych wypłacane jest po 100 dolarów na rodzinę. Przekazanie pieniędzy odbyło się w koordynacji z Izraelem.


Święto kultury żydowskiej i izraelskiej, Jewish Culture Festival in Krakow, w tym roku odbędzie się w zmienionej formie. Już w niedzielę wieczorem oglądajmy razem koncert inauguracyjny w formie filmu muzycznego!

Lista uczestniczących w nim gwiazd z Izraela jest naprawdę długa, sprawdźcie sami:
Kutiman , Shai Tsabari, Ori Alboher, Lola Marsh, Piyut Ensemble, Eyal Talmudi & Malox feat. Sefi Ziesling, Gili Yalo, Diwan Saz, Neta Elkayam i kantor Israel Nachman.Efraim

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Interesujące w jakiej mierze muzułmanie obywatele ( i ich nielegalni krewniacy) kształtują politykę Belgii.

  2. Ten ohydny kraik Belgia, taka aktywna w swe nienwisci do Izraela, nic to jej nie pomoze, “jej” ludnosc arbska tym sie nie da ugladzic., tak jak arabowie w Szwecji

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.