Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.7 – 14.7

 

 


13 lipca 2020 r.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi podpisał umowę mającą na celu sprowadzenie 25 tys. pracowników rolnych z Tajlandii do Izraela. Porozumienie zostało podpisane w obecności ministra rolnictwa Alona Schustera i ambasadora Tajlandii w Izraelu. Aszkenazi powiedział: “Umowa gwarantuje wysoką jakość pracy dziesiątkom tysięcy pracownikom, którzy legalnie i bez żadnych opłat przyjadą do Izraela. Podpisana umowa umożliwi dalsze istnienie przemysłu rolnego, a jednocześnie zabezpieczy prawa tajlandzkich pracowników rolniczych w Izraelu. Porozumienie jest kolejnym dowodem trwających od 66 lat ciepłych relacji między Izraelem a Tajlandią.”


izraelska firma telekomunikacyjna Bezeq Israel Telecom uzyskała zgodę ministerstwa komunikacji na rozbudowę sieci światłowodowych w Izraelu, co umożliwi zaoferowanie prędkości przesyłu danych w Internecie do 200 Mb/s. Dyrektor generalny Bezeq Dawid Mizrahi powiedział: “Rzeczywistość epidemii spowodowała wzrost potrzeb posiadania stabilnej i wysokiej jakości infrastruktury internetowej, zapewniającej wysoką prędkość przesyłu danych.” Firma kablowa HOT oferuje prędkości do 500 Mb/s, podczas gdy operatorzy telefonii komórkowej Cellcom i Partner Communications wdrażają sieci światłowodowe o prędkości do 1 Gb/s.


Światowy Kongres Żydów złożył gratulacje Andrzejowi Dudzie z okazji jego ponownego wyboru na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreślono uznanie dla zaangażowania pana Dudy w ochronę miejsc dziedzictwa żydowskiego i wsparcie społeczności żydowskiej w Polsce. Prezes WJC Ronald Lauder powiedział: “Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Duda wykazał się zrozumieniem wyzwań, przed którymi stoją polscy Żydzi, i pracował nad poprawą relacji z polskimi oraz międzynarodowymi społecznościami żydowskimi, a także z państwem Izrael. Polska jest wielkim skarbcem historii Żydów. Prezydent Duda uznaje znaczenie tysiącletniego dziedzictwa polskich Żydów oraz faktu, że polscy Żydzi wnieśli niezmiernie wielki wkład w historię Polski, uczestnicząc w jej triumfach i tragediach. Zarówno słowem, jak i czynem, starał się zachować miejsce Auschwitz-Birkenau – miejsce śmierci europejskiego żydostwa – dla przyszłych pokoleń. Jak elokwentnie oświadczył w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w styczniu 2020 r., miał przywilej i zaszczyt odnowić ten obowiązek by pielęgnować pamięć oraz strzec prawdę o tym, co się wydarzyło. Społeczności żydowskie w całej Europie, w tym w Polsce, bezpośrednio konfrontują się z niepokojącym odradzaniem się antysemityzmu. Prezydent Duda wypowiedział się przeciwko tej nienawiści i mamy nadzieję, że nadal będzie to robił.”


Izraelska policja starła się w poniedziałek z antyrządowymi demonstrantami, usuwając spod rezydencji premiera w Jerozolimie miasteczko namiotowe. Według protestujących ucierpiało sześć osób.


urząd zatrudnienia poinformował, że w ciągu ostatniego dnia 3 569 osób powróciło do pracy, a jednocześnie zarejestrowano 4 386 nowych bezrobotnych. Obecnie zarejestrowanych jest 852 264 osób poszukujących pracy, z czego 577 309 przebywa na bezpłatnych urlopach. Stopa bezrobocia wynosi 21%.


Z powodu wzrastającego niezadowolenia społecznego rząd Izraela zatwierdził w niedzielę zasiłki w wysokości do 7500 szekli (2170 dolarów) dla samozatrudnionych, pracowników pobierających stałą pensję i właścicieli firm, którzy doznali strat z powodu pandemii koronawirusa.


izraelski wywiad ujawnił, że zlokalizował co najmniej 28 miejsc wystrzeliwania rakiet przez Hezbollah, które są ukryte w cywilnych obszarach Bejrutu w Libanie. Ujawnione lokalizacje są związane z miejscami wystrzeliwania rakiet, a także magazynowaniem i produkcją rakiet średniego zasięgu Fateh 110. “Świat musi zrozumieć i wiedzieć, że te miejsca startu znajdują się w sercu mieszkaniowej i miejskiej infrastruktury cywilnej. Hezbollah wykorzystuje populację Bejrutu jako ludzkie tarcze, nie wahając się umieścić swoje stanowiska startu rakiet w pobliżu budynków publicznych, instytucji edukacyjnych, fabryk i innych. Prawie wszystkie miejsca znajdują się w południowym Bejrucie, w obszarze kontrolowanym przez Hezbollah. Znajdują się w cywilnych dzielnicach, przy prywatnych domach, ośrodkach medycznych, kościołach, obiektach przemysłowych, urzędach publicznych, sieciach fast food. Jest to taktyka ludzkich tarczy. Miejsca te zostaną natychmiast włączone do listy celów operacyjnych przeznaczonych do zniszczenia na wypadek wybuchu wojny.”


sąd rejonowy w Tel Awiwie odrzucił petycję złożoną przez Amnesty International, która domagała się zablokowania izraelskiej firmie NSO Group prawa do sprzedaży technologii cyberware zagranicznym klientom. NSO produkuje oprogramowanie o nazwie Pegasus, dzięki któremu można przejmować dane z telefonów komórkowych. Według Amnesty, oprogramowanie to jest używane przez dyktatorskie reżimy do szpiegowania opozycji politycznej, obrońców praw człowieka i dziennikarzy. Sędzia Rachel Barkai odrzuciła roszczenia, gdyż Amnesty nie dostarczyła wystarczających dowodów, aby “uzasadnić twierdzenie, że podjęto jakąś próbę monitorowania działaczy na rzecz praw człowieka”. Dodała, że ​​jest usatysfakcjonowana zapewnieniem ministerstwo obrony, że starannie analizuje klientów, którym sprzedaje się wrażliwe technologie.


wieczorem w Jerozolimie ponownie doszło do wystąpień ortodoksyjnych Żydów, protestujących przeciwko blokadzie ich dzielnic z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Policja aresztowała 20 demonstrantów.


14 lipca 2020 r.


przewodniczący Knesetu i szef izraelskiej delegacji negocjującej z Białym Domem, Jariv Levin powiedział, że plan zastosowania suwerenności w części terytorium Judei i Samarii został zamrożony, gdyż obecnie Stany Zjednoczone nie są zainteresowane rozmowami na ten temat, a bez amerykańskiego wsparcia Netanjahu nie będzie mógł zastosować suwerenności. Biały Dom miał również naciskać na Izrael, aby w zamian za aneksję części ziem, zaoferował pewne korzyści na rzecz Autonomii Palestyńskiej, które skłoniłyby Palestyńczyków do powrotu do stołu negocjacyjnego.


rano doszło do poważnego wypadku drogowego w rejonie Nahariji w Zachodniej Galilei. W wyniku zderzenia się z samochodem osobowym, autobus przewrócił się na bok, a 18 osób zostało rannych.

minister obrony Benny Gantz powiedział, że państwowe hotele izolacyjne dla osób będących w kwarantannie prawdopodobnie pozostaną otwarte i aktywne do końca 2021 r. “Oznacza to, że cały przyszły rok będzie również koncentrował się na tym obecnym kryzysie.” Obecnie czynnych jest 18 hoteli izolacyjnych.


Będziemy pracować razem nad tym, by spełnić wszystkie zobowiązania na arenie międzynarodowej – powiedział szef izraelskiej federacji piłkarskiej. Problem w tym, że ze względu na rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa tamtejsza reprezentacja oraz kluby mogą mieć problemy, skutkujące potencjalnie nawet wycofaniem z rozgrywek międzynarodowych.


Izraelskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek 1681 nowych zakażeń koronawirusem, co jest dobowym rekordem od wybuchu pandemii w tym kraju. Według anonimowego urzędnika w resorcie, cytowanego przez telewizję Reszet 13, Izrael jest “o krok od pełnej blokady”. Tymczasem przez niedopracowanie aplikacji do namierzania chorych, na przymusową kwarantannę wysłano około 12 tysięcy zdrowych obywateli.


Tysiące ludzi we wtorek wieczorem znów wyszło na ulice Jerozolimy, aby zaprotestować przeciwko premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu. Domagano się rezygnacji szefa rządu, który oskarżony jest o korupcję i 19 lipca musi stawić się w sądzie na kolejnej rozprawie.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 42 260. W stanie ciężkim jest 183 osób (56 pod respiratorami). Zmarło 371 osób. Obecnie aktywnych jest 22 324 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 335 nowych infekcji.


 setki lewicowych aktywistów protestowało wieczorem w pobliżu domu premiera w Jerozolimie. Demonstracja została nazwana: “Protest Bastylii”, gdyż dziś Francja obchodzi Dzień Bastylii. Organizatorzy demonstracji powiedzieli: “Postawiony w stan oskarżenia premier nie ma czasu na poradzenie sobie z najpoważniejszym kryzysem gospodarczym naszego pokolenia. Setki tysięcy samozatrudnionych upadają w wyniku dysfunkcji rządu Netanjahu, rządu, który od rana do wieczora jest zajęty procesem oskarżonego Netanjahu. Jeśli premier nadal jest odpowiedzialny wobec obywateli państwa – musi zrezygnować i oddać władzę tym, którzy mają czas na sprawy państwowe. Policjantów obrzucono jajkami, a następnie demonstranci zablokowali tory tramwajowe w mieście. Gdy policja przystąpiła do odblokowywania torów, doszło do niszczenia mienia publicznego i starć. Ranny został 1 policjant. Zatrzymano 50 demonstrantów.

 ortodoksyjni Żydzi protestowali wieczorem w Jerozolimie przeciwko zamknięciu ich dzielnic z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wieczorem rozmawiał telefonicznie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Abbas powiedział, że Palestyńczycy są gotowi wznowić rozmowy pokojowe, jeśli Izrael zaprzestanie planu zastosowania suwerenności nad Judeą i Samarią. Dodał, że rozmowy muszą być prowadzone z udziałem Kwartetu Bliskowschodniego, w oparciu o międzynarodowe rezolucje. Johnson powiedział, że Wielka Brytania opowiada się za pokojem opartym na rozwiązaniu dwupaństwowym i odrzuca izraelski plan zastosowania suwerenności.

Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.