Uncategorized

Globalny chaos rodzi antysemityzm.

 Światowi przywódcy muszą to zakończyć

Przyslala Ewa Korulski

 

Tekst zostal przetlumaczony przy pomocy Googla

Original TUTAJ


Te niezwykłe ostatnie miesiące są fascynującym i niepokojącym laboratorium, w którym można zrozumieć, co się dzieje, gdy pozwala się rozkwitnąć antysemityzmowi.

(Od prawej do lewej) Kongresman Gregory Meeks; Gubernator Andrew Cuomo, dyrektor generalny UJA Eric Goldstein; Senator Chuck Schumer; Burmistrz Bill DeBlasio; Senator Stanów Zjednoczonych Kirsten Gillibrand; Dyrektor generalny JCRC Michael Miller; i prokurator generalny stanu Nowy Jork Letitia James maszerują przeciwko antysemityzmowi przez Most Brookliński. (zdjęcie: COURTESY JAKE ASNER - UJA-FEDERACJA NOWEGO JORKU)
(Od prawej do lewej) Kongresman Gregory Meeks; Gubernator Andrew Cuomo, dyrektor generalny UJA Eric Goldstein; Senator Chuck Schumer; Burmistrz Bill DeBlasio; Senator Stanów Zjednoczonych Kirsten Gillibrand; Dyrektor generalny JCRC Michael Miller; i prokurator generalny stanu Nowy Jork Letitia James maszerują przeciwko antysemityzmowi przez Most Brookliński.
(zdjęcie: COURTESY JAKE ASNER – UJA-FEDERACJA NOWEGO JORKU)

Siedemdziesiąt pięć lat po Holokauście społeczności żydowskie po raz kolejny czują, jak ziemia drży im pod stopami. To nie są lata trzydzieste XX wieku, niemniej ignorowanie niepokojącej rzeczywistości, przed którą stoimy, byłoby poważnym błędem. Dominujące problemy dnia – koronawirus i walka o prawa Czarnych – zostały zmanipulowane niewiarygodnie, aby podsycić niemal bezprecedensowy poziom antysemityzmu. Światowi przywódcy muszą się zjednoczyć i działać, aby powstrzymać tę brzydką falę.

Powietrze było już gęste od nienawiści do Żydów przed wybuchem koronawirusa . Rok 2019 przyniósł jedne z najgorszych statystyk dotyczących antysemityzmu, jakie kiedykolwiek odnotowano. Antysemityzm online za pośrednictwem mediów społecznościowych i innych kanałów gwałtownie wzrósł i przełożył się na wzrost ataków na Żydów i ich własność w prawie każdym kraju na całym świecie.
Hejterzy rzucili się na wybuch COVID-19, natychmiast rozpowszechniając nikczemne antysemickie teorie spiskowe. Wraz z rozwojem ekonomicznego i społecznego stresu pandemii, pojawiły się zarzuty, że Żydzi byli odpowiedzialni za wirusa, wykorzystywali go dla zysku, wykorzystując go do zdobycia kontroli politycznej lub zmniejszenia światowej populacji. Oskarżenia były dziwaczne i ekstremalne, a mimo to zyskały na popularności. Powróciły i prześladowały nas stare oszczerstwa krwi sprzed wieków.
Grupy skrajnie lewicowe, wzmocnione przez Autonomię Palestyńską, Hamas i Iran, wykorzystały te same motywy do obwiniania Izraela i syjonizmu, używając ich jako surogatów Żydów. Globalny kryzys został przejęty przez plugawą ideologię, a Izrael fałszywie oskarżono o zarażanie palestyńskich pracowników COVID-19, wylewanie zainfekowanych ścieków na obszary palestyńskie i nie tylko.
W PRZYPADKU kryzysu koronawirusa, który wciąż trwa, przerażające zabójstwo George’a Floyda wywołało erupcję uzasadnionej złości ze strony czarnych Amerykanów, którzy czuli, że ich życie nie ma znaczenia. Po raz kolejny ideolodzy rzucili się na falę słusznej sprawy, aby promować swój własny, nienawistny program.
Z lewej strony, tacy jak Amnesty International , Jewish Voice for Peace, Al-Haq i inni nakreślili wyimaginowaną bezpośrednią linię między brutalnością amerykańskiej policji a konfliktem izraelsko-palestyńskim. Fałszywie obwinili izraelską taktykę wojskową za śmierć Floyda. Nagle hasło „Black Lives Matter” zostało powtórzone w zawołaniu „Palestinian Lives Matter”, a demonstracje zostały naznaczone antysemickimi obelgami. To nie przypadek, że w Los Angeles przemoc wymierzona była w żydowskie budynki.
Z prawej strony biali supremaci mieli równą przewagę. Powszechne stały się teorie spiskowe obwiniające George’a Sorosa za promowanie zamieszek i podżeganie do mas. Żydzi byli przedstawiani jako uprzywilejowani biali czerpiący zyski z pleców zwykłych Amerykanów. Grupy skrajnie prawicowe wezwały czarnych demonstrantów do zaatakowania Żydów w klasycznym przypadku zabicia dwóch pieczeni na jednym ogniu, rzucając jednego postrzeganego wroga przeciwko drugiemu.
TE NADZWYCZAJNE kilka ostatnich miesięcy jest fascynującym i niepokojącym laboratorium dla zrozumienia tego, co się dzieje, gdy antysemityzm wobec Żydów jako jednostek, części społeczności lub reprezentowanych przez Izrael, może się rozwijać. Kiedy klasyczny bigoteryjny antysemityzm prawicy spotyka się z nowym „racjonalnym” antysemityzmem lewicy, jest to bardziej niebezpieczne niż kiedykolwiek. Potęgują to komory echa mediów społecznościowych, które wzmacniają poczucie marginalizacji i oderwania. To żyzny grunt dla ekstremizmu i nienawiści.
Historia Żydów uczy, że tych trendów nie można ignorować. Istnieje potężna mieszanka niestabilności gospodarczej, niepokojów społecznych, zagrożeń dla prawa i porządku, podziałów politycznych i upadku przywództwa. Dla niektórych cały porządek świata jest atakowany. Żydzi niezmiennie są pierwszymi ofiarami takiego chaosu, ale nigdy nie są ostatnimi. Na celowniku znajdują się także dodatkowe grupy mniejszościowe oraz same wartości i instytucje demokracji.
Ponieważ globalna fala niestabilności wydaje się trwać i najprawdopodobniej nasilać, nadszedł czas, aby podjąć konkretne kroki przeciwko antysemityzmowi. Po pierwsze, rządy muszą otwarcie przyznać się do bezpośredniego zagrożenia, jakie antysemityzm stanowi nie tylko dla narodu żydowskiego, ale także dla całego społeczeństwa. Po drugie, należy ustanowić mechanizmy współpracy między żydowskimi świeckimi przywódcami a organami rządowymi, aby lepiej koordynować walkę z antysemityzmem. Po trzecie, należy opracować metodologię, która pociągnie za sobą rządy i międzynarodowe korporacje, w tym firmy z mediów społecznościowych, do odpowiedzialności, używając definicji Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście jako ramy. Wreszcie, musimy wspierać sojusze między rządami i instytucjami na całym świecie, aby tworzyć najlepsze praktyki i naprawdę zjednoczyć się, aby pokonać antysemitów.
Jest wiele powodów, dla których dziś nie są lata 30. Ale niezrównana tragedia nie powinna być naszym punktem odniesienia. To nie jest czas na panikę, ale trucizna antysemityzmu wyraźnie infekuje świat w niebezpiecznym tempie. W miarę kontynuowania tej trajektorii, teraz bardziej niż kiedykolwiek jest czas na planowanie, przygotowywanie i podejmowanie działań. Niezastosowanie się do tego byłoby zdradą nie tylko społeczności żydowskich, ale społeczeństwa i demokracji, jakie znamy.
 
Pisarz, generał brygady (Res), jest byłym dyrektorem izraelskiego Ministerstwa Spraw Strategicznych i członkiem-założycielem Ruchu Zwalczania Antysemityzmu.

Kategorie: Uncategorized

12 odpowiedzi »

 1. Ewa Korulska-Na początku, czytając ten artykuł byłem zdumionyze właśnie Ty wysłałaś taki to do przeczytania.Twoje tłumaczenie uspokoiło mnie. Wracajac do artykułu,widzę w nim głównie jeden cel, próba zmiany zainteresowania opinii publicznej od antysemityzmu lewicowego na antysemityzm prawicowy. Omijając fact ze jest
  to zbiór bezsensownych zdań i nie potrzebnych słów ignoruje on przedstawianie faktów. Przypomina mi aferę komisji Mullers, sprawdzająca „współpracę” Trumpa z Putinem a prawda była odwrotna. To Rosja pracowała na rzecz H.Chlinton. Zreszta, powtórzyło się to przy impiczment.

 2. Jezeli argumenty antysemickie nie sa blokowane to tak samo nie sa blokowane wypowiedzi przeciwko antysemitom. Natomiast brak reakcji wywoluje tylko wspolczucie, ale jest gorzej jezeli wywoluje wiare na argumenty antysemickie. Natomiast agresywne wypowiedzi, osmieszanie, osobiste karykatury antysemitow, i itp, powstrzyma wiekszosci antysemitow od szerzenia swoich pogladow. Sile propagandy cenil, Stalin, Goebbels a w Polsce Kaczynski ktory dazy do ograniczenia medi opozycji

 3. Argumenty antysemitów nie są blokowane na sieciach społecznych. Poza bezpośrednim wzywaniem do mordu Żydów.
  Antysemityzm wraca jako norma społeczna w kulturze zachodniej, po krótkiej przerwie kilkudziesięciu lat.

 4. MEF, To bylaby propagandowa odpowiedz na wypowiedzi antysemickie, Jezeli te maja racje bytu, to takze tez te odpowiedzi. Jezeli antysemici znajduja kandytatow na swoje wypowiedzi, to tez powinni znalezc sie kandytaci wsrod Zydow. Czesto najlepiej jest zwalczac wrogow ta sama bronia.

 5. Masz kandydatów na taką kampanię, Henryku? Przecież sieci socjalne zamkną ci dostęp po pierwszym takim wpisie. Wolność słowa już jest martwa, w centralnych nurtach. Tu i tam jeszcze zostały witryny – mielizny wolnego słowa, o niskiej dystrybucji na sieci.
  Te są jeszcze tolerowane ze względów propagandowych.

 6. Potezna bronia przeciwko antysemityzmie jest propaganda. To Goebbels ta bronia przyczynil sie do Holocaustu osmieszajac i ponizajac Zydow. Przez osmieszanie i ponizanie antysemitow, porownujac ich do zmiji, malp itp, uzywanie karykatur powinno dac pewny rezultat. Czarnych antysemitow wyzywac od negrow, oraz wykazywac ze palestynczycy daza do islamizacji krajow zachodnich

 7. Dziwny tytuł. Antysemityzm widocznie boi się porządku i chowa się w mysią dziurę.

 8. Widze za uwaga komentatorów skoncentrowała się na Sorosie i innych pseudo-obrońcach Żydów. To jest szczegół. Mnie tez oczywiście nie podobają się w tym artykule zdania o Sorosie i „białych supremacistach”, żywcem wzięte ze słownika lewackich „ antyrasistowskich” fanatyków.
  Jednakże całość artykułu uznałam za warta publikacji gdyz uswiadamia on ogrom i powszechnośc antysemityzmu na świecie i to nie tylko na politycznych extremach lewica-prawica, lecz takze w umysłach zwykłych ludzi karmionych na codzień antysemicka antyizraelska spiskowa propaganda. A świadomość tych nastrojów musimy mieć, nie po to aby popaść w paranoje czy depresje, ale żeby oprzeć nasze plany życiowe na jasnej wizji rzeczywistości, bez złudzeń i cichych nadziei ze „będzie lepiej „
  Nie będzie.

 9. Jeszcze jedno, dpiero teraz zobaczylem te zdjecie : De Blasio I Cuomo lepiej by zrobili gdyby sami nie wydawali antysemickich rozporzadzen, takich jak „Zydi rozprzestrzeniaja Covid, wysle policje o ile beda sie zbierac”- za co De Blasio „przeprosil”, co mu nie przeszkodzilo w wyslaniu policji zeby zamknac playground dla dzieci z hasydzkiej community, podczas gdy inne dzieci bez przeszkod sie bawily na playground zaraz obok.
  Schumer, ten przesmieszny pozer ,zamiast na ta demonstracje lepiej by sie zabral za „kolezanke” z Capitol Hill, Ilhan Omar ,ktora bezkarnie powiedziala ze „Izrel kupil Congress” I ” Zydzi+Benjamins” (na dolarach jest podobizna Benjamina Franklina7
  Milczal wtedy ten Schuerek jak dresowana ryba.
  Ten autor artykulu to zdaje sie jeden z tych nominacji pajaca Peresa, podlizujacego sie EU i palestyncom gardacego Izraelczykami ktorzy, za pozna, zdecydowali sie na usuniecie tych Mandarynow sprzedjacych Izrael za klap na ramieniu od EU .Tacy jak on to najlepsi sojusznicy antysemitytow, jak Soros tak broniony przez niego

 10. Czy warta wogole ujmowac sie za Sorosem ? To on finansuje The Jewish Voice for Peace, BLM, JStreet and mnostwo innych organizacji ktore rozprzestrzeniaja antysemityzm.

 11. Szykujemy im osiedla w Judei i Samarii. Warto pośpieszyć się.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.