Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.9 – 21.9


20 września 2020 r.


izraelska gwiazda piłki nożnej Eran Zahavi w niedzielę podpisał kontrakt z głównym holenderskim klubem FC Eindhoven.Według doniesień mediów hebrajskich kontrakt Zahaviego został zawarty na okres dwóch lat, z pensją w wysokości 2-3 milionów euro (2,3-3,5 miliona dolarów) na sezon.


Koszykówka przez lata zapewniła Izraelczykom wiele wspaniałych chwil. Ale nigdy nie dało im prawdziwej gwiazdy National Basketball Association. Deni Avdija ma duże szanse na zmianę tej narracji.19-letni Avdija (czyt. Av-DEE-ya) przebywa obecnie w Ameryce Północnej, przygotowując się do nadchodzącego Draftu do NBA 2020


Dziesiąty raz jest urokiem: po wcześniejszej porażce z Rafaelem Nadalem dziewięć z rzędu, Diego Schwartzman pokonal go w 2 setach . Żydowsko argentyńska gwiazda tenisa wygrała 6-2, 7-5 w nieco ponad dwie godziny w ćwierćfinale Italian Open, który odbywa się na zwirowej nawierzchni, na której Nadal jest najlepszy.


palestyńskie media poinformowały, że wieczorem zawalił się podziemny tunel w północnej części Strefy Gazy. Zginęło 2 członków Hamasu, a 8 zostało rannych.


premier Benjamin Netanjahu odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Hondurasu Juan Orlando Hernandez. Obaj politycy zgodzili się na otwarcie ambasad w stolicach obu krajów. Honduras otworzy ambasadę w Jerozolimie, a Izrael otworzy ambasadę w Tegucigalpie. Przeniesienie ambasady do Jerozolimy ma nastąpić jeszcze przed końcem 2020 roku.


około 2,5 tys. lewicowych aktywistów wzięło wieczorem udział w antyrządowych protestach naprzeciwko rezydencji premiera w Jerozolimie, pomimo ogólnokrajowej blokady nałożonej w piątek. Policja ustawiła bariery, aby podzielić protestujących na mniejsze grupy zgodnie z dyrektywami ministerstwa zdrowia. Jednak sam wiec nie został jeszcze usankcjonowany przez policję, a demonstranci usunęli bariery, ignorując wytyczne policji. Aresztowano 11 demonstrantów. Zatrzymano także kierowcę, który rozpędzonym samochodem jechał w stronę demonstracji. Policja podejrzewa, że mogła to być próba taranowania z pobudek politycznych. Główny nadinspektor Alon Kalfon powiedział jednak rano, że „to nie wygląda na atak terrorystyczny. Był to młody Żyd i sprawdzamy, czy był pod wpływem alkoholu czy narkotyków.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 187 902. W stanie ciężkim jest 643 osób (170 pod respiratorami). Zmarło 1 236 osób. Obecnie aktywnych jest 52 577 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 4 306 nowych infekcji.


​​w ciągu ostatniego dnia policja wydała 2802 mandatów za różne naruszenia zasad dotyczących koronawirusa,


Grupa Al Habtoor z siedzibą w Dubaju ogłosiła w sobotę, że planuje otworzyć przedstawicielstwo w Izraelu i pracuje nad bezpośrednimi lotami między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, podał Reuters. Konglomerat zajmuje się nieruchomościami, edukacją, hotelarstwem, motoryzacją, wydawnictwami i innymi dziedzinami.


Wysoki rangą urzędnik palestyński powiedział, że naród palestyński chroni narody arabskie przed „syjonistycznymi planami terytorialnymi od Nilu po Eufrat”.


Pierwsze dziecko żydowskiego Nowego Roku 5781 urodziło się w Ziv Medical Center. Jest to trzeci syn Velesty i Eitana ze społeczności Kela na Wzgórzach Golan.


Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom, że Waszyngton postrzega Katar jako kolejny kraj Zatoki Perskiej potencjalnie przygotowany do normalizacji stosunków z Izraelem po Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie.


Urzędnicy sudańscy organizują „decydujące” spotkanie z ich odpowiednikami z USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie podpisania umowy normalizacyjnej z Izraelem, podał w niedzielę portal informacyjny Walla. Sudan był jednym z wielu krajów, które reklamowano jako prawdopodobnie podpisujące umowę z Izraelem, po posunięciu dyplomatycznym dokonanym we wtorek przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Bahrajnu poinformowało, udało się zapobiec irańskiemu atakowi terrorystycznemu. Według ministerstwa różne organizacje irańskie pracowały nad utworzeniem nowej grupy terrorystycznej w Bahrajnie i planowały atak w kraju.Ministerstwo dodało, że atak udaremniono po tym, jak przy głównej drodze znaleziono ładunek wybuchowy przeznaczony dla zagranicznych funkcjonariuszy odwiedzających kraj.


21 września 2020 r.


W poniedziałek w całym kraju odczuwalny był duży ruch drogowy, gdy policja utworzyła dziesiątki punktów kontrolnych na autostradach w kraju w ramach trzytygodniowej ogólnej blokady mającej na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19.


Bułgarski sąd wydal wyrok w procesie w sprawie śmiertelnego ataku bombowego na izraelskich turystów z 2012 roku na lotnisku w Burgas. W ataku w lipcu 2012 r. Zginęło pięciu Izraelczyków, w tym ciężarna kobieta, bułgarski kierowca autobusu i mężczyzna, który nosił materiał wybuchowy, a ponad 35 osób zostało rannych. Bułgarski sąd skazał dwóch terrorystów powiązanych z Hezbollahem i Iranem na dożywocie za śmiertelny atak bombowy na izraelskich turystów z 2012 roku na lotnisku w Burgas.

Sędzia Adelina Ivanova skazała dwóch mężczyzn – którzy uciekli z Bułgarii i byli sądzeni zaocznie – na „życie w więzieniu bez możliwości zwolnienia warunkowego”.


W poniedziałek sąd w Jerozolimie zatwierdził ekstradycję Malki Liefer, byłej nauczycielki poszukiwanej w Australii pod zarzutem wykorzystywania seksualnego dzieci.
Była pedagog, oskarżona o molestowanie seksualne kilku byłych studentów, od 2014 roku walczy z ekstradycją z Izraela. Leifer utrzymuje swoją niewinność, a bitwa o jej ekstradycję nadwerężyła stosunki między Izraelem a Australią.


Abu Dhabi Film Commission, Israel Film Fund i Jerusalem Sam Spiegel Film and Television School podpisały porozumienie o współpracy w zakresie szkoleń i produkcji. Umowa zawiera plany corocznego regionalnego festiwalu filmowego, odbywającego się rotacyjnie między Abu Zabi, stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a Izraelem.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że opłakiwał śmierć sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Ruth Bader Ginsburg. Dołączam do narodu amerykańskiego w żałobie po śmierci Ruth Bader Ginsburg, jednego z największych zanwcow sądowych naszych czasów” – powiedział Netanjahu.


Największy izraelski producent lotniczy i kosmiczny przekazał co najmniej 155 milionów dolarów dwóm firmom, które podobno były wykorzystywane jako tajny fundusz dla kleptokratycznej elity Azerbejdżanu, zgodnie z dokumentami bankowymi zawartymi w nowym ogromnym wycieku amerykańskich materiałów finansowych.


Minister obrony Benny Gantz polecił w poniedziałek IDF rozpocząć przygotowania do otwarcia szpitali polowych, ponieważ oddziały koronawirusa w centrach medycznych są przepełnione pacjentami.


Sudan jest najwyraźniej przygotowany do przyłączenia się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu w normalizacji stosunków z Izraelem w zamian za ponad 3 miliardy dolarów pomocy gospodarczej, ujawnia nowy raport.


Kilkunastu specjalistów ds. Komunikacji, dziennikarzy i naukowców ze świata arabskiego, w tym krajów bez formalnych powiązań z Izraelem, wzięło w poniedziałek udział w bezprecedensowym forum internetowym, na którym dyskutowano z izraelskimi dziennikarzami i kilkoma wyższymi rangą urzędnikami rządowymi na temat roli mediów w ksztaltowaniu pokoju na Bliskim Wschodzie.

Zrzut ekranu z seminarium internetowego

Efraim i inni

 

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.