Polityka

Izrael rozszerza współpracę gospodarczą z Egiptem i innymi krajami

 • Stefan Frank 

Uczestnicy East Mediterranean Gas Forum w styczniu 2020 r
Uczestnicy East Mediterranean Gas Forum w styczniu 2020

Równolegle z podpisaniem porozumień pokojowych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) i Bahrajnem Izrael intensyfikuje także współpracę z innymi krajami regionu.

22 września egipski minister energii Tarek al-Mulla oraz ambasador Izraela, Jordanii, Grecji, Włoch i Cypru w Kairze podpisali statut East Mediterranean Gas Forum (EMGF) . Francja, UE i USA wzięły udział w ceremonii za pośrednictwem wideokonferencji jako obserwatorzy. Organizacja będzie miała siedzibę w stolicy Egiptu. Wraz z podpisaniem karty EMGF – utworzona przez Egipt i Izrael w styczniu 2019 roku w celu koordynowania polityki gazowej – oficjalnie staje się organizacją wielostronną.

We wspólnej deklaracji stwierdza się, że EMGF powinien „służyć jako platforma, na której spotykają się producenci gazu, konsumenci i kraje tranzytu”. Państwa-sygnatariusze chcą wykorzystać potencjał swoich bogactw gazu ziemnego „dla dobra i dobrobytu ludności” poprzez „wspólną wizję” i „systematyczny dialog polityczny w sprawie gazu ziemnego”. Dokument wymienia rozwój i finansowanie infrastruktury oraz współpracę z prywatnymi przedsiębiorstwami gazowniczymi, handlowcami i inwestorami jako konkretne problemy, nad którymi kraje związkowe chcą współpracować.

EMGF „przyczyni się do promowania stabilności i dobrobytu w regionie oraz do stworzenia środowiska zaufania, dobrobytu, stabilności i stosunków dobrosąsiedzkich poprzez regionalną współpracę energetyczną”. Członkostwo jest otwarte dla wszystkich krajów wschodniego regionu Morza Śródziemnego, „pod warunkiem, że podzielają wartości i cele EMGF” i wykażą „wyraźną wolę” współpracy „na podstawie prawa międzynarodowego dla bezpieczeństwa całego regionu i dobrobytu jego narodów”.

Już teraz istnieje duże „zainteresowanie wielu międzynarodowych partii i organizacji” udziałem w pracach EMGF, a także „owocna współpraca z partnerami międzynarodowymi, takimi jak UE i Bank Światowy”.

Rurociągi jako kwestia polityczna

Dla Izraela i Egiptu EMGF oznacza najbardziej intensywną współpracę polityczną i gospodarczą od czasu podpisania porozumienia pokojowego z Camp David w 1978 r. W listopadzie 1977 r. Prezydent Egiptu Anwar al-Sadat udał się do Jerozolimy i wygłosił przemówienie w Knesecie. 6 października 1981 r. Sadat został zastrzelony przez islamskich przeciwników pokoju podczas defilady wojskowej w Kairze. Od 1 stycznia 2020 roku Izrael eksportuje gaz ziemny do Egiptu rurociągiem, który kiedyś płynął w przeciwnym kierunku, skąd jest skraplany i transportowany do UE statkami.

Z drugiej strony Jordania od lat odmawia Israelowi porozumien , co było szczególnie widoczne w 2019 r., Kiedy rząd jordański nie odnowił umowy dzierżawy, z którą przekazał Izraelowi ziemię pod uprawę w traktacie pokojowym z 1994 r . Jednak Królestwo potrzebuje gazu ziemnego zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i do wydobywania wodoru i azotu do produkcji nawozów nad Morzem Martwym. Izrael zaopatruje jordańską firmę Arab Potash w gaz ziemny od 2017 roku.

Prawie nie jest to dostrzegane przez jordańską opinię publiczną, gdyż gaz przepływa przez rurociąg na Morzu Martwym, który kończy się tuż za granicą jordańską. Nowo wybudowany rurociąg, którym izraelski gaz jest pompowany od granicy izraelsko-jordańskiej na Morzu Martwym do północnej prowincji Mafraku w Jordanii, przebiega 65 kilometrów przez Jordanię. Ponieważ każdy w okolicy mógł zobaczyć prace budowlane i wiedział, że ma to coś wspólnego z Izraelem, istniał znaczny sprzeciw polityczny wobec tego rurociągu w Jordanii , napędzanego przez grupy islamistyczne.

Turcja nie będzie należała do EMGF, ale jest – nawet jeśli nie ma nikogo na piętrze dyplomatycznym – rywalem, przeciwko któremu skierowany jest EMGF. Prezydent Turcji Erdogan twierdzi, że Cypr ma rezerwy gazu dla Turcji. Podpisał traktat z obecnym libijskim rządem w Trypolisie, w którym Turcja i Libia wyznaczają swoje „granice morskie” – niezależnie od Cypru i wysp greckich, takich jak Kreta, które leżą między dwoma państwami.

Autonomia Palestyńska jest członkiem EMGF, ale nie była obecna na ceremonii podpisania, ponieważ „zerwali kontakty z Izraelem”, o czym doniesiono , jak donoszą źródła rządowe w Ramallah . Ona „podpisze statut w późniejszym terminie”.


Stefan Frank, urodzony w 1976 roku w Bonn, wraz z rodziną mieszka w północnych Niemczech. Niezależny publicysta pisze o Izraelu, Bliskim Wschodzie i antysemityzmie, m.in. dla Mena-Watch, Audiatur-online, Achgut.com i Jüdische Rundschau.


Tekst zostal przetlumaczony przy pomocy googla

Oryginal ponizej

https://www.achgut.com/artikel/israel_baut_wirtschaftliche_zusammenarbeit_mit_aegypten_aus

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

 1. Egipt I Jordania robia wielka laske Izraelowi ze „kupuja” izraelski gaz.Czy aby zaplaca ?
  Kiedy gaz plynal w przeciwnym kierunku ,czesto przerywany przez islamistow na Synaju, Egipt rzadal (i dostal prawdopodobnie) zaplaty za niedostarczony gaz tez….
  Jordania , 80% palestynska,doi pokorny Izrael jak moze.. np. w sprawie wody rzeki Jordanu.
  Porozumienia z Jordania mowily nieostroznie ” Izrael pomoze Jordanii w rozwiazaniu problem wody”.
  Izraelscy medrcy mysleli ze znaczy to ze Izrael pomoze Jordanii w zbudowaniu tam dla zbierania wody deszczowej, kanalizacjii, oszczedzaniu wody dla rolnictwa, itp. itd.
  Nie, Jordania zazadala zeby Izrael odwrocil nieproporcjonalnie duza czesc wod Jordanu do tego kraju-i Izrael pokornie zgodzil sie.
  I to po oddaniu Jordanii wszystkich terytorii zdobytych tam w 1948, kiedy Jordania zatrzymala terytoria Izraela ona zdobyla.
  Wyjatkiem byla ta „Enklawa Pokoju”, wydzierzawiona od Jordanii-az do zeszlego roku ,kiedy Jordania zazadala jej zwrotu. I dostala..
  Teraz Morze Martwe wysycha, bo wody Jordanu ida na marnotrawne rolnictwo kmiotow jordanskich ktorzy nie chca oszczedzc wody I uzywac np. wody z filtrowanej kanalizacji jak izrael. I uprawiaja rzeczy zupelnie nie nadajace sie do klimatu, wszysko dzieki znienawidzonym Zydom.
  Woda ze wzgorz jordanskich graniczacych z Morzem M. jest skrzetnie zbierana I nie dochodzi do Morza, tak wiec polowa wody deszczowej (a czasami sa olbrzymie strumienie ) znikla tez i Morze zmniejsza sie z roku na rok.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.