Uncategorized

Klemens Nussbaum Historia zludzenia Żydzi w Armii Polskiej w ZSRR 1943–1945


Recenzowana praca została oddana do rąk czytelnika polskiego dopiero w 2016 r., po 32 latach od pierwszego wydania w Izraelu, a to zasprawą zawiłych kolei życia jej autora i skomplikowanych stosunków polsko-żydowskich. Autor monografi i, Klemens Nussbaum, to polski Żyd, urodzony w we Lwowie w 1921 r.

W okresie młodości sympatyzował z organizacjami komunistycznymi. Po agresji ZSRS na Polskę w 1939 r. wstąpił do sowieckiej milicji, a w czerwcu 1941 r. został zmobilizowany do Armii Czerwonej. Przełomową chwilą w jego życiu było wstąpienie w szeregi nowo formowanej polskiej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w maju 1943 r. Walczył pod Lenino, a następnie był słuchaczem ofi cerskiej szkoły polityczno-wychowawczej. Po wojnie pracował na różnych stanowiskach w Akademii Sztabu Generalnego i w Studium Wojskowym Politechniki Warszawskiej, parał się również dziennikarstwem.

Kres jego kariery wiąże się nierozerwalnie z czystką antysemicką w Wojsku Polskim i instytucjach państwowych. Po utracie pracy, wraz z narastającą atmosferą politycznej niechęci wobec Żydów, podjął w 1969 r. decyzje o ucieczce z Polski do Izraela. Wraz z rodziną zamieszkał w Nazarecie i podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Recenzowana praca jest zwieńczeniem jego sześcioletnich badań nad zagadnieniami walki Żydów w szeregach Wojska Polskiego na froncie wschodnim.


Książka została wydana w twardej oprawie, w charakterystycznej dla Wydawnictwa Tetragon szacie grafi cznej, jako kolejny tom serii Monografie. Publikacja obejmuje 228 stron i składa się ze wstępu do wydania polskiego, wstępu autora dzieła, pięciu rozdziałów w ujęciu problemowym zakończenia i posłowia autora niniejszej recenzji, bibliografii autora i bibliografii uzupełniającej dla czytelnika polskiego, a także skorowidzu nazwisk i nazw geograficznych. Autor prowadzi rzeczowy wywód językiem typowym dla prac naukowych, skupiając się na faktach i liczbach. Odbiór tekstu ułatwia 27 czytelnych tabel w odcieniach szarości. Prace wzbogacają fotografie, z których większość pochodzi z kolekcji rodziny Klemensa Nussbauma oraz Instytutu Yad Vashem i nie była dotąd publikowa

Calosc w linku ponizej

Klemens_Nussbaum_Historia_zludzenia_ Żydzi w Armii Polskiej w ZSRR 1943–1945

Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

 1. Dwa pseudonimy spierają się o okoliczności „ ucieczki” autora, a mnie najbardziej interesują konkluzje z dzieła o tak ciekawym tytule. Bo przez samo dzieło obawiam się ze nie przebrnę…

 2. „jak zmienila sie koniunktura wyjechal ..” Zmienila sie w 1969 ??
  Nie bede czytal ksiazek o PRL, guzik mnie to obchodzi, jdyne co czytam o Polsce to blogi tutaj, telewizja pokazuje czasami ucieczki z demoludow kutrem rybackim czy przez Mur Berlinski, czy balonem do Austrii, ale przeciez K:N mial cala rodzine ze soba.
  Jedyne co mi przychodzi do glowy to wyjazd do Rumunii ktora stosunkow z Izraelem nie zerwala, zgloszenie sie do Ambasady Izraela tam i legalny wyjazd Bukareszt-Tel Aviv.
  Ale przeciez wyjazd z Polski do Rumunii tez jakiegos pozwolenia wymagal, i to szczegolnie gdy mial zabroniona emigracje.
  Widocznie ktos mu poszedl na reke, wiedzac dobrze ze wyjedzie na zawsze.
  Tak jak mojemu Tacie, ktory mial rodzine w ZSRR, przed wyjazdem koledzy z wojska powiedzieli :
  Pojedz do Przemysla, a my go tam sprowadzimy.to sie pozegnasz.

  .

 3. ML , błędnie uważasz , że „ostatnie słowo” oznacza , że Twoje argumenty są przekonywujące i tym samym kończą polemikę. Nie dla wszystkich jest ważne koniecznie mieć „ostatnie słowo „. Zachęcam do przeczytania książki agenta PRL , Mariana Zacharskiego „Rosyjska Ruletka” , który , gdy zmieniła się konjuktira polityczna nielegalnie wyjechał z Polski , choć na pozór był to wyjazd legalny . Pozdrawiam!

 4. Znowu hmmm,
  Tak, byl zakaz wyjazdu o ile sie znalo „tajemnice”, ale nie wierze zeby mozna bylo tajnie wyjechac z „demoludow” . O ile tak to opisanie tego byloby b. ciekawe,.
  p.s „..atmosferera.politycznej niecheci” , ze strony politykow a nie Niepokalanego Narodu Polsiego,czy co ?

 5. Niekoniecznie otwarcie i legalnie, jak znało sie „tajemnice wojskowe”

 6. Hmmmm, „Po utracie pracy, wraz z narastającą atmosferą politycznej niechęci wobec Żydów, podjął w 1969 r. decyzje o ucieczce z Polski do Izraela. ”

  Przeciez mozna bylo wyjechac zupelnie otwarcie…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.