Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.10 – 21.10


20 października 2020 r


w południe do Izraela po raz pierwszy w historii przyleciała oficjalna delegacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W jej skład weszli minister finansów Obeid Khomeid al-Tajjar i minister gospodarki Abdullah bin Tuk al-Mari. Ze względu na ograniczenia koronawirusowe wszystkie spotkania oraz ceremonia podpisania umów odbędzie się na lotnisku Ben Guriona. Wśród umów, które mają zostać podpisane, jest wzajemne zniesienie wiz, umożliwiające obywatelom Izraela podróżowanie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich bez wiz oraz przyznające takie same prawa obywatelom emirackim w Izraelu. Umowa wejdzie w życie miesiąc po jej podpisaniu.


Minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullah bin Zayed bin Sultan Al Nahyan wystosował we wtorek list do swojego izraelskiego odpowiednika Gabi Ashkenazi, w którym zwraca się do państwa żydowskiego o otwarcie ambasady Emiratów w Izraelu i oczekuje, że wkrótce zostanie otwarta izraelska misja dyplomatyczna w Abu Dhabi.


Od stycznia Izrael będzie miał dedykowanego „attache wodnego” stacjonującego w ambasadzie w New Delhi.

„Indie i Izrael mają strategiczne partnerstwo w zakresie gospodarki wodnej” – powiedział agencji informacyjnej PTI ambasador Izraela w Indiach Ron Malka . „To jeden z głównych filarów, nad którymi współpracujemy, ponieważ rozumiemy i zdajemy sobie sprawę, że woda jest jednym z największych wyzwań w Indiach po wystąpieniu COVID”.


Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że Sudan zostanie usunięty z amerykańskiej listy państwowych sponsorów terroryzmu, jeśli wywiąże się ze swojej obietnicy zapłacenia 335 milionów dolarów amerykańskim ofiarom terroru i ich rodzinom.


Najwyższy duchowny sudański: Nie ma generalnego islamskiego sprzeciwu wobec Salaama z Izraelem Po tym, jak czołowi uczeni Sudanu wypowiedzieli się przeciwko normalizacji, ich rówieśnik Abdel-Rahman Hassan Hamed ocenił, że islamskie zasady są bardziej elastyczne i napisał fatwę wspierającą


Kilka żydowskich cmentarzy i pomnik Holokaustu zostało zbezczeszczonych w Grecji, poinformowała rada żydowska tego kraju ,.zaledwie kilka dni po tym, jak przywódcy neonazistów zostali uwięzieni w przełomowym procesie .


We wtorek izraelskie wojsko ogłosiło, że odkryło „tunel terroru” wykopany ze Strefy Gazy, który biegnie dziesiątki metrów w głąb terytorium Izraela.


Firma biofarmaceutyczna Kamada Ltd poinformowała w poniedziałek, że dostarczy  izraelskiemu Ministerstwu Zdrowia eksperymentalne leczenie COVID-19 dla 500 pacjentów w  Izraelu . Stosowanie „badanego” produktu immunoglobulin pochodzącego z osocza będzie regulowane przez ministerstwo, podała  izraelska firma.


Minister obrony Benny Gantz ogłosił że Izraelski Instytut Badań Biologicznych rozpocznie testowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi na ludziach pod koniec miesiąca. Po wizycie w tajnym laboratorium krajowym i spotkaniu z jego szefem, Shmuelem Shapirą, Gantz ujawnił nazwę szczepionki: Brilife, czyli oznaczającego zdrowie – bri’ut – i życie.


Amerykańska Komisja ds. Debat Prezydenckich ogłosiła w poniedziałek, że wyciszy mikrofony prezydenta Donalda Trumpa i jego demokratycznego rywala Joe Bidena, gdy nie będą odpowiadać na pytania podczas ostatecznej rozgrywki, aby uniknąć przerw, które zakłóciły ich ostatnią debatę. Każdy kandydat będzie miał dwie minuty na udzielenie odpowiedzi na pytania moderatora, w tym czasie mikrofon drugiego mężczyzny zostanie wyłączony.


Siły Obronne Izraela poinformowały o zniszczeniu podziemnego tunelu terrorystycznego, który ze Strefy Gazy wchodził w terytorium Izraela. Od samego rana armia zakazała izraelskim rolnikom prac na polach przylegających do Strefy Gazy, a jednostki inżynieryjne prowadziły prace.


globalny indeks emerytalny Mercer CFA Institute ocenił izraelski system emerytalny na 74,7 z możliwych do uzyskania 100 punktów, przyznając mu ocenę B i trzecie miejsce wśród 39 badanych krajów. Dwa kraje, które wyprzedziły Izrael, to Holandia i Dania, które jako jedyne otrzymały ocenę A i są powszechnie uważane za posiadające najlepsze systemy emerytalne na świecie. Za Izraelem uklasyfikowały się kolejno Australia, Finlandia, Szwecja, Singapur, Norwegia, Kanada i Nowa Zelandia. Dla porównania Stany Zjednoczone (18 miejsce) i Wielka Brytania otrzymały ocenę C+. Polska ma ocenę C.


Kiedy Biden spotkał Goldę Meir Pojawiają się nowe szczegóły historycznego spotkania z 1973 roku Utajniona notatka ujawnia, że ​​ówczesny senator ostrzegł Izrael, że zmierza w kierunku „ pełzającej aneksji ”, proponując jednostronne wycofanie się z obszarów bez strategicznego znaczenia


Oczekuje się, że tysiące wolontariuszy weźmie udział w próbie pobicia rekordu świata w największym sprzątaniu plaży na wybrzeżach Izraela wzdłuż Morza Śródziemnego i Jeziora Galilejskiego (Kinneret) 30 października.Wydarzenie zostało zorganizowane przez koalicję Mediterranean People, grupy ekologiczne, władze lokalne i tysiące wolontariuszy, aby zwiększyć świadomość znaczenia czyszczenia środowiska i plaż oraz wpłynąć na decydentów w zakresie tworzenia dodatkowych rezerwatów morskich, zakazu plastiku na plażach i egzekwowania prawa.


Stosunki obronne między Izraelem a państwami Zatoki Perskiej przez lata pozostawały tajemnicą. Teraz, niecały miesiąc po podpisaniu przez Izrael porozumienia o ustanowieniu pełnych stosunków dyplomatycznych zarówno ze ZEA, jak i Bahrajnem, izraelskie firmy sektora obronnego zostały zaproszone do otwartego udziału w nadchodzącej Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Obrony (IDEX), która odbędzie się w Abu Dhabi w lutym 2021 r. IDEX to odbywające się co dwa lata targi sprzedaży uzbrojenia i technologii obronnych i największe tego typu na Bliskim Wschodzie.


Abu Hamza al-Muhadżir, rzecznik tak zwanego Państwa Islamskiego, wezwał zwolenników ugrupowania do ataku na cele ważne dla gospodarki Arabii Saudyjskiej oraz obiekty rozrywkowe w tym kraju. Ma to związek z rolą Arabii Saudyjskiej w normalizacji stosunków z Izraelem.


21 października 2020 r


Izrael w środę rano poinformował, że liczba poważnych przypadków koronawirusa w kraju spadła poniżej 600 po raz pierwszy od tygodni.Ministerstwo Zdrowia podało , że we wtorek 1165 osób uzyskało pozytywny wynik na obecność COVID-19, po przeprowadzeniu 41 193 testów, co oznacza, że ​​współczynnik zarażenia wynosi poniżej 3%.Liczba pacjentów w ciężkim stanie wynosi obecnie 591, z których 229 jest pod respiratorem. Oficjalna liczba ofiar wzrosła jednak i wynosi obecnie 2278.


Izraelski rakieta uderzył w prowincję Quneitra w południowej Syrii, poinformowały w środę państwowe media. Pocisk uderzył w szkołę w wiosce na północy Quneitry, podała oficjalna agencja informacyjna SANA, nie podając dodatkowych szczegółów.Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii również donosiło o ataku rakietowym na ten obszar, mówiąc, że Izrael jest „prawdopodobnie” odpowiedzialny. Obserwator wojny powiedział, że atak uderzył w bazę dla pro-irańskich milicji.


Myśliwce IDF i helikoptery bojowe zaatakowały podziemną infrastrukturę należącą do organizacji terrorystycznej Hamas w południowej Strefie Gazy.


Sekretarz Obrony USA Mark Esper odniósł się do niedawnych umów o normalizacji stosunków między Izraelem a ZEA i Bahrajnem i powiedział, że może to pomóc powstrzymać Iran.„


Po wystrzeleniu rakiety z Gazy zeszłej nocy IAF uderzyła w Hamas. Zgłoszono również nalot na północną Syrię.


minister obrony Benny Gantz powiedział rano: „Zmieniliśmy naszą politykę wobec Gazy i teraz nic nie pozostaje bez odpowiedzi – nasza odpowiedź jest podyktowana naszymi własnymi potrzebami i innymi względami. Nie ma tu znaczenia, czy atak przychodzi jako balon zapalający czy rakieta – reagujemy na wszystko i nic nie będziemy tolerować. Jeżeli chodzi o Wzgórza Golan, to nie zamierzam kłamać odnośnie tego, kto i do czego zeszłej nocy tam strzelał. Po prostu nie pozwolimy organizacjom terrorystycznym, takim jak Hezbollah czy jakakolwiek inna finansowana przez Iran, osiedlić się na naszej granicy na Wzgórzach Golan. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby wypchnąć ich stamtąd i już teraz z determinacją działamy w tym kierunku.”


Sekretarz Generalny OWP Saeb Erekat powinien i otrzyma najlepszą możliwą opiekę zdrowotną w Hadassah-University Medical Center w Jerozolimie Ein Kerem. Jako Żyd, Izraelczyk i istota ludzka, uważam, że musi i będzie mu zapewniona wszelka troska i względy bez oszczędzania jakichkolwiek zasobów.


Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) podpisały w tym tygodniu wstępne porozumienie, na mocy którego ropa naftowa trzeciego największego producenta OPEC mogłaby być wysyłana na rynki europejskie rurociągiem naftowym w Izraelu łączącym Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym.  


francuski naczelny rabin Haim Korsia pochwalił rozprawienie się jego rządu z radykalnymi islamistami, pisząc w artykule, w którym jasno stwierdza się, że „rzeczy się zmieniają – z opóźnieniem, ale mimo wszystko”.


Fundusz Abrahama, uruchomiony w ramach zobowiązania podjętego w zeszłym miesiącu w porozumieniu pokojowym Abraham Accord między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, zmobilizuje ponad 3 miliardy dolarów na inwestycje i inicjatywy rozwojowe kierowane przez sektor prywatny w celu promowania regionalnej współpracy gospodarczej i dobrobytu na Bliskim Wschodzie .


Maccabi Tel Aviv jest gospodarzem Qarabag FK w pierwszej kolejce Ligi Europejskiej UEFA w czwartkowy wieczór na stadionie Bloomfield.
W tym sezonie po raz pierwszy od sezonu 2017/18 żółto-niebiescy wystąpią w fazie grupowej kontynentalnych rozgrywek, w grupie I, w skład której wejdą również drużyny La Liga Villarreal i Sivasspor z Turcji.Qarabag wygrał mistrzostwa Azerbejdżanu siedem sezonów pod rzad


Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, że ma nadzieję, że Sudan wkrótce uzna Izrael, gdy Waszyngton przystąpił do usunięcia tego kraju arabskiego ze statusu sponsora terroryzmu.Efraim i inni

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. I znowu jakis unizony Izraelczyk ze swoim ” jako Zyd, ..istota ludzka, Saeb Erekat.. ..musi dostac najlepsza opieke lekarska w Izraelu”
    A dlaczego nie Hitler ?
    Gdyby Izrael istnial w casie WW2 organizowane by byly tam zbiorki na „glodujacych SS manow” a intelektualisci izraelscy protestowaliby przeciwko „ostrzeliwaniu niewinnej ludnosci cywilnej w Berlinie”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.