Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.10 – 29.10

ekspert ds. arabskich z Centrum Jerozolimskiego Joni Ben Menachem powiedział, że porozumienie normalizacyjne między Izraelem a Sudanem zadaje szczególnie dotkliwy cios organizacji terrorystycznej Hamas. Analiza ponizej


28 października 2020 r.


ekspert ds. arabskich z Centrum Jerozolimskiego Joni Ben Menachem powiedział, że porozumienie normalizacyjne między Izraelem a Sudanem zadaje szczególnie dotkliwy cios organizacji terrorystycznej Hamas. „Sudan był głównym szlakiem przemytu z Iranu do Hamasu. W pewnym momencie przemyt osiągnął takie rozmiary, że irańskie statki cumowały w porcie Sudan i otwarcie rozładowywały broń, która była następnie ładowana na ciężarówki, a konwoje opuszczały kraj, szły przez Egipt na Synaj, a stamtąd przez tunele do Hamasu w Gazie. Sudańczycy posunęli się tak daleko, że pozwolili Irańczykom założyć fabrykę amunicji przeznaczoną dla Hamasu w Gazie. Według zagranicznych raportów, Izrael zbombardował tę fabrykę, gdyż była ona źródłem broni dla terroryzmu. Hamas próbuje teraz podżegać obywateli Sudanu przeciwko normalizacji. Hamas liczy na siły islamskie w Sudanie, a zwłaszcza na ruch Bractwa Muzułmańskiego w tym kraju. Istnieją kontakty między różnymi siłami islamskimi dążącymi do utworzenia politycznego frontu, który będzie sprzeciwiał się normalizacji z Izraelem, ale armia sudańska nie zamierza do tego dopuścić. Wydaje się, że mieszkańcy Sudanu rozumieją, że ich droga wyjścia z międzynarodowego wykluczenia i poprawy gospodarki prowadzi przez Izrael. Sudan jest strategicznie ważnym krajem nad Morzem Czerwonym i jest to ważne dla Izraela. Istnieje zamiar ustanowienia regionalnego sojuszu, który obejmie Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Sudan, Egipt, Jordanię, a później prawdopodobnie także Arabię ​​Saudyjską. Taki sojusz będzie miał trzy cele: (1) poradzić sobie z zagrożeniem ze strony Iranu i powstrzymać ekspansjonistyczne tendencje Iranu na Bliskim Wschodzie, (2) ograniczyć wpływy Bractwa Muzułmańskiego kierowanego przez Turcję i Katar w walce z radykalnym terroryzmem islamskim, oraz (3) zmniejszyć różnice między Izraelem a Palestyńczykami w próbie osiągnięcia porozumienia.”


amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że po wyborach prezydenckich ogłoszone zostaną dodatkowe porozumienia pokojowe między Izraelem a krajami arabskimi. „Mamy pięć, ale tak naprawdę mamy prawdopodobnie dziewięć lub dziesięć, które są na to przygotowane. Myślę, że w końcu będziemy mieć je wszystkie.”


ministerstwo spraw strategicznych opublikowało pierwszy w swoim rodzaju raport ujawniający manipulacyjną działalność internetową, będącą częścią celowej kampanii przeciwko państwu Izrael w cyberprzestrzeni. W ramach badania przeanalizowano 250 kont podejrzanych o nieautentyczne zachowanie. Według szacunków ministerstwa, około 70% z nich prowadziło takie działania (około 170).


minister obrony Benny Gantz odwiedził ćwiczenia wojskowe odbywające się na północy kraju. Powiedział: „Słyszę pozytywne głosy w Libanie, które nawet mówią o pokoju z Izraelem. Dzieje się to, gdy negocjujemy granicę morską z Libanem. Obywatele Libanu powinni wiedzieć, że ich problemem jest Hezbollah, a nie Izrael.


8 października 2020 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że we wrześniu b.r. w Izraelu zmarło 630 osób więcej niż we wrześniu 2019 roku – jest to wzrost o 18,5%.


Izrael twierdzi że Stany Zjednoczone znoszą zakaz finansowania przez USA izraelskich projektów badawczych prowadzonych na Zachodnim Brzegu i Wzgórzach Golan, obszarach zdobytych przez Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 roku.


premier Benjamin Netanjahu odwiedził ćwiczenia wojskowe odbywające się na północy kraju. Towarzyszył mu szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi, a także szef wywiadu wojskowego gen. Tamir Heiman. Netanjahu powiedział: „Nawet podczas kryzysu związanego z koronawirusem nasi wrogowie nie spoczywają na laurach – my też nie. Jestem pod wrażeniem tego ćwiczenia i widzę ogromną poprawę zdolności ofensywnych Sił Obronnych Izraela. Hezbollah i państwo Liban powinny wziąć to pod uwagę. Ci, którzy nas zaatakują, spotkają się z ogniem i stalową pięścią, która zniszczy każdego wroga.”


Izrael i Liban rozpoczęły w środę drugą rundę rozmów na temat granic morskich pod auspicjami ONZ i USA, aby umożliwić eksplorację energii na morzu.


Czeska Izba Deputowanych przyjęła we wtorek wieczorem przytłaczającą większością głosów rezolucję wzywającą rząd do uznania całego Hezbollahu za organizację terrorystyczną i nacisku na Unię Europejską, aby zakończyła sztuczny podział grupy libańskiej na skrzydło wojskowe i polityczne


29 października 2020 r.


przedstawiciele Libanu zaskoczyli swoich izraelskich odpowiedników, żądając dodatkowych 564 mil kwadratowych wód gospodarczych Izraela, oprócz 332 mil kwadratowych, które były pierwotnie przedmiotem dyskusji. „Wody gospodarcze” to miejsca, w których uważa się, że znajdują się zasoby naturalne, takie jak ropa i gaz ziemny, ponieważ spór nie dotyczy wód terytorialnych. Zmiana stanowiska przez Libańczyków wynikała z bezpośredniego rozkazu dowódcy libańskich sił zbrojnych, generała Josepha Aouna,


Wspólne oświadczenie w sprawie rozmów morskich między Izraelem a Libanem

W oparciu o postępy osiągnięte podczas spotkania 14 października, przedstawiciele rządów Izraela i Libanu w dniach 28 i 29 października przeprowadzili owocne rozmowy, w których pośredniczyły Stany Zjednoczone, a których gospodarzem był Specjalny Koordynator Biura ONZ ds. Libanu (UNSCOL). Stany Zjednoczone i UNSCOL nadal mają nadzieję, że negocjacje te doprowadzą do długo oczekiwanego rozwiązania. Strony zobowiązały się do kontynuowania negocjacji w przyszłym miesiącu.


USA sprzedadzą Grecji myśliwce F-35, które z pierwotnie byly zamówionymi przez Turcję. Niedawna wizyta sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Grecji zakończyła się decyzją o sprzedaży 20 myśliwców , przy czym pierwszych sześć dostarczonoby w 2022 r., Co więcej, umowa obronna między USA a Grecją, która wygaśnie w najbliższych dniach, ma zostać przedłużona przez grecki parlament do 2025 roku.


Albania z większością muzułmańską jest gospodarzem pierwszego w historii bałkańskiego forum antysemityzmu. W środę, po raz pierwszy takie spotkanie odbyło się na Bałkanach, a premier Albanii Edi Rama określił antysemityzm jako „zagrożenie dla naszej własnej cywilizacji”.


Założyciel Living Christ Mission, prof. Daddy Hezekiah, który w ubiegłą niedzielę zmobilizował swój kościół w Onitsha na marsz modlitewny, solidaryzując się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w ambicji na druga kadence i mówi, że wierzy, że tylko on może zjednoczyć świat. Hezekiah, który rozmawiał z dziennikarzami w Onitsha, powiedział, że polityka Trumpa w USA była konsekwentna, a także przedstawił go jako prawdziwego chrześcijanina.


Festiwal PHOTO IS: RAEL , który odbędzie się w dniach 9-21 listopada, na przestronnym, trawiastym placu Tel Awiwu Hamedina, znanego z okrągłej ulicy handlowej z luksusowymi sklepami, będzie kilometrowa ściana fotografii . .


Minister obrony Gantz przyjął w czwartek sekretarza obrony USA Marka Espera w ramach trwających rozmów między dwoma ministerstwami w ramach rozmów o zamówieniach przed spodziewaną sprzedażą samolotów stealth F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Gabinet bezpieczeństwa spotkał się w środę wieczorem i dyskutował na temat frontu południowego i północnego, gdy Hamas i palestyńskie grupy terrorystyczne Islamskiego Dżihadu zwiększyły w ostatnich dniach zagrożenie dla Izraela, według Army Radio.Efraim i inni


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.