Uncategorized

Sudan i Izrael: era zmian

Artykul zostal przetlumaczony przy pomocy google translate


STRESZCZENIE: 23 października USA, Izrael i Sudan wydały wspólne oświadczenie w sprawie normalizacji stosunków między Chartumem a Jerozolimą. Ten krok jest zgodny z porozumieniami pokojowymi między Izraelem a ZEA i Bahrajnem i pomaga scementować rodzącą się oś regionalną, w której Izrael jest wysoce cenionym sojusznikiem, a nie oczernianym wrogiem. Czas pokaże, w jakim stopniu ten krok pomoże tymczasowemu rządowi Sudanu przezwyciężyć wewnętrzne różnice i dojść do wyborów w 2022 roku jako sprawnie działający i skuteczny organ.


Przed uzyskaniem niepodległości w 1956 r. Rządzony przez Brytyjczyków Sudan miał dobre stosunki ze społecznością żydowską w Obowiązkowej Palestynie, a później z Państwem Izrael. Chartum nie brał udziału w wojnie 1948 r., A na początku lat pięćdziesiątych jego przywódcy utrzymywali kontakty z izraelskimi urzędnikami. Jednak po uzyskaniu niepodległości, gdy Sudan był pod wpływem ekstremistycznej panarabskiej polityki prezydenta Egiptu Gamala Abdela Nasera, Izrael zwrócił się ku przeważnie chrześcijańskiemu Sudanowi Południowemu, którego dążenie do autonomii wywołało krwawą wojnę domową nawet pod rządami brytyjskimi.

Początek praktycznych stosunków między Izraelem a południem miał miejsce w 1968 r., Kiedy premier Golda Meir zgodziła się wysłać w ten region agentów Mosadu, próbując osłabić poparcie Sudanu dla panarabskiej polityki Nasera, czego wyrazem był m.in. niesławny szczyt w Chartumie we wrześniu 1967 r. „Three Nos”: Żadnego pokoju z Izraelem, żadnego uznania Izraela i żadnych negocjacji z Izraelem.

Podczas spotkania z przywódcą rebeliantów Josephem Lago Meir powiedziała: „Jeśli masz szansę osiągnąć pokojowe porozumienie z północą, nie staniemy ci na drodze”. Rzeczywiście, dojście do władzy Ja’fara Numeiriego w wyniku wojskowego zamachu stanu w 1969 r. Zapoczątkowało proces pojednania, który trzy lata później zakończył się traktatem pokojowym, który zachował integralność terytorialną Sudanu, jednocześnie godząc się z żądaniami południa dotyczącymi autonomii regionalnej.

Z powodu narastających trudności politycznych i gospodarczych Numeiri został zmuszony do stosowania prawa szariatu w całym Sudanie, w tym w jego południowej części. To z kolei doprowadziło do wznowienia wojny północ-południe w 1983 r. Sudan Południowy ostatecznie uzyskał niepodległość w lipcu 2011 r. I wkrótce potem podpisał porozumienie pokojowe z Izraelem.

Co ciekawe, pomimo trudności politycznych, Numeiri wspierał politykę pokojową Anwara Sadata, a nawet potajemnie pomagał w transporcie etiopskich Żydów do Izraela przez Sudan na początku lat 80. Jednak dojście do władzy Omara Bashira podczas wojskowego zamachu stanu w 1989 r. Znacznie zintensyfikowało islamizację reżimu pod wpływem Hassana Turabiego, który również zmusił Numeiri do wprowadzenia szariatu , a Chartum stał się centralnym punktem islamistycznej osi terrorystycznej.

W latach 1991-93 Sudan zapewnił sponsoring i bazę operacyjną Osamie bin Ladenowi i wielu terrorystom z Al-Kaidy, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z Arabii Saudyjskiej. Stał się bliskim sojusznikiem irańskiego reżimu, a także ważnym źródłem dostaw dla Hamasu, Hezbollahu i innych organizacji terrorystycznych w Somalii i Jemenie. Według zagranicznych źródeł, Izrael wielokrotnie przerywał dostawy broni grupom terrorystycznym, w tym niszczenie konwoju ciężarówek przewożących irańskie pociski do Hamasu (styczeń 2009) oraz atak na irański statek zbrojeniowy w Port Sudan.

Po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w lipcu 2008 roku wydał nakaz aresztowania Bashira za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Darfurze, w których w latach 2003-05 zamordowano około 350 000-500 000 mężczyzn i kobiet, doradca Bashira powiedział ambasadorowi USA w Chartumie że „jeśli sprawy w USA pójdą dobrze, może pomożesz nam z Izraelem, twoim najbliższym sojusznikiem”. Był to pierwszy raz, kiedy ustanowienie stosunków między Izraelem a Sudanem zostało podniesione jako wyraźna możliwość, chociaż nie powstrzymało to wsparcia reżimu dla „osi terroru”, przekształcając w ten sposób Sudan w arenę tajnej wojny między Izraelem a Iran. Na przykład w październiku 2012 r.

Wraz z dołączeniem Sudanu do koalicji sunnickich państw arabskich pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, ponownie pojawiły się wskazówki dotyczące ewentualnego nawiązania stosunków z Izraelem. W styczniu 2016 r. Cytowano wypowiedzi FM Ibrahima Ghandora: „Można zbadać kwestię normalizacji stosunków z Izraelem” w zamian za zniesienie amerykańskich sankcji nałożonych na Chartum. W odpowiedzi na burzę medialną wywołaną tymi uwagami, Bashir wyjaśnił, że „doradzono mu, by uregulował swoje stosunki z Izraelem” w celu złagodzenia kłopotów gospodarczych Sudanu.

Te wskazówki, które prawdopodobnie miały zasygnalizować Zachodowi powagę zamiaru Sudanu porzucenia „osi zła”, poparli opozycjoniści, którzy wierzyli, że „nie ma uzasadnienia, by Sudan okazywał wrogość Izraelowi i płacił polityczną i ekonomiczną cenę ”. Na przykład duchowny opozycyjny Yosef Koda argumentował, że prawo islamskie zezwala na normalizację stosunków z Izraelem i że Sudan powinien to zrobić, podczas gdy minister inwestycji zagranicznych i lider partii Umma Mubarak Fadel Mahdi powiedział w sierpniu 2017 r .: „Nie ma problemu z normalizacją z Izraelem . ” (Robiąc to, zamknął krąg, ponieważ jest krewnym przywódcy Partii Umma Sadeqa Mahdiego, który był pierwszym przywódcą Sudanu, który spotkał się z Izraelczykami w latach pięćdziesiątych).

Po zamachu stanu w 2019 r., Który obalił Bashira, utworzono rząd tymczasowy, który będzie rządził krajem w okresie poprzedzającym wybory w 2022 r., Jako niełatwy kompromis między wolą ludzi, by zobaczyć koniec rządów wojskowych, a zdolnością wojska do trzymania się do dźwigni władzy. Prezydent Abdel Fatah Burhan i jego zastępca Muhammad Hamdan Deklo, obaj generałowie armii, są potężnymi pozostałościami starego reżimu, podczas gdy premier Abdullah Hamduk i prezes Sądu Najwyższego Na’mat Abdullah Muhammad Khair mają reprezentować wolę narodu jako wyżsi przedstawiciele cywilni promowanie reform i zmian.

Rząd Tymczasowy cierpi z powodu wewnętrznych nieporozumień w różnych kwestiach i ciągłych prób przejęcia władzy przez wojsko, ale było to jedyne wyjście z impasu po przewrocie. Jako taki otrzymał błogosławieństwo rządów Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Etiopii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Stanów Zjednoczonych i większości Europy.

Wewnętrzne spory w rządzie tymczasowym doprowadziły do ​​różnych podejść do normalizacji z Izraelem. Podczas gdy Burhan i Deklo parli w tym kierunku, aby poprawić międzynarodową pozycję Sudanu i usunąć go z amerykańskiej listy państwowych sponsorów terroryzmu, Hamduk sprzeciwiał się temu posunięciu głównie ze strachu przed zantagonizowaniem opinii publicznej.

Istotnym przełomem w normalizacji stosunków sudańsko-izraelskich było spotkanie premiera Netanjahu z prezydentem Burhanem w lutym 2020 r. Na zaproszenie prezydenta Ugandy i orkiestracji amerykańskiego sekretarza stanu Pompeo. nieuchronność normalizacji. Rzeczywiście, 23 października Stany Zjednoczone, Izrael i Sudan wydały wspólne oświadczenie w sprawie normalizacji stosunków między Chartumem a Jerozolimą. Ten krok jest zgodny z porozumieniami pokojowymi między Izraelem a ZEA i Bahrajnem i pomaga scementować rodzącą się oś regionalną, w której Izrael jest wysoce cenionym sojusznikiem, a nie oczernianym wrogiem.

Dr Haim Koren był pierwszym ambasadorem Izraela w Sudanie Południowym i ambasadorem Izraela w Egipcie. Jest wykładowcą w Centrum Interdyscyplinarnym w Herclijji.


Sudan i Izrael

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.