Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.11 – 4.11

USA

Kto bedzie

prezydentem ?


3 listopada 2020 r.


Jeśli w dzisiejszym głosowaniu zwycięży były wiceprezydent USA Joe Biden, wygląda na to, że dwoma pierwszymi przegranymi za oceanem mogą być Wielka Brytania i Izrael. Taka jest istota raportów napływających z Londynu, Europy i Jerozolimy. Sugerują, że gdyby tak się stało, prezydent Biden szybko zająłby się problemami palestyńskich Arabów, wycofał się z Izraela i złożył deklarację dla Unii Europejskiej.


ministerstwo zdrowia podjęło decyzję o wysłaniu do Czech delegacji ekspertów medycznych, którzy pomogą w walce z epidemią koronawirusa w Brnie. Decyzja jest wynikiem wniosku czeskiego rządu o pomoc Światowej Organizacji Zdrowia. Na czele ośmioosobowej delegacji stanie dr Ram Sagi. Wśród wysłanych będą lekarze ze szpitali Sheba, Hadassah, Shaare Zedek i Bene Zion, a także ratownicy medyczni. Delegacja ma wyruszyć w czwartek i pozostać w Czechach przez tydzień.


sąd rejonowy w Jerozolimie orzekł, że Autonomia Palestyńska musi wypłacić odszkodowanie w wysokości 13 mln szekli rodzinom Cipi i Gadi Szemesz, którzy zostali zamordowani w ataku terrorystycznym w marcu 2002 r. Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze na King George Street w centrum Jerozolimy. W tym czasie Cipi spodziewała się bliźniaków. Od tamtego czasu dwoje starszych dzieci tej pary wychowuje siostra Gadiego. Orzeczenie sądu zapadło po ustanowieniu dwa lata temu precedensu, zgodnie z którym Autonomia Palestyńska jest bezpośrednio odpowiedzialna za akt terroru, w którym zginęła ta para oraz ich nienarodzone bliźnięta. Atak zabił także Icchaka Cohena, ojca sześciorga dzieci z miasta Modiin, a 80 innych zostało rannych. Werdykt zapadł szesnaście lat po tym, jak rodzina po raz pierwszy złożyła pozew przeciwko Autonomii Palestyńskiej i OWP. W pozwie twierdzono, że sprawcami ataku byli członkowie palestyńskich organizacji terrorystycznych, które działały w wyniku polityki Autonomii Palestyńskiej, zezwalającej na zabijanie niewinnych izraelskich cywilów. Terrorysta, który dokonał zamachu (Muhammad Hashika), został aresztowany przez palestyńskie służby bezpieczeństwa i zwolniony specjalnie w celu przeprowadzenia tego ataku, na wniosek oficera palestyńskiego wywiadu Abd al-Karima Avisa. Ponadto materiały wybuchowe użyte do wykonania pasu wybuchowego zostały zabrane z biura szefa wywiadu Tawfiqa Tirawi, który opłacił także pomocnika zamachowcy. Urzędnik al-Fatah Hussein a-Szeikh (obecnie minister odpowiedzialny za stosunki z Izraelem), również został uznany za współwinnego ataku, gdyż przekazał terrorystom pieniądze i granaty ręczne.


linie lotnicze El Al poinformowały, że w drugim kwartale b.r. straciły 23 mln dolarów, gdyż musiały zwrócić pasażerom koszty za odwołane loty. Oczekuje się, że w ciągu około dwóch miesięcy El Al zabraknie gotówki na prowadzenie normalnej działalności. Linie lotnicze zwróciły się do państwa z prośbą o pomoc, aby dać gwarancje na pożyczkę bankową lub wyrazić zgodę na sprzedaż obligacji o wartości 400 mln dolarów.


Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, zdawał się łączyć Izrael z atakami terrorystycznymi we Francji w swoich uwagach, które wygłosił we wtorek.Dziś głównymi wrogami islamu są aroganckie mocarstwa i syjonizm” – ogłosił Chamenei, dodając, że „ostatnim przejawem ich wrogości był incydent w Paryżu”.


We wtorek policja przechwyciła ładunek prawie 750 kilogramów (1650 funtów) kokainy znalezionej w ciężarówce w strefie przemysłowej w pobliżu miasta Kiryat Malakhi w południowym Izraelu.Funkcjonariusze stwierdzili, że przesyłka jest warta około 250 milionów NIS.


Premier Armenii Nikol Paszynian ostro potępił w poniedziałek Izrael za sprzymierzenie się z „Turcją, terrorystami i syryjskimi najemnikami” na rzecz Azerbejdżanu w trakcie sporu terytorialnego, w którym zginęło do tej pory ponad 1300 osób.


Dwie zolnierki IDF zostały skazane w niedzielę na 20 dni więzienia wojskowego po rzekomym przyłapaniu na całowaniu sie w bazie wojskowej.


sondaże pokazują, że większość amerykańskich Żydów najpierw rozważa kwestie wewnętrzne, decydując, kogo wspierać. 


Trybunał Sprawiedliwości nie przyzna dalszego przedłużenia terminu na ustanowienie przepisów dotyczących zwolnień z obowiązkowej służby wojskowej dla studentów jesziwy


Malawi planuje otworzyć ambasadę w Jerozolimie do przyszłego lata, poinformował we wtorek podczas wizyty w Izraelu minister spraw zagranicznych tego kraju w południowo-wschodniej Afryce Eisenhower Mkaka.

MALAWI

ISIS twierdzi, że jest odpowiedzialna za strzelaninę, w wyniku której zginęły 4 osoby po tym, jak potwierdzono, że jeden ze strzelców jest zwolennikiem ISIS.


4 listopada 2020 r.


rano uzbrojony palestyński terrorysta zbliżył się do izraelskiego punktu kontrolnego na drodze przy południowym wyjeździe z Nablusu w Samarii. Gdy terrorysta podniósł pistolet i wystrzelił w stronę żołnierzy patrolujących okolicę, ci odpowiedzieli ogniem i zastrzelili napastnika. Terrorysta był członkiem palestyńskich sił bezpieczeństwa.


w wyniku gwałtownych opadów doszło do podtopienia ulic w Aszdod i Jawne. Ewakuowano ludzi z zagrożonych domów. Policja zablokowała część dróg w tym rejonie. W Aszdod w ciągu kilku godzin spadło 35 mm deszczu.


Sąd w Beer Szeby odrzucił w środę wniosek uwięzionego zabójcy byłego premiera Icchaka Rabina, Jigala Amira, o przepustkę z więzienia na bar micwę jego syna.


9 listopada 1938 roku rozpoczął się dwudniowy pogrom, podczas którego naziści spalili ponad 1400 synagog i instytucji żydowskich w Niemczech i Austrii. Rzeczywiście, Kristallnacht była krytycznym momentem w łańcuchu wydarzeń, które doprowadziły do ​​Holokaustu. W tym roku March of the Living uświetni Noc Kryształową przesłaniem jedności i nadziei poprzez międzynarodową kampanię zatytułowaną „Let There Be Light”. Zaprasza osoby, instytucje i domy modlitwy na całym świecie, aby świeciły w nocy 9 listopada jako symbol solidarności i wzajemnego zaangażowania w walce z antysemityzmem, rasizmem, nienawiścią i nietolerancją.


Irańscy posłowie skandują „śmierć Ameryce” po przyjęciu ustawy mającej na celu zwiększenie aktywności jądrowej Ustawodawstwo wymaga, aby Iran rocznie produkował 120 kilogramów (265 funtów) uranu wzbogaconego ,aktywował tysiące wirówek i natychmiast reaktywował reaktor jądrowy Arak.  


Podczas spotkania we wtorek w Jerozolimie pomiedzy premierem Rumunii Ludovicem Orbanem, i premierem Benjaminem Netanjahu ten ostatni wyraził uznanie za wieloletnią pomoc Bukaresztu w przedstawieniu Unii Europejskiej „rozsądnej sprawy” w sprawie izraelskiej w imieniu.


Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział ,że wynik wyborów prezydenckich w USA nie zmieni polityki tego kraju wobec Ameryki.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Reuven Rivlin wyrazili we wtorek zdecydowane poparcie państwa żydowskiego dla Austrii w następstwie ataku terrorystycznego w Wiedniu w poniedziałek. „Izrael potępia brutalny atak w Wiedniu i solidaryzuje się z Austrią. Cywilizowane narody na całym świecie muszą się zjednoczyć, aby pokonać okrucieństwo odradzającego się terroryzmu islamskiego ”- napisał Netanjahu na Twitterze.


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.