Uncategorized

Ciekawe artykuly minonego tygodnia zebral Adam Mer


Dowiedz się, jak otrzymać e-booka z katalogiem wystawy „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”, upamiętniającej 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego.

Cały katalog (166 stron) można otrzymać bezpłatnie do 1 grudnia 2020 r., pisząc na adres ksiegarnia@jhi.pl

W tytule maila prosimy wpisać Katalog wystawy „Gdzie jesteś”.

Wiecej TUTAJ


Poznaliśmy laureatów Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2019 i 2020. Wyróżnienie otrzymali profesor Daniel Grinberg i dr hab. Joanna Lisek.

wręczenie obu nagród im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej odbędzie się online, 17 grudnia, o godz.: 18:00.  

Wiecej TUTAJ


„Stanęli na mojej ulicy, zagrodzili mi drogę i krzyknęli: »wypierdalaj kurwo do Auschwitz, tam komora na ciebie czeka«”

– krakowski raport ujawnia przerażającą skalę przemocy wobec osób LGBT

Wiecej TUTAJ


Ultrakatolicki ruch Tradition, Family and Property działa już w Polsce zupełnie jawnie.

Zmiany we władzach krakowskiego Instytutu im. ks. Skargi wskazują, że Polska stała się europejskim centrum tej radykalnej międzynarodówki.

Wiecej TUTAJ


14. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” online – od 12 grudnia

W formacie online od 12 do 20 grudnia odbędzie się tegoroczny Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Produkcje będą prezentowane na platformie mojeekino.pl – podaje Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Wiecej TUTAJ


WIELKA LOREN W NOWYM FILMIE!

13 listopada na platformie Netflix pojawił się film „Życie przed sobą” w reż. Edoarda Pontiego. Główną rolę zagrała jego matka, wielka gwiazda światowego i włoskiego kina, Sofia Loren. Aktorka powróciła na plan filmowy po kilku latach nieobecności. Olśniewa jak zawsze.

Wiecej TUTAJ


Chanuka: konflikt Jerozolimy z Atenami

Za kilka dni (10 grudnia 2020) zaczyna się Chanuka. Co upamiętnia to święto? W 165 roku p.n.e. Żydzi wyparli Greków (Seleucydów) z Judei. Wolność religijna została przywrócona. Świątynia Jerozolimska, którą król Antioch IV Epifanes przemienił na miejsce kultu greckiego, została rytualnie oczyszczona i na nowo poświęcona.  

Wiecej TUTAJ


W nocy z soboty na niedzielę

Opowiadanie polskiej Noblistki, Olgi Tokarczuk.
Wiecej TUTAJ


Zamieszki w Nabi Musa


Wzrost liczby osadników żydowskich w Palestynie prowadził do wzrostu napięć między Arabami i Żydami. W kwietniu 1920 roku, w okolicach Starego Miasta Jerozolimy, pod nosem tworzącej się właśnie brytyjskiej administracji, doszło do kilkudniowych rozruchów i walk.

więcej: TUTAJ


W poniedziałek polsko-niemieckie obchody historycznej wizyty w Polsce Willy’ego Brandta

7 grudnia 1970 r., podczas wizyty oficjalnej w Warszawie, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Willy Brandt, który przybył, aby podpisać polsko-niemiecki układ państwowy o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków, w trakcie uroczystości złożenia wieńca pod Pomnikiem Bohaterów Getta niespodziewanie ukląkł na stopniach monumentu i trwał przez dłuższą chwilę w zadumie, z pochyloną głową i splecionymi dłońmi.

Wiecej TUTAJ


Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?

Podczas gdy Unia Europejska potępiła zabicie irańskiego naukowca, Mohsena Fachrizadeha, uważanego za ojca nowoczesnego program nuklearnego Iranu, wielu Arabów i muzułmanów wyraziło ulgę z powodu jego eliminacji.

Wiecej TUTAJ


Uczczono 81. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów

Uczestnicy uroczystości przypomnieli, że tuż przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili prawie jedną trzecią ludności wśród 80 tys. mieszkańców Kalisza.

Wiecej TUTAJ


Włochy zwiększyły swoje wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

„To dowód naszego zaangażowania w konserwację Miejsca Pamięci. (…) Jesteśmy przekonani, że wyłącznie poprzez zachowanie miejsc związanych z Holokaustem, a w szczególności Auschwitz-Birkenau, będziemy w stanie ochronić oraz przekazywać pamięć Szoa…”  

Wiecej TUTAJ


Przekupieni: korumpowanie amerykańskich uniwersytetów

Niedawno opublikowany raport rządowy ujawnia „kupione” przez obce kraje wpływy na najbardziej prestiżowe uniwersytety amerykańskie i w rezultacie również na to, co obecne i kolejne pokolenia analityków i polityków będą myśleć i w co będą wierzyć.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.