Polityka

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.12 – 26.12


25 grudnia 2020 r.


Uczyń pokój

ministerstwo zdrowia poinformowało, że na 5 stycznia planowane jest uruchomienie mobilnej aplikacji tzw. zielonego paszportu, która umożliwi Izraelczykom, którzy otrzymali szczepionkę na koronawirusa, wyzdrowieli z COVID-19 lub otrzymali negatywne wyniki testu w ciągu trzech dni, na swobodne podróżowanie


Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się w czwartek z ambasadorem USA przy ONZ Kelly Craft w rezydencji premiera w Jerozolimie, wraz z ambasadorem Izraela przy ONZ Giladem Erdanem.


Badanie wykazało, że duży odsetek żydowskich filantropów zwiększył swoją działalność charytatywną w odpowiedzi na nagłe potrzeby wywołane przez globalną pandemię koronawirusa i że prawie wszyscy spodziewają się, że będą dawać na tym samym lub zwiększonym poziomie w ciągu całego następne 12 miesięcy.


 Lider izraelskiej Partii Pracy, Amir Peretz, ogłosił w środę, że ustąpi ze stanowiska przewodniczącego partii po najgorszych wynikach w historii frakcji politycznej w ostatnich wyborach.


 Izrael jest światowym liderem pod względem liczby podanych dawek szczepionki COVID-19 na 100 osób, zgodnie z wynikami instytutu badawczego Our World in Data. Według badań na dzień 22 grudnia 8,3 Izraelczyków na 1000 otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Do środy zaszczepiono 140 000 osób, czyli 1,5% populacji Izraela


W czwartek w ośrodku szczepień Clalit w północnym Tel Awiwie wybuchły bójki między funkcjonariuszami ochrony a członkami społeczeństwa, kiedy dziesiątki osób przybyło bez umówienia się na spotkanie, aby otrzymać szczepionke, wierząc, że i tak zostaną wpuszczeni.


Ministrowie zatwierdzili w piątek przepisy dotyczące trzeciej generalnej blokady koronawirusa w Izraelu, która ma wejść w życie o godzinie 17:00 w niedzielę.


zraelskie ataki rakietowe na Syrię zabiły w piątek co najmniej sześciu wspieranych przez Iran bojowników, według brytyjskiej grupy aktywistów. Ci co zgineli to wszyscy obcokrajowcy walczący u boku syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.


Turcja chciałaby lepszych stosunków z Izraelem, ale izraelska polityka wobec Palestyńczyków pozostaje „nie do przyjęcia”, powiedział w piątek prezydent Tayyip Erdogan.


System obrony przeciwrakietowej Iron Dome przechwycił w piątek dwie rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy nad południowym miastem Aszkelon.


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał w piątek z królem Maroka Muhammedem VI po raz pierwszy od czasu, gdy Izrael i naród afrykański ogłosiły, że zgodziły się na normalizację stosunków na początku grudnia.


 Samolot wiozący 219 nowych imigrantów z Etiopii do Izraela wylądował na międzynarodowym lotnisku Ben-Gurion Ich przybycie było nadzorowane przez Ministerstwo ds. Aliji i Integracji, Żydowską Agencję Izraela oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Chrześcijan i Żydów (IFCJ). To drugi lot „Operacji Tzur Israel” („Skała Izraela”).


Żydowska Agencja ds. Izraelskiej Agencji Amigour zakończyła projekt mieszkań socjalnych, który zapewni setki mieszkań dla seniorów, w tym osób ocalałych z Holokaustu i imigrantów z byłego Związku Radzieckiego. Sa to pierwsze nowe mieszkanie w Tel Awiwie od 40 lat dostępne wyłącznie dla osób starszych.


26 grudnia 2020 r.rzecznik Sił Obronnych Izraela gen. Hadi Zilberman powiedział, że Izrael monitoruje ruch Iranu w regionie i spodziewa się, że odwet ze strony Iranu prawdopodobnie nadejdzie z Iraku i Jemenu. Dlatego Izrael uważnie monitoruje sytuację w obu tych krajach. Zilberman zauważył, że Iran rozwinął szeroki zakres zdolności wojskowych w tym obszarze – szczególnie w Iraku i Jemenie. Obejmuje to obecność zaawansowanych dronów i zdalnie sterowanych pocisków rakietowych. “Cały region jest beczką prochu, która może eksplodować.”


Zdjęcia z satelity : nalot w Syrii zniszczył fabrykę broni


Izrael zaatakował grupę terrorystyczną Hamasu w Gazie wczesnym rankiem w sobotę w odpowiedzi na rakiety wystrzelone ze Strefy do Izraela w piątek wieczorem.


Według piątkowego raportu, naukowcy z Izraela zlokalizowali dziesiątki podejrzanych przypadków nowego wariantu koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Brytanii.


Przewodniczący Yaminy, MK Naftali Bennett, ujawnił w piątek, że premier Binyamin Netanjahu zadzwonił do niego około dwa tygodnie temu i zaproponował mu dołączenie do rządu. Bennett twierdził, że odrzucił ofertę.


Izrael płaci około 30 dolarów za każdą szczepionkę COVID-19, dwukrotnie wyższą cenę niz płaconą w Unii Europejskiej i dziesięć dolarów więcej niż cena szczepionki w Stanach Zjednoczonych. Komentator Amit Segal powiedział w Ulpan Shishi, że „jeśli taka jest cena, 15 $ za ampulke , z powodu której otrzymaliśmy pierwsze dawki na świecie, to jest to decyzja zasługująca na Nagrodę “Nobla”. Z prostego powodu: tydzień zamknięcia, według najniższych szacunków, kosztuje trzy miliardy szekli


Leczenie przeciwciałami można by zastosować w celu zmniejszenia liczby zgonów w domach opieki, jeżeli zostanie zastosowane natychmiast po wykryciu infekcji; Do tej pory wstrzyknięto 10 osobom po kontakcie z patogenem Lek został opracowany w ramach wspólnego projektu szpitali University College London (UCLH) i giganta farmaceutycznego AstraZeneca, który również opracował szczepionkę na koronawirusa wraz z Uniwersytetem Oksfordzkim.  


Firma rodzinna z nazistowską przeszłością finansuje wysiłki na rzecz wykorzystania sztucznej inteligencji do wykrywania antysemityzmu w Internecie


Dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia powiedział w sobotę, że Izrael ma nadzieję, że w końcu osiągnie wskaźnik szczepień co najmniej 150 000 osób dziennie i wezwał społeczeństwo do przestrzegania ograniczeń, nawet jeśli nie wierzą w rząd.


Choinki w dwóch kościołach w północnym mieście Sachnin zostały podpalone we wczesnych godzinach porannych w sobotę w sprawie, którą policja badała jako podpalenie.


Po tym, jak rzecznik Sił Obronnych Izraela powiedział w piątek saudyjskiej gazecie, że izraelskie okręty podwodne działają po cichu „wszędzie”, najwyższy dowódca marynarki w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł, że Iran jest gotowy do obrony.


Promieniowanie ultrafioletowe jest powszechną metodą zabijania bakterii i wirusów. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie udowodnili, że nowego koronawirusa SARS-CoV-2 można skutecznie, szybko i tanio zabić za pomocą diod emitujących światło ultrafioletowe (UV) (UV-LED). 


Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Od pierwszej chwili epidemii Izrael działa konsekwentnie według zasady “Pikuach Nefesz” , czyli w swobodnym przekładzie, “najpierw życie ludzkie”.

    Podwójna cena za szczepionką jest niczym w porównaniu z alternatywą. Tym bardziej że mamy w skarbonce Banku Izraela mnóstwo rezerw na takie i podobne cele (ponad 165 mld dolarów),
    Kupno szczepionek pomaga także w pewnej mierze w ulżeniu nacisków deflacyjnych na wartość wymienną szekla wobec głównych walut.

    W oczekiwaniu na izraelską szczepionkę która powinna być zatwierdzona w 2021, Izrael kupi każdą szczepionkę zatwierdzoną i funkcjonującą, do pułapu 70% populacji zaszczepionej. Potem można zwolnić.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.